Prečo si nekúpim tyčinku od Nestlé

Niektoré koncerny zneužívajú svoje postavenie, silu svojho právneho oddelenia, a jednoducho si berú aj to, čo im nepatrí. Taký je aj prípad švajčiarskeho koncernu Nestlé, ktorý si v Amerike „berie“ vodu, neplatí za ňu, fľaškuje ju do plastových fliaš a predáva s ohromným ziskom. Na tom by možno nebolo nič zlé, ak by koncern vodu nebral pôvodným obyvateľom, ktorí ostávajú po návšteve cisterny Nestlé často úplne bez vody.

Je to vysoko neetické:

– berie niečo, čo mu nepatrí
– voda v plastovej fľaši, bez ohľadu na značku, pod ktorou sa predáva, naberá chemický bordel z PET fľaše, zloženie ktorej výrobcovia nie sú povinní deklarovať.
– a nakoniec, mnoho z týchto plastových fliaš končí v prírode, nejedna z nich v Pacifickom oceáne, kde znovu kontaminuje vodu a morské organizmy.

Dokument Spoločenská zodpovednosť Nestlé v oblasti životného prostredia okrem iného uvádza:

„Nestlé… dodržuje legislatívu týkajúcu sa ochrany životného prostredia. Tam, kde takáto legislatíva nie je, Nestlé aplikuje svoje vlastné prísne interné pravidlá“.

alebo

Situácia v strednej Európe sa samozrejme líši od problematiky iných častí sveta. V Českej a Slovenskej republike Nestlé nevlastní zdroje pitnej vody, a ani s balenou vodou priamo neobchoduje. V našom regióne nie je kritický nedostatok vody…

Bolo by zaujímavé vedieť, aký by bol postup koncernu Nestlé, ak by na Slovensku bol kritický nedostatok vody.

Ako to praktikuje koncern Nestlé inde, je zrejmé z uvedeného dokumentu. Spravte si názor sami.

Vo svetle týchto okolností tieto značky u mňa stratili akúkoľvek príťažlivosť, radšej budem vyhľadávať drobných slovenských výrobcov. Alternatívy existujú.

ďurino, október 2012

5 komentárov k “Prečo si nekúpim tyčinku od Nestlé”

  1. To sucho na Slovensku 2012 nie je prirodzeného pôvodu, ako ani množstvo extrémov počasia posledných rokov. V súčasnosti nie je problém vyrobiť napríklad dlhodobú tlakovú výš. Následkom je extrémne sucho v cieľovej oblasti a extrémne dažde mimo cieľovej oblasti.

    Platené médiá hovoria o zmene klímy (na „globálne otepľovanie“ im už nikto neskočí). Zasvätení hovoria o úprave počasia/meteovojne.

    Problém je ten, že dnes už upravujú počasie kde kto. Američania, Rusi, Európania, Číňania, všetci vojenskí predátori. Všetci cítia ako svoju povinnosť pokašľať druhým počasie. Výsledkom je súčasný stav.

    Dlhodobá predpoveď počasia je v súčasnosti prakticky nemožná bez priamych informácií od organizácií ožarujúcich ionosféru a vypúšťajúcich chemtrails. Ale to je iný príbeh…

  2. na Slovensku vlastnu vodu nemame … staci sa pozriet komu platime za dodavku a odvod vody /vodne-stocne/ a komu patria vodarenske spolocnosti, je to obycajna kradez … na medzinarodny den VODY sa konal v RIVER parku summit GLOBSEC … SK ma druhe najvacsie zasoby pitnej vody na svete po Rakusku … co viac treba aby si ludia otvorili oci ?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *