Platobná neschopnosť Grécka nebola pracovnou nehodou

Investigatívny novinár Greg Palast informoval ako prvý o tom, (slovensky napríklad tu) že to, čo sa práve deje v Grécku, je typickým príkladom toho, ako MMF (Medzinárodný menový fond, tiež IWF, prípadne IMF, pozn. prekl.) a Svetová banka drancujú krajiny a preberajú ich hospodárstvo. Palast odhalil dokumenty Svetovej banky, v ktorých je vysvetlené, ako MMF a Svetová banka zvyšovaním cien potravín, palív a nákladov životného štandardu cielene rozdúchava násilie a sociálne nepokoje, ktoré vedú k protestom a zrúteniu spoločnosti, ktorú potom prevezmú, aby ju vyciciavali.

„Nepokoje vyvolané MMF sú extrémne predvídateľné,“

cituje Palast bývalého šéfa Svetovej banky Joe Stiglitza.

„Ak je národ na kolenách, [MMF] to využije a vymačká z neho poslednú kvapku krvi. Zvyšujú tlak dovtedy, až nakoniec celý kotol exploduje.“

Tak sa to odohralo v roku 1998, kedy MMF zastavil dotácie na potraviny a palivá pre chudobných. Palast odhalil, ako boli masové protesty „súčasťou plánu“ MMF a Svetovej banky a že „sociálne nepokoje“ slúžili na to, aby vyvolali finančnú paniku, čo potom umožnilo globálnym koncernom lacno skúpiť infraštruktúru.

„Nepokoje vyvolané MMF (a pod nepokojmi mám na mysli pokojné demonštrácie, ktoré sú rozháňané guľkami, tankami a slzným plynom) spôsobujú ďalší únik kapitálu a štátne bankroty,“

píše Palast.

„Toto hospodárske podpaľačstvo má svoju dobrú stránku – pre zahraničné koncerny, ktoré sa potom môžu zmocniť ostávajúceho majetku, ako napríklad toho či onoho ťažobného práva alebo prístavu, za zlomok ich hodnoty.”

Už počas rozhovoru so Sirom Davidom Frostom v televíznej stanici Al Jazeera veterán medzi investormi Jim Rogers v roku 2009 jasne vysvetlil, že za hospodársku krízu je zodpovedná centrálna banka Spojených štátov amerických (FED) a povedal tiež, že v záujme zotavenia situácie by bolo potrebné Svetovú banku a Medzinárodný menový fond odstrániť namiesto zvyšovania ich moci.

„Spôsob, akým má tento systém fungovať až nastanú časy ako teraz, je ten, že solídni, kompetentní ľudia prevezmú majetkové hodnoty od nekompetentných ľudí a že sa na pevnej báze začne odznova. Takto to spravila Južná Kórea, takto to spravilo Rusko a darilo sa im. To, čo sa deje teraz, je to, že kompetentným ľuďom berú majetkové hodnoty, aby ich dali nekompetentným ľuďom a povedali im: Teraz konkurujte kompetentným ľuďom ich majetkom a ich peniazmi. Je to príšerné hospodárenie a nebude fungovať, doteraz nikdy nefungovalo a nebude fungovať ani teraz,”

povedal Rogers.

„Centrálna banka v Spojených štátov amerických, Federal Reserve, nechcela nechať ľudí padnúť,”

povedal Rogers a dodal, že ak by bývalý predseda FED-u Alan Greenspan v roku 1998 nechal Long Term Capital Management padnúť, Bear Stearns, Fannie Mae a Lehman Brothers by boli stále v hre, “pretože ľudia by schytali riadny úder a mnoho ľudí by dostalo padáka – tí blbci, ktorí spáchali túto akciu – tieto problémy sme nemuseli mať.”

„Systém má fungovať tak, že ak spravíte chybu, tak by ste mali skrachovať; on sa však bránil tomu, aby títo ľudia skrachovali, zachránil svojich priateľov a teraz musíme všetci za nich zatiahnuť cech.”

Na otázku, či na Svetovej banke a MMF niečo vidí, čo si predsa len zaslúži obdiv, Rogers odpovedá:

„Nie… to najlepšie, čo by sa mohlo stať, je zrušiť Svetovú banku a MMF; boli vytvorené v rokoch 1945 a 46 s veľmi rozumnými cieľmi a rozumnými nárokmi. Tie nároky a ciele však už dávno zapadli prachom, teraz ich riadia ľudia, ktorí robia skoro všetko len a len vo svoj prospech… veď sa pozrite na ich projekty, budete hlboko otrasení.”

Na otázku ľudí, ktorí investovali do akcií, či sú niektoré oblasti hospodárstva výhodné aj napriek kríze, im Rogers poradil:

„Zožeňte si traktor a naučte sa obrábať pôdu.“

Zdroj

Preklad z nemčiny ďurino, február 2012

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *