Ži svoj život

Róbert Betz je neskutočne charizmatická osoba. Promovaný psychológ, robí prednášky v Nemecku a v Grécku na ostrove Lesbos. Jeho prednášky sú pútavé, a keď si ich spojíte s jeho zvukovým prejavom, navždy sa vám dostanú pod kožu.

Pôvodná (rozkúskovaná) prednáška Ži svoj život bola donedávna verejne prístupná na tejto adrese. Prednedávnom však zmizla, aby bola nahradená krátkym predstavením autora. Veľmi na mňa zapôsobila, a odložil som si ju, aby som ju v príhodnom čase preložil. Čakala u mňa vo „fronte“ vyše pol roka, kým sa dostala na rad. Ten čas prišiel.

Chcel som na tomto mieste uviesť krátky úryvok, ale iba by som jeho vystúpenie skreslil. Je treba ho počuť. Takže iba stručne uvediem svoj názor, pre koho je táto prednáška vhodná: Ak sa vám zdá, že vo vašom živote nie je niečo v poriadku, že sa málo radujete, nežijete naplno, robíte veci, ktoré robiť nechcete, žijete s človekom, s ktorým žiť nechcete, nerobíte svoju prácu s láskou a nadšením… ste podľa mňa zrelí na túto prednášku. Je však balzamom pre každú otvorenú myseľ.

Vyhraďte si asi hodinu času, vypnite mobil a nenechajte sa rušiť. Pred prednáškou odporúčam prečítať si môj starší preklad Život slobodného človeka, nezaberie vám veľa času, na zahriatie. Ak si prednášku vypočujete celú, trúfam si povedať, že nejednému z vás zmení život. Na mne stopy veru zanechala. A priznám sa, titulkoval som ju s radosťou.

Textový prepis prednášky si môžete otvoriť a uložiť tu.Preklad z nemčiny ďurino, január 2011. Ak sa vám to páčilo, prispejte. A šírte to ďalej.

34 komentárov k “Ži svoj život”

 1. Áno prednáška má naozaj dynamiku a triafa priamo do srdca ktoré zabudlo, že existuje. Naozaj sú všetky problém ľudí v zrkadlení vnútra a najťažšia cesta je práve v dobrovoľnej práci na sebe samom. Preto aj všetko viazne a nie je nádej na záchranu u nikoho, pokiaľ neusiluje o očistenie svojho vnútra. Potiaľto vie prednášateľ čo hovorí a naozaj je celý prejav veľmi nádejný.

  Znova a znova mnou otriasol však rozčarujúci záver ako sa to deje aj u iných prednášok – človeku sa navodzuje myšlienka, že sa zo všetkého dostane sám, stačí len jeho silná vôľa a uvedomenie. Hrozne sa počúva názor, že Boh sa učí s človekom (???) a vyvíja sa s ním. Takýto úbohý, ba strašlivý malý obraz má človek o absolútnom dokonalom Bohu, ani mu nedochádza, že z Neho všetko vzišlo a jest a malý človiečik, sa domnieva, že Mu ešte pomôže niečo na veľkých zákonoch vylepšiť?? Zrnko v obraze maliara sa domnieva, že maliara podučí maľovaniu, ba dokonca, že maliar je od obrazu závislý?? A znova sa vynášajú staré poblúdené predstavy o Bohu v človeku, ba človek sa stavia dokonca na Jeho úroveň.

  Nie. Stav sveta je dôsledkom pádu človeka ale to neveľké množstvo, ktoré ešte usiluje o záchranu by bez milosti Boha – celkom osobitej milosti (!) ktorú poskytuje len skutočnému vážnemu hľadaniu, nedosiahol ničoho. Človek je úplne bezmocný ak sa chce dostať z toho vlastnými silami bez jasného vzťahu k Bohu. A v tejto prednáške je žiaľ záver veľmi zavádzajúci – Boha nepoznajúci. A je to pri celkovo dobrom začiatku prednášky smutné.
  Doba konca nie je tiež prenechaná človeku a zďaleka sa netýka iba človeka, tým menej sa nečaká, než sa konečne spamätá, k čomu by nikdy nedošlo, ale je rozhodnutím Vôle v presne stanovovených líniách a všeobsiahlom poriadku, ktorý môže správne poznávať každý, kto usiluje k záchrane a k pravej slobode, aby sa tomuto poriadku mohol prispôsobiť.

  Snáď budú tieto riadky správne pochopené a nevyvolajú zbytočné napätia. Tieto stránky majú veľa dobrého a už ukázali, že dokážu zniesť viac, než len ničomu neprospievajúce lichotenie.

  1. MIL, ďakujem za názor. Keď sa 100 ľudí pozerá na rovnaké prírodné alebo umelecké dielo, každý ho opíše inak, pričom všetci opisujú tú istú realitu. V tomto sme nádherne rôzni.

   Nič nie je dokonalé. Ani spomínaná prednáška. Učím sa nemať očakávania, preberať to dobré, a rýchlo zabudnúť na to zlé. Takže, ak píšeš, že sa Ti páčil začiatok prednášky, teším sa z toho, pretože Ťa tým obohatila. Takže splnila svoj účel 🙂

 2. Nejde o nedokonalosť, tá bude vždy, ide o bludy v závere. Človeku nemôže pomôcť ak si bude nahovárať že je sám Bohom, ako mu to autor nahovára. Vo vzťahu k Bohu a svojho miesta vo stvorení musí mať jasno človek od začiatku. Inak to končí tradične ako u ezoteriky, či takej Silvovej metóde, Tajomstva, autosegescie apod. – veľké nadšenie ale bez opory. A potom … ďalší pád nadol.

  1. Ja si nemyslím, že ide o bludy. Tu nejde o nahováranie, ide o rozhodnutie. A dokáže pomôcť. Cieľ prednášky predsa nie je nahovárať si, že človek je Boh, ale naučiť človeka vnímať niektoré signály a rozhodovať sa podľa svojho srdca. A z tvojho prístupu k ezoterike, Silvovej metóde atď. usudzujem, že ich poznáš len povrchne, ak vôbec.

 3. Na tejto prednáške je dobre vidieť,že rovnako ako obsah,je dôležitá aj forma.V tomto prípade ide o bravúrne spojenie.
  Autor určite nemá v úmysle podsúvať poslucháčom,že by sa mohli rovnať Bohu.Formulácie sú jasné.Nehovorí to ani priamo a ani by ma nenapadlo si to z jeho slov odvodzovať.
  Dá sa to len nesprávne pochopiť.

 4. filip nevymýšľaj a prejdi to celé.
  Škoda ďurino, že neviem dobre nemecky, je celkom možné, že sa presné pojmy nevystihli v preklade, toto je vždy veľmi ťažké. V 56 min:23 sek.: „To vraví vnútorný hlas – rozum“ … rozum nie je predsa vnútorný hlas, to popiera na mnohých iných miestach, kde práve varuje pred rozumom, ktorý bráni vnútornému hlasu. Vnútorný hlas je prejav ducha, rozum je prejav mozgu. O to ide, vnútorný hlas pravdu pozná, rozum ju falšuje, preto ten zmätok na zemi.
  Ale znova hovorím – napriek nedostatkom som rád tejto prednáške a malo by si ju pozrieť čo najviac ľudí.

  1. MIL- Ak by niekto chcel,tak by aj o vete „Človek je stvorený na Boží obraz“mohol povedať,že je to rúhanie,že s Bohom sa nemožno porovnávať,veď čo sme my proti nemu atď.
   Pritom by šlo len o nepochopenie.
   „Si Boh, prejavený ako človek,ako je prejavený v každom človeku“ je to isté, ako na Boží obraz,len inými slovami.
   Je mnoho ďalších možností,ako vyjadriť,že tá naša nesmrteľná,neopakovateľná podstata-duša, má Boží pôvod a len jeden pokus zaslúžiť si byť raz v Jeho prítomnosti,bez pozemskej záťaže.

 5. Zarážajúce pre mňa sú neochvejné tvrdenia pri nemerateľnosti argumentov. Zem je guľatá, bola plochá, bude dutá. Alebo: máme iba jeden pokus, máme nekonečný počet pokusov, vybrali sme si pobyt na zemi, atd. História ukazuje silu ľudských argumentov.

  Ak podstata vie kto v skutočnosti sme potom niet čo riešiť. Výsledok je viditeľný a jasný všetkým náboženstvám. Obživli križiaci (ktorí to už strtošili), vyrojili sa vierozvestcovia. Tí druhí nás neochvejne ,vraj bezplatne, pozývajú k pozdvihnutiu na svoju úroveň. Všimli ste si koľko ich vyprodukovala naša tzv.prepadlá rasa za posladné roky ?

  Na zamyslenie je fakt, koľkí z nás ale hlavne z nich sú schopní naplniť svoju ideu duchovna bez materiálnych statkov, a ako by sme sa my ostatní, bez matérie, dozvedeli o tých, čo nám chcú len dobre? História je sviňa, vždy odhalí malosť „guruov“.

  A tak by ma zaujímalo ako rozvíjať ducha v lavíne kreditiek, úplatkov, šekov, benzínu, áut, potravinovej nesebestačnosti, mediálneho tlaku atd. Kde sú príklady?

  Všetci „poradcovia “ mi zatiaľ hovoria iba že treba, nikto ako. U Vás je tiež taký stav?

 6. Skús začať tým, že prestaneš podliehať mediálnemu tlaku, ktorý uvádzaš. A keď začneš používať rozum a kombinovať, hravo dostaneš odpovede na všetky otázky, ktoré kladieš…

 7. pozrel som si zatial len prvych 10 minut – z toho sa nic usudzovat neda.
  Neviem po nemecky, ale Roberta Betza som si vygooglil.

  Podla toho co pise na svojich strankach je zapleteny do nejakeho ucenia New Age a splieta Jezisa, Mariu, Lady Nada, ….

  Tak pozor na to co pozerate, treba rozlisovat 🙂

  vid. tu:
  https://www.robert-betz.de/joomla/content/blogcategory/15/694/

  Citujem – google translator:
  Zvlášť cenné pre mňa boli a sú učitelia ‘duchovného sveta’ , aby nás v našom živote stále viac a viac milujúci spoločník. Tieto cenné informácie, ktoré som postupne integrovať do svojho terapeutického prístupu a vo svojom vlastnom vývoji. Títo učitelia patria:
  Yeshua (Ježiš), Lady Mary, Lady Nada, St Germain, Osho, P’taah, Ramtha, Kryon, Vyvamus, Lazaris atď Títo majstri a učitelia sa on – každý cítil – v priebehu ôsmich mesiacov, skutočné zameranie akcie. Rovnako tak, hojenie udalosti, objasnenie a silne spolu moc anjelov a archanjelov.

 8. Roman, v tej prednáške neláka do žiadneho spolku. Neťahá z teba žiadne peniaze. Neukazuje ti žiadneho guru. Jednoducho ukazuje, ako nebyť ovca. Jednoduchým spôsobom, vlastnými silami…

  Ak ťa vystrašili mená, ktoré uvádza ako svojich učiteľov (ale nie v prednáške!), a o ktorých ty vieš veľké guľové, tak potom skutočne nemáš vlastnú intuíciu, nemáš cit, vlastný odhad potrebuješ aby ti niekto povedal, kto je dobrý a kto je zlý. Koho poslúchať, na koho nadávať. Máš slobodu rozhodovania. Tak jednoducho prepni kanál, vyber si stránku, kde ti budú opakovať stokrát známe klamstvá. Je to príjemné, netreba pritom veľa rozmýšľať…

  Nazvi si to ako chceš, new age, new nový čas, new salaš. A nepozeraj. Lebo riskuješ, že zmení tvoj pohľad na život.

  Stádo jednoducho nemá rado individuality. Presne ako to povedal Robert Betz. Ovca sa najskôr pozrie, čo a ako robí jej sused, a potom to začne opakovať. Prajem ti príjemný spánok…

  1. Ešte pridám úryvok z jeho prednášky, možno si si to stihol vypočuť, je to na začiatku:

   „Keď takto večer zaspávate, upadáte do bezvedomia, pýtam sa, chcete takto žiť ďalej? Nemusíte takto žiť! Väčšina ľudí sa prudko bráni, keď ich chce niekto z tohto života zobudiť. Ak im niekto ukáže radikálne iný spôsob života, spravidla na neho nepriateľsky ukážu prstom, vynadajú mu, vyženú ho a niekedy ho aj zabijú. Tak ako zabili Ježiša.

   Dnes sú to nadávky typu: ezoterika, sekta, guru, zvodca, čudák a iné. Podľa všetkého majú veľký strach z toho, že jedného dňa sa zobudia a zistia, že nič z toho, v čo doteraz verili, nie je pravda. Že celý svet, ktorý si vybudovali, by sa mohol zrútiť. A prisámbohu, ich strach je oprávnený.“

   Roman, nehovorí náhodou o tebe?

   1. ďurino,

    Ja uz som davno vysiel z radu ludi o ktorom pan Betz hovori.
    Mozno ty si este nevysiel, preto ta jeho slova tak oslovili.

    Ano hovoril pravdu, ale treba potom aj skumat jeho dalsiu pravdu aby ta ako slepy neviedol slepeho a nepadli ste do jamy.

    Ja presne viem komu som uveril.
    Moj zivot teraz stoji na pevnych zakladoch.
    A Jezisovu pritomnost prezivam denno denne.
    Preto ti hovorim aby si skumal vsetko, a neprijmal ako ovca vsetko automaticky od pana Betza co povie.
    Pretoze to je klasicka taktika. Povie pravdu a potom ked ziska doveru uz ta moze oklamat.

    Ale tu je iba jedina pravda. Jezis Kristus. Okrem ineho niet.

    Sk 4,12
    A v nikom inom niet spásy, lebo niet pod nebom iného mena, daného ľuďom, v ktorom by sme mali byť spasení.“

    Ja nemam strach.
    Moj zivot je pevne zakoreneny v Bohu.
    Davno so mnou kyvali vsetky tieto bludne nauky, poznam tieto veci osobne.
    Ale spoznal som Boha a nemam strach.
    Vykrocil som spravnou cestou.

    1Jn 4,16-19
    A my, čo sme uverili, spoznali sme lásku, akú má Boh k nám. Boh je láska; a kto ostáva v láske, ostáva v Bohu a Boh ostáva v ňom.
    Láska v nás je dokonalá v tom, že máme dôveru v deň súdu, lebo ako je on, tak sme aj my na tomto svete.
    V láske niet strachu, a dokonalá láska vyháňa strach, lebo strach má v sebe trest, a kto sa bojí, nie je dokonalý v láske.
    My milujeme, pretože on prvý miloval nás.

    Rozumies ?

    Hladaj pravdu.
    Mt 7,7-8
    Proste a dostanete! Hľadajte a nájdete! Klopte a otvoria vám!
    Lebo každý, kto prosí, dostane, a kto hľadá, nájde, a kto klope, tomu otvoria.

    Vypocuj si napr. toto:
    http://www.tv-mis.cz/titul.php?id=97

    Alebo tu je kusok – nie cele – aj video:
    http://www.tv-mis.cz/titul.php?id=77

    A najdes pravdu.

    Roman

  2. ďurino,

   to ze v prednaske nelaka do ziadneho spolku este neznamena ze krestan by mal byt opatrby v tom co tento clovek hovori.
   Pretoze jasne ide o veduceho hnutia, ktore sa charakterizuje ako hnutie New Age – toto je jednotne pomenovania pre vsetky novodobe hnutia, ktore vznikaju ako huby po dazdi a miesaju vsetko mozne od vychodnych nauk, cez Jezisa, Mariu, a koncia pri vlastnych nezmysloch.
   Teda pre toho cloveka su to same zmysluplne veci.
   Ale pre krestana su to by som povedal dost zavadzajuce veci.
   Zvlast pre krestana, ktory nepozna ucenie svojho Boha.

   Mna nevystrasili mena.
   Ja viem komu som uveril.
   Uviedol som tu to preto aby si ludia uvedomili s kym maju docinenia. Ze tento clovek hoci s dobrym umyslom ich moze pomylit, lebo miesa jablka s hruskami.

   >> „a o ktorých ty vieš veľké guľové“
   🙂
   Ja nie som povinny poznat kazdu bludnu a sektarsku nauku 🙂
   Jedno vsak poznam a to je ucenie Jezisa Krista, poznam bibliu a poznam to co je v nej napisane.
   Poznas ju vobec ?

   Pan Robert Betz hovori ze ho ovplyvnili Jezis a Maria.
   Ano je to mozne, ale ovplyvnilo ho aj mnoho dalsich bludnych nauk a teda jeho ucenie uz je pre krestana zavadzajuce.
   Aj moslimovia poznaju Jezisa a Mariu, dokonca ich maju tiez v ucte, ale ich nabozenstvo nie je kompatibilne s krestanstvom 🙂

   Podalsie o tejto oblasti viem viac ako si vies predstavit. Sam som tym prechadzal kym som nespoznal Pravdu – Jezisa Krista mojho spasitela.
   To je jedine a prave ucenie. Vsetko ostatne je blud a nepravda.

   Viem velmi dobre rozlisit ake ucenie je pravdive.
   Nepotrebujem prepinat na iny kanal.
   Mozno by si to mohol urobit ty, pretoze pan Robert Betz siri klamstva.
   A cez tu svoju vizionarku pomyli mnoho dobrych ludi pre svoj prospech. Pan Robert Betz si tvori svoju vlastnu ideologiu, skoli si vlastnych terapeutov a neviem mozno uz aj otvoril svoju vlastnu cirkev.
   Pokial tak este neurobil, urobi to coskoro.

   Len dobre porozmyslaj kto hovori pravdu.
   A ak ta pravda zaujma, potom by si okrem toho ze vsetko prijmes co pan Robert Betz povie, tak by si mohol ako mudry a samostatny clovek pouzit aj svoj rozum nato aby si to poriadne preskumal.
   A vramci skumania pravdy by si sa mohol zoznamit s tym co naozaj Jezis ucil – ako pan Betz si dovolil vobec Jezisa spomenut ze ho inspiroval. Potom sa zoznam s Jezisom. Spoznaj jeho historiu, narod kde vyrastal spoznaj ako zil co robil a uz vobec pravy zmysel jeho umucenia a smrti za nas.
   Nato by si vsak musel precitat bibliu a to uz sa ti zrejme nechce.
   Radsej budes pocuvat bludy pana Betza.

   http://www.svatepismo.sk/suradnice.php?suradnice=2Tim 4,3-4
   2Tim 4,3-4
   Lebo príde čas, keď neznesú zdravé učenie, ale nazháňajú si učiteľov podľa svojich chúťok, aby im šteklili uši.
   Odvrátia sluch od pravdy a obrátia sa k bájkam.

   Spoznaj pravu pravdu !

   Lebo zrejme ten kto necinne vsetko bez rozmyslania prijma si asi ty, ked veris vsetkemu co pan Betz povie.
   Skumaj sam a uvidis kde je pravda.
   Zacni Jezisovym zivotom v novom zakone a potom sa vrat a zacni citat stary zakon aby si porozumel kontextu v ktorom Jezis posobil.
   Nenechaj prekrutit jeho slova.
   Ale to je dlha cesta.
   To za 5 minut nepochopis.
   A o tomto pan Betz hovoril – to mu neupieram – hovoril pravdu.
   A pravda zaujme cloveka.
   Lenze potom co cloveka zaujme, tak potom ho uz pan Betz vo svojej nevedomosti pomyli.

   Lk 6,39
   Môže viesť slepý slepého? Nepadnú obaja do jamy?

   Mt 15,14
   Sú slepými vodcami slepých. A keď slepý vedie slepého, obaja padnú do jamy.

   >> Stádo jednoducho nemá rado individuality.
   Presne pises o sebe.
   Uz sa ti nepaci ak ma niekto iny nazor, ak je niekto iny od teba a tvojich zivotnych predstav.
   Nebud Betzovou ovcou, ktora nerozmysla, ale skumaj kde je pravda !

   Roman

  3. Este na jednu vec si spominam.
   V prvych 10 min. pan Betz hovoril aky je stav nasho zitia – to mal velku pravdu.
   Ze mame materialne blaho a ze to duchovne je na nulovej urovni.
   A toto je pravda.

   Ale myslis si ze clovek ktory je na nulovej duchovnej urovni dokaze rozlisit pavdu o duchovnom zivote ?

   Dam ti rovno odpoved.
   Nedokaze.

   Ale je este jedna vec – ovce totiz velmi dobre poznaju hlas svojho pastiera.

   Jn 10,1-5
   Veru, veru, hovorím vám: Kto nevchádza do ovčinca bránou, ale prelieza inokade, je zlodej a zbojník.
   Kto vchádza bránou je pastier oviec.
   Tomu vrátnik otvára a ovce počúvajú jeho hlas. On volá svoje ovce po mene a vyvádza ich.
   Keď ich všetky vyženie, kráča pred nimi a ovce idú za ním, lebo poznajú jeho hlas.
   Za cudzím nepôjdu, ba ujdú od neho, lebo cudzí hlas nepoznajú.“

   Za cudzím nepôjdu, ba ujdú od neho, lebo cudzí hlas nepoznajú.

   Pan Betz je zlodej a zbojnik v tomto podobenstve.

   Roman

   1. Haha, musím sa smiať, ako často svojim prekladmi pichnem do osieho hniezda. Roman, klobúk dolu, robíš Robertovi Betzovi tú najlepšiu reklamu. Reaguješ presne tak, ako opisuje…

    Podľa linky, odkiaľ si prišiel, usudzujem že si ortodoxný, až fanatický kresťan. Pravdepodobne aj súčasťou cirkvi. Možno. Teraz sa neurážaj, je to jednoducho môj názor vytvorený na základe tvojich príspevkov.

    Pokúsim sa stručne reagovať na niektoré tvoje myšlienky.

    1. Stále rozprávaš o tom, ako si videl iba prvých 10 minút. Nemyslíš si, že urážaš a obťažuješ všetkých na tomto fóre, ak sa vyjadruješ k niečomu, čo si nepočul, resp. nevidel celé? A ak tvrdíš, že „…Ja nie som povinny poznat kazdu bludnu a sektarsku nauku“, prečo ich potom hodnotíš, keď ich nepoznáš? Prečo ich odsudzuješ, keď ich nepoznáš? To ti povedal farár?
    A never všetkému, čo sa dočítaš na Wikipedii. Čo sa týka politiky, záujmových skupín a hnutí, je zúfalo neobjektívna.

    2. Tých prvých 10 minút je podľa Teba v poriadku. Takže videl si 10 minút niečoho, s čím si súhlasil. Na svojom fóre píšeš dokonca, že prvých 10 minút „… sú uplne neskodne“ Tak v čom je do kelu problém? To tých 10 minút bol takých super, že mi sem hádžeš jeden kritický príspevok za druhým? Skôr by som povedal, že si to videl celé, a máš nejaký problém…

    3. Kde berieš tú drzosť rozprávať o R. Betzovi, resp. o všetkých nás, ktorí si jeho prednášku vypočuli, že sú „… na nulovej duchovnej úrovni“? Byť duchovný celkom určite neznamená raz za týždeň naklusať do kostola, plieskať naspamäť vhodné pasáže biblie, odoberať Katolícke noviny, prípadne sa hádzať na zem a bičovať sa, odsudzovať tých ktorí majú iný názor. Duchovnosť podľa mňa znamená byť v harmónii so sebou i so svojim okolím. A na to nepotrebuješ ani cirkev s krvavou minulosťou, ani vypasených kňazov predávajúcich odpustky. Ja by som si o človeku, ktorého nepoznám, nedovolil povedať, že je na nulovej duchovnej úrovni. Ty s tým však zjavne nemáš problém…

    4. Škatuľkuješ ho za „…veduceho hnutia, ktore sa charakterizuje ako hnutie New Age“. Nuž Roman, nazvi si to ako chceš. Ja tieto veci veľmi nesledujem, neviem čo sa ako presne škatuľkuje. Skús sa ale zamyslieť nad tým, čo sám hovoríš: „…hnutia, ktore vznikaju ako huby po dazdi a miesaju vsetko mozne“. Čo myslíš, prečo vznikajú? Nie je to náhodou príznak toho, že ľudia cítia, že tá obrovská cirkevná mašinéria sa niečím diskvalifikuje? Že cirkev nemá problém kolaborovať s každým režimom? Že jej majetok, často ulúpený, je stále väčší a väčší? Že už pomaly niet kňaza, ktorému ruka nezablúdi do detských gatiek či nohavičiek?
    Nepodceňuj ľudí, ľudia to vycítia, keď je niekto neúprimný. A ak teda bujnejú rôzne hnutia, myslím že hlavne z tohto dôvodu. Že cirkev žije niečo úplne iné, ako káže.

    5. K tým tvojim výrokom a podobenstvám z biblie sa nejdem vyjadrovať. Chcem ťa len požiadať, nekopíruj mi sem celé strany z biblie, zneprehľadní to diskusiu. Úplne stačí linka. Ak sa vôbec dotýka témy (o čom nie som presvedčený, skôr je to barlička, o ktorú sa opieraš). Inak budem musieť buď automaticky krátiť všetky príspevky, alebo zaviesť ich administráciu pred zverejnením. A to nechcem.

    Prajem Ti príjemný spánok. A neber to osobne, keď už na tvoje príspevky nebudem reagovať.

 9. ďurino,

  To ze maju ludia nulovu duchovnu uroven povedal pan Robert Betz a nie ja 🙂
  Zapocuvaj sa este raz do prvych 10 minut.

  Zhruba tam niekde pan Betz zacal rozpravat o duchovne.

  Hovoril tam o tom ze ludia maju materialne dobra, ale nic z duchovnej casti.

  A tam som sa zastavil a isiel si o panovi Betzovi nieco zistit.
  Vysledok mojich zisteni som zverejnil – New Age, vizionarka, …

  Nikoho nehodnotim a nikoho neurazam.
  Iba vystriham ze pan Robert Betz je nejakeho vierovyznania nekompatibilnym s krestanskym ucenim.
  Ze pan Betz miesa vsetko mozne dokopy – ako som spominal k Jezisovi a Marii nalepi dalsie mnozstvo dalsich guru.
  Toto je typicke pre New Age.

  >> Podľa linky, odkiaľ si prišiel, usudzujem že si ortodoxný, až fanatický kresťan.

  🙂 hehe
  slova pana Betza ta este neoslovili ?
  sam si ho v tomto citoval 🙂
  >> Dnes sú to nadávky typu: ezoterika, sekta, guru, zvodca, čudák a iné.

  tam patri aj ortodoxný, až fanatický kresťan 🙂

  a platia zrejme na teba aj jeho dalsie slova:

  >> Podľa všetkého majú veľký strach z toho, že jedného dňa sa zobudia a zistia, že nič z toho, v čo doteraz verili, nie je pravda. Že celý svet, ktorý si vybudovali, by sa mohol zrútiť.

  Mas strach z krestana ?

  Ja som hrdy nato ze som krestan.
  Nasiel som tu pravu cestu.
  Kym ostatny iba tapu v tme.

  Nikoho neodsudzujem – to si kde precital ze niekoho odsudzujem ?

  >> Byť duchovný celkom určite neznamená raz za týždeň naklusať do kostola, plieskať naspamäť vhodné pasáže biblie, odoberať Katolícke noviny, prípadne sa hádzať na zem a bičovať sa, odsudzovať tých ktorí majú iný názor.

  Mas pokriveny nazor o tom co to znamena nasledovat Jezisa Krista.

  >> Duchovnosť podľa mňa znamená byť v harmónii so sebou i so svojim okolím.
  To je tvoj pohlad na duchovnost.
  Pre mna duchovnost znamena v prvom rade kontakt s mojim Bohom.
  S Bohom, ktory stvoril tento svet. S Panom neba i zeme. S mojim Otcom. Najblizsim priatelom. Ale tomu asi nerozumies.

  >> „…hnutia, ktore vznikaju ako huby po dazdi a miesaju vsetko mozne“. Čo myslíš, prečo vznikajú? Nie je to náhodou príznak toho, že ľudia cítia, že tá obrovská cirkevná mašinéria sa niečím diskvalifikuje?

  nie myslim si ze ludia hladaju duchovno, pretoze prirodzeny Bozi zakon maju vpisany v srdci, avsak su tu isty ludia a medzi nich patri aj Pan Betz, ktory si z toho spravil biznys a miesa vsetkych guruov.
  A zavadza hladajucich od pravdy.
  A takychto a jemu podobnych su stovky.
  Vsetci tahaju od svojich privrzencov peniaze – len si vsimni – kazdy to robi pre peniaze a zisk.
  Kde mas vieru zadarmo ?
  Ako krestan dostanes vsetko zadarmo 🙂

  >> Že cirkev nemá problém kolaborovať s každým režimom? Že jej majetok, často ulúpený, je stále väčší a väčší? Že už pomaly niet kňaza, ktorému ruka nezablúdi do detských gatiek či nohavičiek?

  Hovoris mozno o 1% cirkvi.
  Vsetci sme hriesny. Ani ty urcite nemas ciste svedomie.
  Nehovorim to preto ze by som obhajoval ludi, hovorim to jednoducho ze je to tak, kazdy je hriesny.

  Poznas pribeh o Ananiasovi a Zafire ?
  Ako podviedli prvych krestanov – klamali – a zomreli.
  Takto sa nalozi s kazdym nepoctivcom a hlavne v cirkvi.

  Ale este je tu 99% spravodlivych – o nich nehovoris.
  To su ti co si robia svoje povolanie so vsetkou laskou.
  O nich ale uz nehovoris.

  Zaujmalo by ma kolko skrytych skandalov by si nasiel v cirkvi pana Betza.
  Skus o tom patrat. Zajdi do jeho sukromia ci je taky bezuhonny.
  Alebo niekto z jeho spolupracovnikov ?

  Nie ja mam problem so sektami, ale ty mas problem s cirkvou.
  Tolko kolko si tu napisal o cirkvi som ja nenapisal o sektach.

  >> Nepodceňuj ľudí, ľudia to vycítia, keď je niekto neúprimný. A ak teda bujnejú rôzne hnutia, myslím že hlavne z tohto dôvodu. Že cirkev žije niečo úplne iné, ako káže.

  Vies je jedna vec. Keby aj cirkev robila nieco ine ako kaze, nic to nemeni na fakte ze jedine Jezis Kristus ne nas spasitel.
  Ale ty vsak hodnotis stale len to 1% co sa dostane do tlace.
  Poobzeraj sa vo svojom okoli po tych zvysnych 99%.
  Iba Jezis je jedina pravda a cesta.
  Jedine skrze neho sme spaseny.
  Jedine Jezis nam moze pomoct, nikto iny.
  Ziadny iny guru.

  Jezis povedal ze ti ktori budu inak ucit, stihne horsi trest.
  A to caka aj tich nevernych v cirkvi.
  Bohu patri odplata, on sa s nimi uz poriesi.
  Co ta po druhich ?
  Ty si tu na zemi, aby si hladal Boha a aby si ho nasiel a prisiel do neba.

  >> Chcem ťa len požiadať, nekopíruj mi sem celé strany z biblie, zneprehľadní to diskusiu. Úplne stačí linka. Ak sa vôbec dotýka témy (o čom nie som presvedčený, skôr je to barlička, o ktorú sa opieraš).

  Neviem preco si sa vyjadroval k mojej osobe a uz vobec ku cirkvi ?
  Ako to potom suvisi s danou temou ?

  Ja som rad ze ako pises mam barlicku Bibliu.
  Pretoze je to jedina kniha, kde je napisane ako mam zit.
  A skutocne sa to odzrkadluje na mojom zivote.
  Moj zivot je naplneny pokojom a radostou, aj napriek tazkostiam.

  Aka je tvoja barlicka ?
  Ktora kniha, ktore ucenie, co ta privedie k tej harmonii o ktorej pises ?

  Nepokojne bude tvoje srdce az kym nenajde Boha.
  Praveho Boha – Jezisa Krista.

  Maj sa pekne

  Roman

  1. Roman-Učenie cirkvi a Kristovo učenie sú dve rozdielne veci.Médiá nám síce predhadzujú najviac pedofíliu kňazov,ale najväčším hriechom cirkvi je kolaborácia so svetskou mocou a to,na čo poukazuješ u Betza (aj keď nie priamo v tejto prednáške)-synkretizmus.
   Pozri v akom duchu sú vychovávaní budúci kňazi:http://www.societasbm.sk/

   1. filipko čo ťa po cirkvi ktorá znamená- „spoločenstvo ludí“ a samozrejme že ludia su hriešni a lokaji sa vtlačia pre zisk hocikde… maš bibliu ?tak čitaj čo vraví Ježiš a nie čo urobil nieaky farar…. durinko neboj oči raz otvoríš..

 10. Dobrý den,
  děkuji za překlad této i jiných přednášek. Myslím, že jsou velmi přínosné a jsem ráda, že mi je „náhoda“ přihrála. Jen se chci zeptat, zda tato přednáška není někde uveřejněná v písemném přepisu, jako ta od pí. Petekové o očkování?
  Předem děkuji za případnou odpověď.
  Eva K.

 11. „…Byť duchovný celkom určite neznamená raz za týždeň naklusať do kostola, plieskať naspamäť vhodné pasáže biblie, odoberať Katolícke noviny, prípadne sa hádzať na zem a bičovať sa, odsudzovať tých ktorí majú iný názor. Duchovnosť podľa mňa znamená byť v harmónii so sebou i so svojim okolím. A na to nepotrebuješ ani cirkev s krvavou minulosťou, ani vypasených kňazov predávajúcich odpustky…
  …že ľudia cítia, že tá obrovská cirkevná mašinéria sa niečím diskvalifikuje? Že cirkev nemá problém kolaborovať s každým režimom? Že jej majetok, často ulúpený, je stále väčší a väčší? Že už pomaly niet kňaza, ktorému ruka nezablúdi do detských gatiek či nohavičiek?
  Nepodceňuj ľudí, ľudia to vycítia, keď je niekto neúprimný. A ak teda bujnejú rôzne hnutia, myslím že hlavne z tohto dôvodu. Že cirkev žije niečo úplne iné, ako káže…“

  A ty „ďurino“ nepodceňuj čitateľov…….
  Obávam sa – že pre tieto a podobné „pocity a postoje“ – ktoré v sebe nosíš – buď máš určite habadej zdravotných problémov – alebo – neplatí ani tamtá informácia o „duchovných príčinách chorôb“…

  Zaujali ma niektoré myšlienky z tejto stránky – ale – po tejto tvojej sebaprezentácii už som si utvorila reálny obraz 🙂 Škoda.
  Nie som slepá na problémy – i tie v cirkvi – ani ich neobhajujem – ale ani nežijem vo fantazijnom svete tvojej „viery“ v bezchybnosť vlastných hodnotení života okolo. Nemáš ľahký život. Nezávidím ti.
  Veľa šťastia ti prajem – aby ťa nakoniec skutočný život pekne „nedobehol“. :)))

  1. slabika, tento blog je v prvom rade o mojich prekladoch, nie o mojich názoroch na komentáre čitateľov.
   Ak mi vyčítaš môj názor, ktorý som vyjadril tak ako som ho vyjadril, prečo by môj život mal byť zrazu mal byť neľahký? (tvoj citát „Nemáš ľahký život“). Veď je to iba môj názor, na ktorý mám právo rovnako ako ty na svoj!

   S témami svojich prekladov nežijem, neprežívam ich v tom duchu, ako mi to podsúvaš. Sú to niekedy dôležité témy, ale neprežívam ich, beriem ich s odstupom. Prečo by som do kelu mal mať zrazu zdravotné problémy (tvoj citát „buď máš určite habadej zdravotných problémov – alebo – neplatí ani tamtá informácia o duchovných príčinách chorôb“) ? Len preto že vyjadrím SVOJ názor na SVOJOM blogu? Ak ti nevonia, to je v poriadku, nechaj tak, ja ho predsa do teba nevtĺkam, netvrdím že je jediný správny. Je môj!

   Môj názor na cirkev ani nie je ťažiskový, ťažisková je prednáška, ktorá ukazuje, že duchovný život môže znamenať aj niečo iné, ako to, čo vtĺka do hláv napríklad katolícka cirkev!

   A mimochodom, čo je na mojom názore – tak ako si ho citovala – fakticky nesprávne? Vieš mi niečo z toho vyvrátiť? Nejako extra po tvojich argumentoch síce netúžim, ale schválne…

   Čo sa týka môjho názoru, ktorý ťa tak štve: Vždy je to o ľuďoch. Ale každý zdravý systém by si mal s chorými jedincami vedieť poradiť. Ak to neurobí, skôr či neskôr sa stane chorým celý systém.

   Svojich čitateľov (či skôr čitateľov mojich prekladov a ich autorov), slabika, nepodceňujem. Ale aj ja mám právo na svoj názor :). A považujem to za úplne normálne, že nie každý s nim súhlasí.

 12. ďurino:

  tak nam daj nejaky navod ako sa spojit s jezisom a s bohom, ako sa dat na tu spravnu cestu.
  len tu stale vyvracias nazory inych ludi ale este si nam nedal navod ako na to? mna by napriklad velmi zaujimalo a myslim ze nie len mna 🙂

  1. Odpovede, ktoré hľadáš, sú napríklad v horeuvedenej prednáške. Zrejme si ju nepočúval. Ja nikoho nepresviedčam. Nemám na to chuť. Kto chce, vytiahne si z tých informácií to, čo je pre neho v danej chvíli dôležité.

 13. K diskusii.

  Durino napisal: „Ale každý zdravý systém by si mal s chorými jedincami vedieť poradiť. Ak to neurobí, skôr či neskôr sa stane chorým celý systém.“

  Myslis to zrejme tak, ako ked hniju postupne jablka v kosiku. Vravi sa, ze hnile nakazi tie zatial dobre jablka, ze tie dobre by vydrzali dlhsie, aj by sme to hnile vybrali. No neviem, ci to tak naozaj je, alebo tomu len verime. GNM medicina napriklad hovori, ze nakaza neexistuje, ale to len na okraj, rec je o ludoch, nie jablkach.

  Podla mna zdravie sa neda nanutit. Chori ludia (akokolvek chori) su prave uzitocni. Poukazuju na to, kde spolocnost nepochopila skutocne zakony zivota. Ak pozname skutocne zakony, nepotrebujeme ziadne pravo ci policiu, ktore by zarucovali, aby sa zakony dodrzovali. Kazdy clovek by sa nimi riadil uplne dobrovolne a automaticky. Nieco ako ked nestrkame ruky do ohna, ak sa chceme napriklad ohriat ale spolupracujeme s nim len opatrne z uctyhodnej vzdialenosti alebo cez nejaku izolacnu barieru.
  Toto je podla mna zmysel ludskeho zivota, prichadzat na tieto zakony…

  Dost inspiracie som nasla na tejto stranke, napriklad aj v tomto (nie dokonale prelozenom) clanku: http://www.soulwork.sk/index.php/sebaucta-cesta-k-uspechu

  A ako pise slabika, je potrebne svoju vieru neustale konfrontovat so zivotom. Lebo inak sa z nej stane dogma. Su mi sympaticki guruovia, ktori pocas posobenia menili svoje nazory… Lebo predsa o tom to je, ci uz vo vede alebo v tzv. duchovnom zivote: testovat si svoje teorie v praxi. Aspon mojim zamerom toto je.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *