Prečo ľudia uveria skoro všetkému

Súčasná generácia je zrejme tou, ktorej mozog je vyplachovaný a ovplyvňovaný tak ako nikdy predtým v dejinách ľudstva. Nielen že naše myšlienky a postoje sú priebežne formované a ovplyvňované, ale systém, ktorý to priamo docieľuje, je vymazávaný z nášho vedomia. Rafinovaný systém veľmi presne a precízne riadi naše vnímanie sveta.

Všetko v čo veríme a čo vieme, je nám implantované médiami. Robia to každodennou záplavou tisícov čiastkových informácií. Mali by sme však vedieť, že názor na tému alebo ľudovú múdrosť vypúšťa do sveta vždy niekto, kto za to zaplatil. Všetko to, čomu v našej spoločnosti máme veriť, je do nás vkladané systémovo, úmyselne, manipuláciou a s veľkými finančnými nákladmi.

Tu je niekoľko „ľudových múdrostí“ a „všeobecného poznania“, ktoré nám boli vštepené vyplachovaním mozgov za pomoci médií, za čo im niekto zaplatil nemalé peniaze:

Farmaceutické výrobky vyliečia.
Vakcíny chránia pred chorobami.
Menopauza je choroba.
Ak dieťa ochorie, ihneď mu treba podať antibiotiká.
Nemocnice sú bezpečné a čisté.
Máme najlepší systém zdravotníctva na svete.
Nemci sú najzdravší ľudia na svete.
Školská medicína je jediná pravdivá medicína.
Mlieko je výborným zdrojom kalcia.
Vitamín C je dobrý na prechladnutie.
Pomarančový džús obsahuje veľa vitamínu C.
Aspirín zabráni srdcovému infarktu.
Bolesti chrbta sú iba kŕč a nedostatok pohybu.
Všetky deti musia byť očkované už ako dojčatá.
Pred uvedením liekov na trh ich zdravotnícke úrady podrobne odskúšajú.
Tehotenstvo vyžaduje medicínsku liečbu.
Novorodenci vyžadujú medicínsku liečbu.
Chemoterapia a ožarovanie je správna cesta na vyliečenie rakoviny.
Estrogén zabraňuje osteoporóze po menopauze.
Nemeckí lekári sú najlepšie vzdelaní lekári na svete.
Zmyslom systému zdravotníctva je postarať sa o naše zdravie.
HIV je príčinou AIDS.
AZT vylieči AIDS.
Bez masového očkovania nastanú epidémie.
Fluór v pitnej vode chráni zuby pred kazmi.
Očkovanie proti chrípke zabráni chrípke.
Vakcíny sa začnú používať až po ich dôkladnom otestovaní.
Lekári sú jednotne presvedčení, že výhody vakcinácie ďaleko prevyšujú jej riziká.
Chronické bolesti sú normálnym prejavom starnutia.
Injekcie inzulínu liečia diabetes.
Konope je zlá droga, preto je zakázaná.
Pri pití light nápojov schudnete.
Sladidlo je zdravé a dobrou náhradou cukru.
Sója je najzdravší zdroj proteínov.
Bioprodukty sú pestované biologicky.
Teflónový povlak nie je jedovatý.
CO2 je zabijak klímy.
Environmentálne organizácie sú na ochranu životného prostredia.
Úsporné žiarivky šetria energiu a sú tak dobré pre životné prostredie.
Daň z CO2 dokáže zabrániť globálnemu otepleniu.
Človek zapríčinil globálne oteplenie.
Kurz akcií odzrkadľuje voľný trh, ktorý je riadený ponukou a dopytom.
Kapitalizmus je najlepšou formou spoločnosti, aká existuje.
Amerika je krajinou neobmedzených možností.
Každý to môže dotiahnuť až na milionára.
Konzum a materializmus sú dobré a hodné námahy.
Čo je dobré pre koncerny, je dobré aj pre spoločnosť.
Firmy sú tu na vytvorenie pracovných miest.
Žijeme v demokracii.
Štát chce pre národ iba dobre.
Politici a politické strany zastupujú záujmy ľudu.
Nemci boli jedinými zlosynmi.
Arabi sú novými zlosynmi.
Existuje veľké nebezpečenstvo terorizmu.
Islamisti ohrozujú našu spoločnosť.
Al-Kájda je teroristická organizácia.
Obmedzenia slobody sú len pre našu bezpečnosť.
Irán ohrozuje nás i svojich susedov.
Pretože diplomacia zlyhala, Irán treba bombardovať.
Médiá sú nezávislé a ich správy sú hodnoverné.
Svetové dejiny, ktoré nám prezentujú, sú pravdivé.

a tiež…

Amatéri dokážu uniesť lietadlá, vybabrať na celé hodiny s najlepšou protivzdušnou obranou na svete a potom precízne naraziť do mrakodrapov, pričom tieto následne vybuchnú a úplne sa rozprášia. A to TRI RAZY v jeden deň, pričom stihne explodovať aj mrakodrap, ktorý lietadlom vôbec zasiahnutý nie je.

Bin Ládin žije a jeho 19 zlých Arabov zrealizovalo 11. september.

Konšpirácie neexistujú a kto im verí, je blbec.


Všetky tieto ilúzie stáli miliardy, aby ich ľuďom naočkovali do vedomia. Ešte nikdy ste si nepoložili otázku, prečo väčšina ľudí týmto tvrdeniam verí?

To, čo sa ľudia dozvedia z médií, berú ako pravdu. Iba málokto z nich sa nad týmito tvrdeniami kriticky a nezávisle zamyslí, aby nahliadol za kulisy. Pritom objaví, že skoro nič z toho, čo nám rozprávajú, nie je pravda a že nám jednoducho nehorázne klamú.

Prečo sa do tejto tvorby mienky vkladá toľko úsilia a peňazí? Pretože ide o biznis a moc. Na tomto svete sa (žiaľ) všetko točí iba okolo moci a peňazí.

Udalosti súčasnej doby sú veľmi komplexné. Množstvo spojených a súvisiacich vecí sa deje naraz. Túto komplexnosť možno ťažko podchytiť a opísať. Média preto všetko zjednodušujú a simplifikujú a mnoho z toho, čo sa deje, vynechajú.

V reálnom živote udalosti nie sú čierne alebo biele, ale prebiehajú v tisícich fazetách. Zistiť skutočné fakty je preto veľmi ťažké. Kým človek niečo pochopí, svet sa medzičasom opäť zmení, všetko je v pohybe.  K tomu sa pridáva aj potreba vysvetliť, ako spoločenské udalosti súvisia a aké dôsledky budú mať. Médiá už dávno prestali analyzovať túto komplexnosť.

Médiá informujú iba o maličkej časti udalostí, hrdia sa však tým, že obsahujú „všetky správy“.

Cieľom médií je vytvoriť masu nekritických konzumentov, ktorí uveria všetkému, čo sa im naservíruje. Na to aby to dosiahli, používajú tieto tri nástroje:

zastieranie
maskovanie
odpútanie pozornosti

Postupom času je rafinovanosť týchto nástrojov propagandy stále dômyselnejšia a stala sa hotovou vedou. Všetko to začal Edward Bernays, ktorého nazývajú aj otcom propagandy, ktorý úspešne manipuloval masy už pred skoro sto rokmi a čo som opísal vo svojom článku Die Gehirnwäsche einer Nation (Výplach mozgu národa).

Pozrime sa na každý z týchto nástrojov podrobnejšie:

Zastieranie
Vedomé nesprávne prezentovanie skutočností bolo odjakživa privilégiom majiteľov médií. Ich agent, PR priemysel, si nemôže dovoliť, aby objektívni novinári interpretovali udalosti tak, ako sa skutočne udiali. To by priemerného konzumenta zmiatlo, pretože odo dňa svojho narodenia bol programovaný kúpenými názormi. Také niečo neprichádza do úvahy, inak by konzumenta mohlo napadnúť, že s týmto svetom, ako nám bol doteraz opisovaný, niečo nie je v poriadku. Cieľom médií je vytvoriť jednotný spôsob myslenia a jednodimenzionálny pohľad na vec.

Preto sú všetky udalosti prekrucované, je k nim pripojená interpretácia, v nesprávnych súvislostiach. Nuansy bývajú vynechané, je vydolované hlavné posolstvo. Kto sa rozhodne meniť históriu prekrúcaním, ten opúšťa svet spravodajstva a vstupuje do sveta propagandy. Definíciou propagandy je predstierané a nesprávne spravodajstvo namiesto korektného.

Tu máme názorný príklad: Absurdné a ustavičné obvinenia, že Saddam Hussein má zbrane hromadného ničenia, ako zdôvodnenie invázie do Iraku. Samozrejme že nenašli žiadne také zbrane, ale to už potom nie je relevantné. Zmysel predsa nespočíval v hľadaní týchto zbraní, táto zásterka slúžila iba na to, aby Američania mohli dobyť túto krajinu. Potom sa tento trik prestane živiť, nechá sa upadnúť do zabudnutia, nie je viac potrebný a nikto si to ani nevšimne. Zdôvodnenie, že Saddam je vraj bezohľadný vraždiaci tyran zrejme nepostačovalo, pretože takýchto typov existuje na svete mnoho. Tým by nikoho nedokázali zastrašiť.

Takže museli použiť niečo hrozivejšie, aby národ uviedli do bojovej nálady. Nesmel to byť iba zabijak malých detí, musel byť zároveň hrozbou pre celé ľudstvo, špeciálne pre Ameriku, prirodzene. Politici za výdatnej pomocí médií rozšírili tento obraz atómových hríbov, stúpajúcich nad štátmi USA, a nahnali tak ľudom strach a hrôzu. Aj keď sa medzičasom dokázalo, že všetko je to jedno gigantické klamstvo, v hlavách ľudí je stále táto predstava. To je na propagande to diabolské, že keď sa s ňou raz začne, tento jed už možno iba ťažko odstrániť.

Mašinéria PR bola tak presvedčená o jej účinku, že vo svojej arogancii si vôbec nedali námahu, aby sa v Iraku našli aspoň atrapy týchto zbraní, aby sa vojna dala dodatočne zdôvodniť. Načo tá snaha o detaily? „Tie blbé ovce tak či tak zhltnú každé klamstvo, ktoré im narozprávame, tam vôbec nemusíme nastrčiť neexistujúce zbrane, aby sme ich akože našli.“ Je to skutočne urážlivé, akú nízku mienku títo ľudia o nás majú.

Je však pravdou, že väčšinu ľudí možno veľmi ľahko manipulovať a vidíme, že zastieraním sa možno dostať veľmi ďaleko. Stačí klamstvo ustavične opakovať, ľudia to potom normálne zhltnú aj s navijakom. Potom treba už iba dostatočne zanovito odstraňovať všetky pochybnosti a prejsť na ďalšie zastieranie.

Maskovanie
Druhým nástrojom, ktorý sa často používa na manipuláciu davov, je maskovanie. To znamená, že človek predstiera, že nie je tým, kým je. Tak ako existuje hmyz, ktorý sa maskuje a vyzerá napríklad ako list a nie ako hmyz. Ako politici, ktorí sa tvária, ako keby konali vo verejnom a nie v súkromnom záujme.

Ako Bush, ktorý je skutočným agresorom, ktorý sa neprezentoval ako vojnový štváč a dobyvateľ, ale ako obranca pred nebezpečenstvami zvonka.

Nové zákony, ktoré okliešťujú slobodu, ako sú zákon o ochrane vlasti a zákon o posilnení prostriedkov a právomocí na boj proti terorizmu (Patriot Act) nie sú prezentované ako zadupanie všetkých princípov amerických ideálov a americkej ústavy do zeme, ale ako ochrana verejnosti pred vymyslenými nepriateľmi. Maskovanie = predstieranie, že je niekto niečím, čím nie je.

Niekoľko príkladov maskovania, ktoré vidíme:

Predstierajú, že im ide iba o demokraciu na Blízkom Východe, pritom v skutočnosti im ide o ropu.
Predstierajú, že hľadajú diplomatické spôsoby riešenia, pritom hľadajú iba konflikt.
Predstierajú, že sú partnerom a spojencom, pritom sú iba pijavicou.
Predstierajú, že sú priateľom, pritom sú najhorším nepriateľom.
Predstierajú, že chcú urovnať spor, pritom všade vyvolávajú konflikty.
Predstierajú, že chcú ochrániť národ, pritom si ho chcú podrobiť.
Predstierajú, že sú nesebeckí, pritom si napchávajú vlastné vrecká.
Predstierajú, že im ide o blaho všetkých, pritom na to kašlú.
Predstierajú, že hovoria pravdu, pritom každé slovo je klamstvom.
Predstierajú, že sú kresťania a pritom uctievajú diabla a milujú smrť.

Odpútanie pozornosti
Tretím nástrojom, ktorí mocní využívajú za pomocí médií, je odpútanie pozornosti, aby ľudia nad tým, čo sa deje, nemohli priveľa rozmýšľať. Chlieb a hry používali už imperátori v Ríme, aby odviedli pozornosť národa. Pozornosť ľudí musí byť nasmerovaná niekde inde, zatiaľ čo malá skupinka elity uskutočňuje svoje kriminálne plány.

Všetky akcie, ktoré Bushova vláda realizovala od útoku na dvojičky (9/11), pomohli iba štyrom skupinám:

ropnému priemyslu
farmapriemyslu
zbrojnému priemyslu
priemyslu bezpečnostnej techniky

Každý akt, každá politická udalosť, každé verejné prehlásenie vlády poslúžilo iba záujmom týchto gigantických hospodárskych odvetví. Viac ropy, viac farmy, viac zbraní, viac bezpečnostnej techniky.

Ľudia si to však nesmú uvedomiť, takže ich pozornosť je odpútavaná záležitosťami, veľmi zjavné odpútavanie pozornosti. Národ nesmie mať príležitosť rozmýšľať o tom, aké zločiny vláda v ich mene pácha. Zatiaľ čo mocní vedú svoje vojny, zaznamenávajú gigantické zisky a pritom zabíjajú milióny ľudí, pozornosť národa je dirigovaná inam.

Za možnosti, aké dnešní diktátori na odpútanie pozornosti národa majú k dispozícii, by si despotovia z minulosti nechali aj ruku odtrhnúť.

Sú to:
Športové podujatia organizované ako masová udalosť a masové divadlo.
Hollywoodske filmy s bombastickými scénami a umelými svetmi.
Televízne seriály, v ktorých diváci dychtia dozvedieť sa, čo bude v ďalšej časti.
Výroba stále väčšieho množstva zábavnej elektroniky, ktorá ľudí celé hodiny a dni zamestná vo svete fantázie.
Chrámy konzumu prešpikované tovarom, ktoré podnecujú k nikdy nekončiacemu nakupovaniu.
Lacné peniaze a neobmedzené úvery na konzum.
Viera, že každý môže zbohatnúť, stačí dostatočne tvrdo pracovať.
Podsúvanie zmysluplnej kariéry, pre ktorú treba obetovať všetko.
Dramatizácia všetkých „normálnych” zločinov a stupňovanie emócií.
Porovnávanie s inými na svete, aby sme nadobudli dojem, že sa vlastne máme veľmi dobre.
Podporovanie voyerizmu a zvedavosti na prominentov, ukazovaním všetkých intímnych detailov ich úplne banálneho života.
Prezentovanie umelo vytvorených osobností, ktoré slúžia ako príklad pre ostatných.
Úmyselné oblbovanie ľudí tak, že z nich vychovávajú emóciami ovládaných ľudí, opierajúc sa o ich najnižšie inštinkty.
Nafukovanie udalostí a osudov, ktoré sú potom celé týždne rozoberané v médiách.
Pseudoboje politických strán na rozoštvanie skupín, aby sa zaoberali sami sebou.

Výsledok
Týmito troma nástrojmi skutoční vlastníci sveta dokážu, v ľuďoch vyvolať vieru v čokoľvek. Teraz už rozumieme, prečo väčšina aj skutočne verí všetkému, čo elita predpisuje a prečo propaganda funguje. Bez ohľadu na to, čo sa im narozpráva, vezmú to ako hotovú vec. Mocní vynikajúco hrajú na tomto klavíri psychológie, s ktorým dokážu manipulovať národ a dirigovať ho. Elita takto dokáže viesť vojny, ktoré sú celé založené na klamstvách, vsugerovať nepriateľstvo tam, kde žiadne nepriateľstvo nie je, obrať nás o slobodu a práva pod pláštikom údajnej ochrany, pritom sa musíme chrániť iba pred jediným, a tým je tento štátny a mocenský aparát samotný.

Čo môžeme proti tomu robiť?
Na jednej strane treba bezpodmienečne prerušiť zdroj ovplyvňovania. Médiá, ktoré nám do vedomia celý deň tlačia cielené klamstvá a nesprávne informácie, treba odstaviť. Ak sa jed nedostáva do tela, nemôže viac pôsobiť.

Na druhej strane musíme odstrániť už existujúci jed. Osvetou a informovaním, ktoré zničia mnohé klamstvá a ilúzie zotročujúce ľudstvo.

Je to veľmi ťažká úloha, ale ak nedokážeme vytiahnuť väčšinu ľudí z tohto svinského sveta a zobudiť ich z hlbokého spánku, potom nikdy nebudeme slobodní, budeme zažívať jednu nekončiacu nočnú moru, sto razy horšiu, ako si dokážeme predstaviť.

Práve teraz zažívame nedobré deja-vu, pretože znova sú nám rozprávané tie isté klamstvá a rovnaká propaganda ako vtedy s Irakom, aby zdôvodnili ďalšiu vojnu, tentoraz proti Iránu. Ibaže nebezpečenstvo, že hlad po moci a militantnosť úplne zvrátenej elity povedie nás všetkých do III. svetovej vojny, je teraz veľmi veľké.

Zdroj
Preklad z nemčiny ďurino (c) august 2010

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.7/5 (27 votes cast)
Prečo ľudia uveria skoro všetkému, 4.7 out of 5 based on 27 ratings

20 komentárov k “Prečo ľudia uveria skoro všetkému”

 1. Vyborny clanok, pekne zhrnute so vsetkym co k tomu patri. Mam vsak strach o buducnost. Prebudenych je malo. Pokial sa takyto clanok neobjavy v mainstreame
  ( utopia ?), co by znamenalo, ze aspon niekto sa odvazil, tak sa nepohneme.

  Vzdy vravim, ze s takymto materialom to daleko nedotiahneme. Cez den okradany a vecer sa pozara na zlodejov v Smotanke…. to nie je do smiechu. Vo mne to vyvolava strasne frustrujuce pocity

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (3 votes cast)
  1. er, veľmi pekne si to vystihol: Cez den okradany a vecer sa pozera na zlodejov v Smotanke… klobúk dolu

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
  2. Velmi pravdivé 🙂 V prvom rade sa musia ludia prebudit potom bude nádej k lepšiemu ! Já osobne TV už asi 2 roky nepozerám mám 24… čítam knihy ako David Duke moje prebudenie 🙂 Bolí a jeduje ma keď vidím ako rodičia celé dni pozerajú TV stále im hovorím nech radšej čítajú napr. Správy to nemôžu vynechať. To že sú cigáni obrovskou hrozbou pre SK nikde v TV nepočuť a nevidieť. Viete si niekto predstaviť ako to tu bude vyzerať za 30 rokov?? bude to katastrofa. Cigánov nikdy nikto nič nenaučí. Len politici ich uvítajú pretože sú to tupé duté ovce ktoré prispejú hlasom v ich prospech. Dá sa písať o mnohých podvodoch ktoré sa páchajú na slovensku a väčšina ľudí si to neuvedomuje.. Máš moju velkú podporu pri písaní a zverejnovaní takýchto textov si frajer!!

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
 2. toto vsetko co tu pisete je svata pravda a takto to nepojde dalej. my ludia sme velmi hlupy a donedavna som bol aj ja taky, len treba pocuvat a trocha rozmyslat, ze toto vsetko je jedno velke klamstvo pre ludi, len ludia by to mali vediet a cim viac tym lepsie,

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
  1. súhlas, mnoho ľudí si vôbec neuvedomuje, že sú v mnohých veciach manipulovaní…

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
 3. viete rozmyslal som ako to dat ludom najavo a aby o tom aj ostatny aspon citali , tak to hodim na facebook i ked som nazoru ze tato udajne socialna siet je dobra ,no opak je pravda, ale je to takisto len klamstvo, aby sme u toho presedeli neskutocne hodiny a potom robili zasa tie trapne veci ako doteraz a riesili uplne zbytocnosti formou, ze tam sa deje tamto a tam. ale na druhej strane tam vidim trocha pozitivneho a to v tom, ze ked mam napr 1000 priatelov a z toho si to poriadne precite aspon 10 ludi a zamysli sa tak uvidi tam veci ktore su pravdive , ale doteraz ich este ani len nevidel, lebo bol zaneprazneny touto uspechanou dobou a klamstvami okolo neho. a ti ktori uz aspon kak tak sa zamysleli tak tiez to mozno poslu dalej ci uz formou socialnych sieti alebo ustne, to uz bude jedno, tak to bude urcite prinos pre nasu spolocnost.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
 4. myslim, ze ludia vedia o tom co sa stal a deje akurat nemaju odvahu to zmenit, pretoze si myslia ze to nie je mozne… to chce ciny… este to chvilu potrva a ludstvo sa vzburi … teda ak sa ti kreteni neuspokoja so svojimi 30rocnymi hypotekami za fiktivny zivot v TV.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
 5. Nadpis je velka pravda z ust velkeho klamara. Vysvetlim… Nezijeme v dokonalom svete, ani len uprimnom, teda ak to niekto ocakava od celeho sveta a neuvedomi si, ze to je velka hodnota vobec od tych najblizsich. Mainstrem je naivny skoro v kazdom smere, ale tieto rebelske, minoritne skupiny ludi, ktore vsetko prekukli naivne nie su? V puberte mi tiez prisla zo vsetkych hodnot najsilnejsia hodnota slobody, ale az v dospelosti clovek k nej nachadza aj zodpovednost, ale ani to nemoze fungovat len tak umelo, lebo zakon, lebo presvedcenie, musi tam byt dovera a prave ona vytvara priestor pre naivitu. Ale bez dovery by to neslo, nefungovalo alebo viete ako? Lebo ja netusim. Netusim kolko by vobec kazdy z nas vedel, keby nemohol doverovat informaciam napriklad, ktore sa naucime ako deti na zakladnej, kolko z nas by vobec na to prislo samo, ze zem je gulata, kolko z nas by si samo dokazalo vsetko toto overit? Ouuu rebelska myslenka Matrixu je fascinujuca, milujem ten film, a ano tento svet z casti naozaj je fikcia, ale to bude kazdy mozny system v akom ludia budu zit, si sami pre seba stvoria a nikdy nie tak dokonalo aby nebol niekto na ukor niekoho a prave ti co sa o dokonalost pokusaju casto vytvoria tie najvacsie utopie (treba ich vobec menovat, tie pokusy?). Nielen mainstreamove myslenie si zasluzi kritiku ci sebakritiku, ale i minoritne a individualne.
  To nie je konzum, to je svet nedokonalych informacii od ktorych mozno nie su lepsie, kde za ne nehovori istota ale vyssia pravdepodobnost. A ako chcete zit vo svete ktoremu neviete doverovat? Najprv vyskusajme a hodnotme triezvo, nielen silou mocou kriticky k tomu co je a zhovievavo k svojim fantaziam, napr pekny je Walden Zivot v lesich, je to o pokuse cloveka a jeho zamyslanie nad zivotom v lese, tuna desiatky ludia kriticky hodnotia konzum a pritom su jeho velkou sucastou.

  Čo môžeme proti tomu robiť? – mysliet a nedufat, ze nam niekto v niekolkych vetach ponukne instantne riesenie, tento clanok je totiz este vacsia hlupost ako to co kritizuje

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 3.5/5 (4 votes cast)
  1. Aj napriek dokonalosti systému a propagandy,stopercentnej zaočkovanosti, sa vždy nájdu jednotlivci,ktorí budú robiť chyby v myslení.S tým sa musíte zmieriť,kým nepríde k vyradeniu internetu z hry a nenastúpi aj tu totálna unifikácia názorov,ako vo všetkých „slobodných a demokratických médiách“.

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 5.0/5 (2 votes cast)
   1. nemusis mi vykat, mam iba 24 rokov 🙂 chyby v mysleni?! nefandi si, tato rebelia je zbytocna, lebo ma imaginarneho nepriatela – „takmer vsetko“ co si zmysli, ale nevyriesi nic, kedysi nadavali az 50-60t rocni pri pive na vsetko co si zamanuli, dnes tak robia uz aj mladi a miesto krcmy maju internet
    aj tebe to lievikom nalievaju do hlavy, len inym, napr tento clanok 😛 vidis propagandu, ockovanie len u inak vyhradenych nazorov ako svojich 🙂 a to je ta skutocna slabomyselnost a naivita, co je vynimocne na mensom stade oviec ktore kritizuje vacsie? stale su to iba ovce!
    Kiezby za vsetko mohli konspiracie par genialnych supermozgov-zloduchov, ale je to naopak, za vsetko mozu stada hlupakov, dokonca aj tie stada ktore kydaju na ine. Nebyt ich neohreju sa pri moci zlodeji, diktatori a ina haved, ktora sa najde ak je po nej od hlupakov „dopyt“. A taky nazorovy balast o akom je clanok len pouziva jedna skupina proti druhej. Zaujimavejsia je psychologia cloveka a spravanie sa ludi, ktoru sa par autorom a myslitelom podarilo vystihnut, ale to je v knihach nie v kadejakych marnomyselnych clankoch na nete.

    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: 4.0/5 (4 votes cast)
  2. Tvoje tvrdenie: „Netusim kolko by vobec kazdy z nas vedel, keby nemohol doverovat informaciam napriklad, ktore sa naucime ako deti na zakladnej, kolko z nas by vobec na to prislo samo, ze zem je gulata, kolko z nas by si samo dokazalo vsetko toto overit?“

   Marko, keď ti niekto poskytne niektoré objektívne pravdivé informácie, to ešte zďaleka neznamená, že VŠETKY jeho informácie sú objektívne pravdivé. Budeš sa diviť, ja som sa musel na základnej škole učiť politické hovadiny, o ktorých som už vtedy vedel, že je to šit.
   Robíš si posmech z článkov, ktoré si dovoľujú spochybniť mienkotvorné média. To je v poriadku, máš na to právo, ale z tvojich odpovedí je jasné, že o mnohých veciach si názor prevzal slepo (asi najpriliehavejšie pomenovanie) práve z mienkotvorných médií. Mne to pripadá, ako keby si ovca robila posmech zo stáda 🙂

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 5.0/5 (2 votes cast)
   1. kto je ten NIEKTO? informacie ti poskytuju ucitelia, noviny, knihy, internet, aj nazory ohladom tych istych veci sa roznia, a ako vravis funguje to tak, ze jeden zdroj povie 90x pravdu aby ti raz zaklamal a vtedy mu to zhltnes a podla mna na takom principe funguju aj tieto portaly, pomiesaju pravdy, polopravdy a klamstva a hodia to na triko systemu, akoby cely svet bol iba nejaky system, pricom system je iba cast nasich svetov
    ano robim si z nich posmech, ked nemaju v rukach dokazy a fakty, kym ide o fantazirovanie a fabulaciu, ale v zaveroch sa vynasaju tak tvrde sudy, ano malo by to byt na smiech ci na plac, je mi neprijemne, asi mi je milsie dokonca racionalne pokrytectvo ako uprimne sialenstvo
    ovca nie je niekto preto, ze ho za ovcu oznaci, rozhoduje o tom jeho sposob myslenia, ako prebera informacie od inych a na zaklade coho ich prijme a odsudi, zlo ma casto banalnejsi povod ako sa nazdavame, aj preto s nim nevieme odstranit efektivne, lebo spekulujeme nad zlozitym riesenim, ktore len vytvori iny druh zla, teda povodne nahradime novym, svet nebude dokonaly, preto treba vazit najrealnejsie moznosti k tym co su, napriklad mi chyba, abnsencia individualnosti, ze aj rebelia sa musi masovo spropagovat, ze na kazdej strane fronty najviac ucinkuje demagogia na ukor faktov, objektivity ktora moze aspon onu pravdu priblizit
    a nemotivuje ma pisat aby som si hyckal ego, je mi niekedy smutno po individualnosti, aby clovek vseobecne doveroval a zaroven preveroval vsetko rovnakym metrom, aby veril svojim pocitom, ale stale sa riadil aj nejakym racio, skutocnostou, faktami, daval dokopy argumenty, ktore maju logiku a nielen sa dobre pocuvaju ked burcuju niekoho k niecomu (nejakemu postoju)
    aby sa z takychto postojov ako prezentuje tento portal a pravdepodobne aj jeho fanusikovia nestalo nabozenstvo, to mne smrdi, mam rad iba vnimavost, ktora je nebojacna, ale nesprava sa hlupo, prehnana idealnost moze byt tiez len spustac utopie

    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: 3.0/5 (2 votes cast)
 6. Farmaceutické výrobky vyliečia. – lieky su sucastou dnesnej mediciny, staci si porovnat umrtnost na rozne choroby v minulosti a dnes a zamysliet sa co za tym stoji
  Vakcíny chránia pred chorobami. – presne tak, statisticky je nezaockovanie vacsim rizikom ako vakcina i ked niektore druhy vakcin nesu iste riziko (zalezi na pacientovi)
  Menopauza je choroba. – ?! to ma autor z kade ?!
  Ak dieťa ochorie, ihneď mu treba podať antibiotiká. – ano predpisovanie antibiotik oslabuje imunitu, ale lekari s pacientami si na to zvykli, ale to je mentalitou, ze davame prednost kratkodobym a rychlejsim rieseniam pred dlhodobo ucinnejsimi
  Nemocnice sú bezpečné a čisté. – nie su, ale dakovat, ze vobec su, vzhladom ako prdime sami na zdravie a zdravotnictvo
  Máme najlepší systém zdravotníctva na svete. – to tvrdi kto, autor clanku ?! ?!
  Nemci sú najzdravší ľudia na svete. – to tvrdi kto, autor clanku ?! ?!
  Školská medicína je jediná pravdivá medicína. – je aj ina?
  Mlieko je výborným zdrojom kalcia. – autor zerie pravdepodobne omietku
  Vitamín C je dobrý na prechladnutie. – to ma autor z kade ?!
  Pomarančový džús obsahuje veľa vitamínu C. – zalezi na tom ktory :}
  Aspirín zabráni srdcovému infarktu. – netusim
  Bolesti chrbta sú iba kŕč a nedostatok pohybu. – jedna z moznosti a je ich milion 🙂
  Všetky deti musia byť očkované už ako dojčatá. –zalezi hlavne proti comu to ockovanie je, ale kym nebolo hromadne ockovanie umrtnost do dvoch rokov bola neporovnatelne vyssia
  Pred uvedením liekov na trh ich zdravotnícke úrady podrobne odskúšajú. – pripad od pripadu, krajina od krajiny, naopak nepozivame aj odskusane lieky ak je drahsi konkurent z firmy ministra zdravotnictva
  Tehotenstvo vyžaduje medicínsku liečbu. – to ma autor z kade ?! asistovany porod nie je liecba
  Novorodenci vyžadujú medicínsku liečbu. – predcasne narodeny ci s inymi komplikaciami ano
  Chemoterapia a ožarovanie je správna cesta na vyliečenie rakoviny. – nie je, tento druh rakoviny sa da iba spomalit a ci ten styl zivota za to stoji, to je na kazdom osobne nech si vyberie sam
  Estrogén zabraňuje osteoporóze po menopauze. – netusim
  Nemeckí lekári sú najlepšie vzdelaní lekári na svete. – to ma autor z kade?!
  Zmyslom systému zdravotníctva je postarať sa o naše zdravie. – svojim sposobom ano, ale nie uplne, potrebuje spolupracu pacienta
  HIV je príčinou AIDS. – a co ine?
  AZT vylieči AIDS. – ?!
  Bez masového očkovania nastanú epidémie. – staci sa pozriet tam kde masove ockovanie nie je 😉

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 4.0/5 (6 votes cast)
  1. Fluór v pitnej vode chráni zuby pred kazmi. – netusim
   Očkovanie proti chrípke zabráni chrípke. – zrovna to nie je najnevyhnutnejsi pripad ockovania, ale mal by, ak vakcina bola dokladne otestovana, zalezi aj na druhu chripky a vakciny
   Vakcíny sa začnú používať až po ich dôkladnom otestovaní. – mali by sa a vacsina bezne pouzivanych vakcik je dokladne otestovana pokial nejde o nejaku mutaciu
   Lekári sú jednotne presvedčení, že výhody vakcinácie ďaleko prevyšujú jej riziká. – to nie je presvedcenie, to sa da spocitat
   Chronické bolesti sú normálnym prejavom starnutia. – ano, kedze clovek nie je nesmrtelny, prejavy starnutia sa daju spomalit, nie vymedzit
   Injekcie inzulínu liečia diabetes. – tu uz autor fakt zo seba robi somara, no coment tento bod 🙂
   Konope je zlá droga, preto je zakázaná. – v porovnani s drogami, ktore si vypestuju fyzicku zavislost je to nic, pravidelne pouzivanie moze viest k ohlupovaniu, kde si dotycny nevie dostat do nalady uz inou cestou, lebo z marihuany si urobil nastroj (teda sa stane obdobou alkoholu)
   Pri pití light nápojov schudnete. – napr pri delenej strave a spravnom cviceni/pohybe
   Sladidlo je zdravé a dobrou náhradou cukru. – pre diabetika ano
   Sója je najzdravší zdroj proteínov. – rozhodne zdravi
   Bioprodukty sú pestované biologicky. – ake je biologicke a ake nebiologicke pestovanie?! Jako sa da pestovat nebiologicky?!
   Teflónový povlak nie je jedovatý. – a je jedovaty? snad by sme uz vymreli 🙂

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 4.0/5 (4 votes cast)
 7. CO2 je zabijak klímy. – nesporne ano, otazka by mala byt polozena v akej miere 🙂 a v akej miere za tu mieru moze clovek, a z tej miery za ktoru moze clovek to moze zmenit 😉
  Environmentálne organizácie sú na ochranu životného prostredia. – mali by byt
  Úsporné žiarivky šetria energiu a sú tak dobré pre životné prostredie. – su alternativou, z prinutenia jedinou 🙂 ale vesmir na tom nestoji
  Daň z CO2 dokáže zabrániť globálnemu otepleniu. – bolo to tak zamyslane, ale co dali mudre hlavy dokopy nie vsetky staty dodrzali a respektovali
  Človek zapríčinil globálne oteplenie. – mozne to je, zalezi v akej miere
  Kurz akcií odzrkadľuje voľný trh, ktorý je riadený ponukou a dopytom. – netusim
  Kapitalizmus je najlepšou formou spoločnosti, aká existuje. – netusim, ale bolo tu nieco lepsie?! ak sa nejedna o dravy kapitalizmus, vyzera byt lepsou moznostou ako socializmus
  Amerika je krajinou neobmedzených možností. – to je iba taka prupovidka, naozaj to niekto berie doslovne?!
  Každý to môže dotiahnuť až na milionára. – svojim sposobom ano, len vela ludi na to nie je stavanych a nielen tym z akych pomerov su, ale hlavne pristupom k zivotu
  Konzum a materializmus sú dobré a hodné námahy. – jedlo a najom si třeba nejak zaplatit, pre mna je konzum ak clovek nemá iny zmysel
  Čo je dobré pre koncerny, je dobré aj pre spoločnosť. – to ma autor z kade?!
  Firmy sú tu na vytvorenie pracovných miest. – mnohe ich vytvaraju, ale to nie je ich ucel
  Žijeme v demokracii. – nastastie ano, bohuzial ano
  Štát chce pre národ iba dobre. – stat je tvoreny narodom, takze fungovanie státu je zrkadlom daneho naroda, ci chce dobře zalezi na tom aku ma narod mentalitu, aky je vyspely ci hlupy
  Politici a politické strany zastupujú záujmy ľudu. – asi tak ako si bezni ludia navzajom dopraju

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 2.3/5 (3 votes cast)
  1. Nemci boli jedinými zlosynmi. – co si to priznali, inym to este potrva
   Arabi sú novými zlosynmi. – v nasom svete ich trosku nafukujeme na ukor inych skupin, napr nacionalistov
   Existuje veľké nebezpečenstvo terorizmu. – ako kde, v Cechach a na Slovensku male
   Islamisti ohrozujú našu spoločnosť. – vsetci radikali
   Al-Kájda je teroristická organizácia. – a co ine?
   Obmedzenia slobody sú len pre našu bezpečnosť. – slobodu by mala prirodzene obmedzovat zodpovednost, ostatne obmedzenia su uz ochudobnovanim slobody
   Irán ohrozuje nás i svojich susedov. – nas nie, svojich susedov možno, asi tak ako oni jeho
   Pretože diplomacia zlyhala, Irán treba bombardovať. – wtf?!
   Médiá sú nezávislé a ich správy sú hodnoverné. – z kade inde by o tom vobec autor clanku vedel?! ano media su poznacene dopytom po bulvarizovanom (ako to robi aj autor tohoto clanku), nikto mu nezakazuje pocuvat Slobodnu Europu
   Svetové dejiny, ktoré nám prezentujú, sú pravdivé. – ano dejiny pisu vitazi, s odstupom casu historici a ich sympatie a malichernosti

   Konšpirácie neexistujú a kto im verí, je blbec. – konspiracii je z roka na rok viac, je v nich totiž nieco hlboke a ludia co nevedia najst hlbku inde sa aj slamky chytaju aby mali to svoje, kedysi boli v kurze bosorky, musi byt nieco aj dnes

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 2.3/5 (3 votes cast)
   1. zdá sa mi akoby si pán gróf čierny myslel, že každý je taký „múdry“… ja poznám 2 ľudí, ktorí boli (sú) presvedčení že inzulinové injekcie ich časom vyliečia…
    V článku išlo o to koľko nevedomých ľudí si osvojilo tieto vymenované tvrdenia… Čiže boli zmanipulovaní. Je ich vyše 80% populácie 🙂

    Farmaceutické výrobky vyliečia. – „lieky su sucastou dnesnej mediciny, staci si porovnat umrtnost na rozne choroby v minulosti a dnes a zamysliet sa co za tym stoji“
    Ja nepoznam ani jedneho tlakara, cukrovkara, alergika, migrenistu, ktory by bol liekmi vylieceny… lieceny ano, ale vylieceny… sorry…
    Bez masového očkovania nastanú epidémie. – „staci sa pozriet tam kde masove ockovanie nie je“
    Tam kde masove ockovanie nie je a prepukaju rozne choroby su rozvojove staty s velkou podvyzivou… choroba znamena napr. v cinskom preklade „hladovanie“…

    A nakoniec… pan grof… „ake je biologicke a ake nebiologicke pestovanie?! Jako sa da pestovat nebiologicky?!“
    Napriklad tak ako sa pestuju paradajky v Holandsku… vodny substrat umeleho hnojiva na ktorom plava polystyren s dierkami, v ktorych su napichane sadenice paradajok…
    A boli by tam aj dalsie „nevedomosti“…

    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: 4.3/5 (6 votes cast)
 8. Tym, ktori slepo veria vsetkemu, co mi naserviruju media pomoze, ked si zakazdym polozia jednoduchu otazku: „Komu to osozi?“ Nad tym treba premyslat, po tejto odpovedi treba patrat. Preto, ak sa objavi napriklad informacia, ze Nemci su ti jedini zli, ktori sposobili 2WW, treba sa pozriet, kto na vojne zarobil a ci Nemci neboli len babkami vo velkej hre, ktoru reziroval niekto iny. Chce to trochu patrania na nete a znalost anglictiny ci nemciny. No ide to. ZATIAL..

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 3.5/5 (2 votes cast)
 9. klucove slova pre pochopenie, koho biznisom bola 2. svetova vojna: „I.G. FARBEN“…prijemne citanie!

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (2 votes cast)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *