Pohyb hviezd za Muskovým starmanom

Nedávno bol vraj vynesený na vysokú obežnú dráhu Muskov športový automobil, za volantom ktorého sedí figurína v skafandri.

Obrovský krok pre ľudstvo, fakt.

Čo ma však zarazilo, bol pohyb hviezd za starmanom, ktorý je zachytený na niektorých záberoch.

Takto spravidla vyzerá pohyb hviezd, zachytený z povrchu planéty:

Obloha, príp. hviezdy sa pohybujú rovnako rýchlo, celá obloha rotuje ako celok.

Za starmanom sa však hviezdy pohybujú spôsobom, aký poznám zo šetriča obrazovky prastarého programu Norton Commander: „bližšie hviezdy“ majú vyššiu rýchlosť pohybu, „vzdialenejšie hviezdy“ majú nižšiu rýchlosť pohybu:

Na videu je zaznamenaný stream, v dĺžke niekoľkých hodín. Na videu vidno pohyb hviezd v štýle šetriča obrazovky Norton Commandera (pozri napr. čas od 1:12:00 alebo 1:54:36, prípadne 4:18:06).

Vie sa niekto z čitateľov astronómov vyjadriť k tomu, prečo je pohyb hviezd pozorovaný z obežnej dráhy Zeme z Muskovho športiaka úplne iný, ako z povrchu Zeme?

4 komentáre k “Pohyb hviezd za Muskovým starmanom”

  1. Já bych si tipnul, že je to nasvícenej kosmickej odpad nebo nějaké satelity. I při oslnění sluncem mají větší jasnost než hvězdy v pozadí a pohybyjí se rychle, takže to musí být něco blízkého na orbitě.

  2. Ono co viac zaujalo mna, tak to je meniaca sa velkost zeme. Sice som sa nedopatral na akej orbite sa tesla nachadza z coho by sa dala odvodit velkost nasej planety no prekvapilo ma ze sa v tom 4 hodinovom videu meni velkost zeme. Malo by to zmysel, ze sa zem zmensuje ak uz tesla leti k marsu. No potom by ma zaujimalo preco je ku koncu videa zase vacsia. A pikoska na zaver. V jednom zabere zeme je vidiet australiu a juzny pol teda antarktidu. Zaujimave je, ze akonahle juzny pol vykukne zpoza auta video zacne z nicoho nic sekat hoc do tej doby slo plynulo. :))) teoretici dutej zeme budu mat co rozoberat.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *