Z jaskyne vyšlo dvanásť budhistických mníchov

Výborne napísaný postreh Emy z portálu nadhlad.com k situácii chlapcov a ich trénera, uviaznutých v jaskyni Tham Luang, nedá mi neširiť. Spravte si názor…

Zdroj: Ema, http://nadhlad.com/content/sangha-uspel

Sangha uspel

„Sú to neuveriteľne silné deti“, povedal pred chvíľou Narongsak Osatanakorn, ktorý riadil v severnom Thajsku záchrannú misiu v jaskyni Tham Luang. Ako to už býva zvykom, skutočná sila zostala nezmienená. Dvadsaťpäťročný sangha – budhistický mních. Osamelá sirota, odchovanec budhistického kláštora, dokázal v hrobovej tme bez náznaku nádeje na záchranu udržiavať v mentálnej pohode skupinu detí, s ktorými ho prívalová voda zahnala hlboko do jaskynného komplexu.

Načo tam s deťmi liezol, pýtajú sa ľudia zo Západu. Takúto otázku nepoloží nikto z krajín théravádskeho budhizmu, kde sú jaskyne miestom kláštorných komplexov. Pre lesných budhistických mníchov z Mjanmarska, Thajska či Srí Lanky sú domovom hory so všetkým, čo k nim patrí.

Sangha vzal do jaskyne dvanásť detí a z jaskyne vyšlo dvanásť budhistických mníchov. Môžeme si pozerať videá záchrannej akcie, študovať infografiky jaskynného komplexu, obdivovať PR potápačskú svinku Elona Muska, čítať patetické tvíty svetových politikov, ale pri čo i len trochu poctivej snahe precítiť, čo sa vlastne v Tham Luang udialo, narazíme na múr.

Tento príbeh nepatrí Západu.

Narongsak Osatanakorn si zaslúži ešte jednu zmienku. Bol to on, kto s nasadením armády zabránil tisíchlavej horde novinárov urobiť zo záchrannej akcie primitívnu reality show. Vypráskal ich tak ďaleko, že mohli natáčať len dážď a nudnú premávku na vidieckej ceste. Informácie poskytoval rovnostársky – žiadne exkluzívne aktuality pre Reuters či podobné mediálne molochy. Medzi záchranármi nemali médiá jediného spojenca – neprenikla von jediná „čierna“ fotografia, tobôž video. Aj v tomto bol zásah v Tham Luang unikátny, ignorovaním médií.

Vznikol tak priestor na mediálne drísty najpodivnejšieho charakteru, od ľudovej príručky speleopotápania po analýzu detskej psyché od expertov na nevychovaných rozmaznaných smradov, vyprodukovaných tzv. liberálnou spoločnosťou. Absolútne top v bahne kecov šmykľavejšom než jaskynné steny je rozhovor v nemeckom Welte s titulkom Prečo náš súcit nie je otázkou morálky. Netreba čítať ani ten odomknutý kúsok, stačí vidieť fotografiu.

Autor: Ema

Jeden komentár k “Z jaskyne vyšlo dvanásť budhistických mníchov”

 1. Áno,fotografie ukazujú ten priepastný rozdiel. Malí chlapci pokojne sedia a čakajú. O tom napravo sa mi ani písať nechce.Len márnosť.

  Ďurino,je nás už veľa,ktorí konečne pochopili,že sa líšíme tak zásadne,tak,že nie je možná žiadna korelácia,žiadne miešanie či spájanie.

  Veľmi podobný vnem som mala nedávno na istom letisku. Na jednej strane hlúčik araboidov.Neskutočný rev a hluk,absolútne ignorovanie okolia.Tam ďalej ,trochu v kúte stál párik aziatov,muž a žena.Ona mala žlté šaty,nenápadné a predsa som hneď poznala ,že sú luxusné. To my ženy si proste všímame tieto detaily.-). Potom sa k nim pridala ešte jedna dvojica, boli tak nenápadní,tak distingovaní, uvedomila som si,že oni sú nová elita sveta.

  Dnes bude nový Fulford a ja odchádzam do skutočného lesa,takže si ho už neprečítam. Škoda,vždy sa teším na Tvoje preklady.
  Ema má ,aspoň podľa článkov si myslím,dosť blízky vzťah k Číne.
  https://www.asb.sk/architektura/stavby/nadcasova-architektura/ladislav-hudec-autor-prvej-vyskovej-budovy-v-sanghaji

  Od nej som sa dozvedela o L.Hudecovi,rodákovi,ktorý staval mrakodrap v Šanghaji.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *