Prípad hliník

Hliník – časovaná bomba v našom tele

Hliník je fascinujúci kov: je ľahký, nehrdzavie a ľahko sa spracúva. Ešte pred niečo viac ako sto rokmi bol hliník tak exotický, že bol prezentovaný na svetovej výstave a bol drahší ako zlato. Dnes je tento kov prítomný všade, ako lacný a stabilný materiál. Ako obalový materiál na nápoje alebo mliečne výrobky, na obklad moderných fasád alebo ako surovina pre cement a hliníkovú keramiku – tento ľahký kov má nespočetné aplikácie.

Hliník sa však nepoužíva iba ako materiál na výrobu kovových výrobkov. V dôsledku svojich rozmanitých chemických vlastností je súčasťou kozmetických výrobkov, potravín alebo liekov. V deodorantoch zlúčeniny hliníka reagujú s pokožkou, ktorá potom neprepustí pot. V potravinách zvyšujú sypkosť alebo sa používajú ako farbivo. Bez hliníkových prísad by väčšina vakcín vôbec nefungovala, prípadne by nevyvolala takmer žiadnu tvorbu  protilátok – podľa vakcinačného priemyslu kritérium úspešnosti vakcíny. A pri čistení pitnej vody ióny hliníka reagujú s čiastočkami nečistôt, takže tieto sa vyzrážajú a zachytia vo filtri. Zlúčeniny hliníka sa bezstarostne používajú v najcitlivejších oblastiach života.

Je však hliník tak neškodný, ako to už desaťročia jeho výrobcovia zdôrazňujú?

Vedci sú znepokojení a nachádzajú stále viac dôkazov možnej účasti hliníka na množstve chorôb, od alzheimera až po rakovinu prsníka, od alergií až po autoimunitné ochorenia.

K tomu sa ešte pridáva environmentálny aspekt: na výrobu hliníka sa používajú obrovské množstvá surovín a energie. Výroba hliníka potrebuje 10-razy viac energie ako výroba ocele. Aby toho nebolo dosť, jeho výroba – ako sa to stalo pred dvoma rokmi pri pretrhnutí odkaliska v Maďarsku – môže viesť k environmentálnym katastrofám obrovského rozsahu.

Napriek tomu hliník zažíva svoj rozmach a namiesto toho, aby bola bezpečnosť výrobkov podrobená dôkladnej skúške bezpečnosti, ustavične sa vyvíjajú nové formy použitia. „Žijeme v ére hliníka“, hovorí britský environmentálny toxikológ Christopher Exley, ktorý už dri desaťročia skúma všetky zdravotné aspekty tohto prvku. „Hliník už nedokážeme len tak vylúčiť z nášho života. Preto je najvyšší čas, venovať našu pozornosť tejto téme, aby prestál rásť počet chorôb, ktoré možno súvisia s hliníkom.“

Film Berta Ehgartnera vás jednoducho nedá spať. Formuluje otázky, ktoré hliníkový priemysel (a tiež vakcinačná mafia) s krivým úsmevom bagatelizuje.

Preklad z nemčiny a výroba titulkov ďurino, august 2013.

Ďalšie skvelé video od Berta Ehgartnera na tomto blogu: Hliník – malé špinavé tajomstvo farmaceutického priemyslu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *