Ťažba zlata kyanidovou metódou, plánovaná pri Detve

Eastern Mediterranean Resources – Slovakia, s.r.o.

Na Slovensku prebiehajú tlaky na povolenie ťažby zlata povrchovou metódou za pomoci takzvanej kyanidovej metódy. Hlavným aktérom týchto tlakov je nastrčená slovenská spoločnosť Eastern Mediterranean Resources – Slovakia, s.r.o. Úmyselne uvádzam nastrčená, pretože na Slovensku bola založená ako stopercentná dcéra zahraničnej nadnárodnej spoločnosti sídliacej na Cypre, s jediným cieľom: získať prístup k nerastnému bohatstvu Slovenska, konkrétne k zlatu. Preto túto firmu môžeme pokojne vnímať ako zahraničnú.

Zákaz používania kyanidovej metódy pri ťažbe

Na vytvorenie predstavy, aké hrozby a riziká prináša kyanidový spôsob ťažby zlata, odporúčam nasledujúci krátky film so slovenskými titulkami.

Používanie kyanidovej metódy je tak obrovské riziko pre životné prostredie, že niektoré štáty v Európskej únii dostali rozum a zakázali jej používanie (Česko a Maďarsko). Európsky parlament sa 5. mája 2010 uzniesol na smernici o všeobecnom zákaze používania kyanidovej metódy pri ťažbe v Európskej únii. Táto smernica EP je spoločným dielom členských štátov EÚ. Argumentuje okrem iného:

„…keďže kyanid je vysoko toxická chemická látka, ktorá sa využíva pri ťažbe zlata, označená podľa prílohy VIII rámcovej smernice o vode za jednu z hlavných znečisťujúcich látok, ktorá môže mať katastrofálne a nezvratné následky na ľudské zdravie a životné prostredie, a teda aj na biodiverzitu,

keďže v spoločnom stanovisku o trvalo udržateľnej ťažbe vydanom na 14. schôdzi ministrov životného prostredia krajín Vyšehradskej skupiny (Českej republiky, Maďarska, Poľska a Slovenska), ktorá sa konala 25. mája 2007 v Prahe (Česká republika), ministri životného prostredia vyjadrili svoje obavy v súvislosti s nebezpečnými technológiami, ktoré sa používajú a plánujú používať pri banských činnostiach na rozličných miestach v tomto regióne a ktoré predstavujú značné environmentálne riziká s možnými cezhraničnými následkami,…“

Je to zatiaľ iba odporúčanie, zákaz kyanidovej metódy pri ťažbe v EÚ zatiaľ nariadený nebol. Je zaujímavé, ako EMED Slovakia na svojich stránkach bagatelizuje toto spoločné odporúčanie, a odkazuje na odpoveď (answer) Európskej komisie prostredníctvom akéhosi Potočnika z júna 2010. Žeby EK ani nie mesiac a pol po vydaní odporúčania EP znegovala úsilie členských štátov? To sú v Európskom parlamente samí hlupáci?

Pracovné miesta, nech to stojí čo to stojí

Spoločnosť EMED Slovakia argumentuje zdanlivo rozumne zamestnanosťou. Nikde však nie je napísané, že spoločnosť bude platiť za svinskú a ťažkú prácu atraktívnu mzdu. Ako podnikateľ, ktorý chce dosiahnuť čo najväčší zisk, bude chcieť zaplatiť tak málo, ako to len ide. V takom prípade však zákonite pritiahne Rumunov alebo Ukrajincov ochotných robiť za oveľa nižšie mzdy, ako Slováci. Kde je potom výhodnosť pre Slovensko? Necháme si rozoberať krajinu cudzincami, dáme si otráviť vodu a do jamy vzniknutej z povrchovej ťažby nám nakoniec Brusel prikáže navoziť odpad z Rakúska? Možno prehnané, ale vôbec nie nereálne.

Ideme vytvárať pracovné pozície za každú cenu, nech to stojí čo to stojí? To rovno môžeme napríklad najať tisíce pilčíkov, dať im postupne vypíliť všetky lesy, z predaného dreva ich platiť a nechať rúbaniská vybetónovať. Vytvoríme tak tisíce pracovných miest, vytvoríme plochy na sklady tovaru pre obchodné reťazce a aj štát získa svoj podiel. Ale kde je tu zmysel? Iba čo si zničíme svoj základ, životné prostredie.

PR reportáž TASR na TA3

Komerčná televízia TA3 pôsobiaca na Slovensku nám 24.11.2012 podsúva „objektívnu“ reportáž TASR o bani Kyšladá (Kişladag) na povrchovú ťažbu zlata na západe Turecka, ktorá je nám dávaná ako vzor environmentálne bezpečnej ťažby zlata, ale akosi zabudla uviesť (rovnako to neuvádza ani zahraničná spoločnosť EMED  Slovakia, ani TASR na svojej stránke), že cestu a pobyt skupiny novinárov platila práve EMED Slovakia, ktorá má záujem ťažbu u nás otvoriť. Neveríte? Túto informáciu zrejme zabudli odstrániť z konca správy TASR z tohto linku, pre istotu uvádzam časť snímky článku z 27.11.2012.

Samotná EMED Slovakia na svojej stránke hovorí o celej skupine novinárov, takže „exkurziu“ platila zrejme viac ako jednému novinárovi. Celá reportáž nie je nič iné ako reklama. Iba pripomeniem, že reklama je dielo profesionála, ktoré má za úlohu presvedčiť konzumenta reklamy k rozhodnutiu, ktoré by za normálnych okolností neurobil. Celý reklamný šot (pardon reportáž) si môžete pozrieť tu. Možno namietnete, že čo je na tom, kto reportáž platil. Nuž veľa. Ten kto reportáž platí, zrejme chce niečo dosiahnuť. Preto sme sa aj dozvedeli, aká je povrchová ťažba zlata v obrovskom kráteri za pomoci streliva, ťažkých mechanizmov a jedovatého kyanidu super vec pre región.

V reportáži sa hrdo demonštruje informácia o neškodnosti roztoku kyanidu v lúhovacích plošinách, ako inak, rozporne: Človek by vraj zámerne musel vypiť „pol litra“ (textová správa) alebo „20 litrov“ (videoreportáž) takejto tekutiny, aby zomrel. Skutočne ekologické a mňam. Aj s tými plastovými guličkami proti tomu, aby to nepili vtáci. Keď však dôjde k zlyhaniu techniky či ľudského faktora – a k tým dochádza napriek rôznym certifikáciám materiálov či postupov – človek pri Detve bude piť vodu s kyanidom až do smrti.

Po povrchovej ťažbe ostáva mesačná krajina, ktorú údajne banská spoločnosť zrevitalizuje. Za svoje? Ak za svoje, koľko peňazí vloží do revitalizácie? Alebo to urobí ako izraelská spoločnosť nadlan v Bratislave, vyhlási konkurz a zdupká?

PR článok na SME

26.11.2012 vyšiel na internetovom vydaní protislovenského denníka SME ďalší PR článok skryte manipulujúci mienku čitateľa v prospech ťažby zlata na Detve za pomoci kyanidu (slovo protislovenský azda najlepšie vystihuje činnosť tohto denníka, ktorý pod taktovkou svojho aktuálneho šéfredaktora Matúša Kostolného neúnavne pracuje na idiotizácii a izraelizácii Slovenska). „Správa“ pozostáva z náhodne zostavených všeobecných výrokov – ako inak – v prospech ťažby jedovatým kyanidom. Čo je zaujímavé, na spodku tohto reklamného článku SME je uvedený ako zdroj TASR, pričom na serveri TASR táto správa vôbec nie je (alebo je tam, ale je neprístupná pre verejnosť? Aký má potom zmysel?).

Zvíťazí zdravý rozum?

Detvu ako približný geografický stred Slovenska môžeme pokojne považovať za srdce Slovenska. Dáme si ju skutočne rozflákať nadnárodnému koncernu sídliacemu na Cypre za 30 strieborných? Dáme si skutočne otráviť našu vodu a prírodu jedovatým kyanidom? Pre zlato, ktoré rovno poputuje do nejakého rothschildovského trezora? Veľmi dúfam, že sa to cyperskej spoločnosti EMED Slovakia nepodarí.

Ďalšie podrobnosti o plánovanej ťažbe zlata na Detve sú napríklad na stránke občianskeho združenia Podpoľanie nad zlato.

Film Avatar je aj o slovenskej Detve.

ďurino, november 2012

22 komentárov k “Ťažba zlata kyanidovou metódou, plánovaná pri Detve”

 1. Toto je s wikipedie clanok, v ktorom sa hovori o uniku kyanovodiku s rumunskej bane na zlato.

  http://en.wikipedia.org/wiki/2000_Baia_Mare_cyanide_spill

  The 2000 Baia Mare cyanide spill was a leak of cyanide near Baia Mare, Romania, into the Someş River by the gold mining company Aurul, a joint-venture of the Australian company Esmeralda Exploration and the Romanian government.

  The polluted waters eventually reached the Tisza and then the Danube, killing large numbers of fish in Hungary and Yugoslavia. The spill has been called the worst environmental disaster in Europe since the Chernobyl disaster.[1]

 2. Zaplatený PR článok zo SME sa pochopiteľne ihneď objavil na stránke EMED-u – cyperského žraloka túžiaceho zlikvidovať prírodu Detvy.

  Údaje v článku izraelského SME sú platená reklama!

 3. vdaka durino za clanok. neskutocne, ake svinstvo!
  zacat peticiu na avaaz.org by bolo dobre, len ci to ma ten spravny efekt v anglictine, ci nemcine. co myslis?

  1. Vojak, prečítal som si rozhodnutie banského úradu o určení dobývacieho priestoru, zdá sa, že banský úrad zatiaľ nemohol konať inak. Na základe tohto určenia však cyperská firma ešte nemôže ťažiť.

   Ostré to začne byť až teraz.

   „Ak banskou činnosťou sú ohrozené právom chránené objekty a záujmy, musia sa so žiadosťou (EMED-u) predložiť aj doklady o vyriešení stretu záujmov.“

   Tieto doklady cyperská firma vzhľadom na odmietavý postoj obyvateľov v tesnej blízkosti dobývacieho priestoru nemôže predložiť. Môže ich iba sfalšovať.

   Na cyperskej stránke emed-mining.com sa pritom už viacmenej oslavuje:

   „The Slovak authorities have also officially recognised the national significance of this discovery by EMED Mining by declaring it a protected deposit area.“

   To je samozrejme hovadina…

   1. Ďurino, práveže MAL KONAŤ INAK !!! Po záporných stanoviskách stavebných úradov Detvy a Dúbrav a uzneseniach zastupiteľstiev banský úrad veľmi dobre vie, že napr. nemôže zabezpečiť podmienku „racionálneho využitia výhradného ložiska“, že firma Emed Slovakia s.r.o. nebude schopná vyriešiť stret záujmov (ako píšeš vyššie), že určenie DP je len pokus o zlomenie odporu Podpoľancov. My sa však samozrejme odvoláme a v prípade potreby pokračujeme na súde. My, obyvatelia, mesto Detva, obec Dúbravy, PPS Group ako najväčší zamestnávateľ a bezprostredne ohrozená firma, menšie firmy v areáli PPS, majitelia pozemkov, … Tento „projekt“ toho „investora“ je devastačný a s trvalými následkami na krajine a našom životnom prostredí, je ohrozením existujúcich pracovných príležitostí, atď. Problémom je, že máme JEDEN POKUS !!! To sa nedá vrátiť naspäť, že „hop, mali ste pravdu, končíme, prepáčte, …“ !
    Priaznivcom takejto prípadnej ťažby dávame len jednu otázku : boli by ste „za“ aj keby to bolo kúsok za vaším domom a záhradou ? Na Slovensku niet miesta na takéto šialenosti, všade žijú a budú aj žiť ľudia. Nemáme tu žiadnu „bezpečnú“ vzdialenosť.

 4. Tlačová správa z 29.11.2012

  „Minister životného prostredia nepodporuje ťažbu zlata metódou kyanidového lúhovania a opačné tvrdenia sú nezmyslom a zavádzajú. Envirorezort naopak uprednostňuje ochranu životného prostredia a v súčasnosti neuvažuje o zmene podmienok v prípade ťažby zlata týmto spôsobom. Tie umožňujú mestám a obciam uplatniť pri ťažobných projektoch tzv. právo veta a proces povoľovania zastaviť.“ Zdroj

  Moja otázka: A čo urobí minister životného prostredia pre to, aby na Slovensku skutočne nebola použitá ťažba zlata metódou kyanidového lúhovania?

 5. Tak ako skonci Kremnica, tak aj Podpolanie… Pred casom som napisal:

  To, co davaju rabovaci Kremnici, su judasske grose…

  (Ivan, 06.12.2011 10:01)

  Zapadni rabovaci su totiz neskutocne zakerni…, svoju taktiku na upokojenie obcanov stupnuju…, az zaverom siahaju k vrazdeniu, hoci aj hromadnemu…

  Prvym stupnom byva presviedcanie o tom, ako miestne obyvatelstvo tazbou ziska…

  Potom je to usporiadanie koncertov pre mladez…, ta sa da koncertami lahko ovplyvnit a zlomit…

  Ak ani to nepomoze, potom zacne korupcia vplynych statnych a samospravnych funkcionarov, co zvacsa staci, aby rebelanti stichli… (vid. skorumpovaneho riaditela banskeho uradu v B. Bystrici)…

  Ak su obcania neustupcivi, potom sa im hodi par penazi, ale s obrovskou propagandou, ktora stoji viac, ako samotna podpora regionu…

  Ak ani to nepomoze, pridu na rad vyhrazky zodpovednym osobam a organizatorom…

  A ak ani tak obcania neustupia, zacnu sa stavat dopravne nehody, niekoho najdu zastreleneho, atd…

  No a po vytazeni rudneho bohatstva zostanu miestnym len nesplnene sluby o rozvoji regionu a odkaliska s chemickym jedovatym obsahom…, so ziskom majitelia davno unikli za hranice a zodpovednost uz nikto z nich nenesie…

  Zapadnym zlocincom udelil tazobne prava Dzurinda a Miklos…

  (Ivan, 03.12.2011 10:14)

  a to este so zavazkom, ze Slovenska republika uhradi vsetky straty, vratane zisku, ak by k tazbe nedoslo vinou Slovenskej republiky…

  Teda hlas obcanov napriklad v Kremnici je o nicom… A zjavne aj z tohoto dovodu zlocinecki poslanci schvalili predlzenie povolenia na sedem rokov… Britski rabovaci kremnickeho zlata totiz nestihli zaciatok tazby v povodnom termine…!!!

  Budte si isti, ze zapadny genozlocinci v pripade prekazok, budu aj na Slovensku jednoducho vrazdit…!!! Zapadny genozlocinec, ked ide o rabovanie cudzieho, nepozna prekazky…!!!

 6. A tu je dokaz o zakernej zapadnej zlocineckej zakernosti:

  3.10.2011
  Firma Shell platila v Nigérii armádu za vraždění obyvatelstva
  http://blisty.cz/art/60464.html

  Firma Shell nikdy nepopírala, že její ropné operace zničily velkou část delty řeky Niger – zemi i vzduch. Nyní vychází najevo, ze soudních dokumentů, že firma Shell v devadesátých letech systematicky spolupracovala s nigerijskou armádou a policií, které potlačovaly odpor proti jejímu ničení tamějšího životního prostředí. Ze soudních dokumentů vyplývá, že firma Shell pravidelně platila armádu, aby potlačila pokojné protestní hnutí proti ničení životního prostředí. Shell dokonce pomáhala plánovat vojenskou ofenzívu proti vesnicím, podezřívaným, že se stavějí proti ropným operacím v regionu Ogoniland.

  Podle aktivistů z oblasti byly při vojenských operacích usmrceny tisíce lidí a mnoho dalších před vojenským terorem uprchlo. Firma Shell byla r. 2009 obviněna u amerického soudu, že spolupracovala s nigerijským státem na popravě spisovatele Kena Saro-Wiwy a dalších vedoucím představitelů kmene Ogoni.

  Firma Shell byla v této věci mnohokrát souzena, avšak je velmi obtížné zejména v Americe vést soudní spory proti tomuto ropnému gigantu. Shell má v Nigérii 90 ropných polí a funguje tam od padesátých let.

  Stále častěji však nyní mezinárodní organizace používají soudů v Evropě proti velkým americkým ropným společnostem.

  1. V takom prípade podporuješ nezvratnú devastáciu svojho domova. Ak k tomu príde aj tvojou nečinnosťou alebo tvojim prispením, tvoji predkovia budú na teba určite hrdí…

   1. Áno budú, pretože neklamem a nepodvádzam ako ty. Neslúžim ekonomických záujmom finančných skupín, ktoré zarábajú na nákupe zlata.

    Mám rád našu krajinu, našu vlasť a naše mesto a moju rodinu. Som hrdý Slovák, ktorý chráni prírodu tam, kde to má zmysel a nie tam, kde môže mať prínos robiť priemyselnú činnosť.

    Zapredancovi ako ty, to však nemá zmysel písať. Koľko peňazí ti za to platia, aby si písal klamstvá a hlúposti?!

    1. Potrebujes silne lopatou po hlave a este aj kopanec, lebo pokial to nepocitis na vlastnej kozi, nepochopis dovod na zmenu myslenia. Hruby sposob, ale radsej ta zachranim pred lichvarskym myslenim. Niekto je obrezany iba dolu, niekto zial aj hore.

    2. Taký hlúpy Slovák v Detve určite nežije.Je to len provokatér a možno niekto z „lobistov“ za ťažbu.

 7. Naivnemu Jozo -vi… Uz aj odbornici pisu o zlocineckom kolonialnom rabovani Slovenska:

  Komentár: Dzurindov americký sen skrachoval

  U.S.Steel neprišiel do Košíc investovať, ale zarábať a dojiť. Čítajte komentár Daga Daniša.

  Dzurindovi jeho ,,americký sen“ nevyšiel. Skončil sa trochu predčasne. A presne opačne, ako si to Dzurinda vysníval. Príbeh americkej U. S. Steel v košických železiarňach sa začal po voľbách 1998. Dzurinda mal vtedy zariadiť, aby z podniku vyhnali Mečiarovych ľudí – a aby ho pri tom neovládli Rusi.

  Preto boli do hry zapojení Američania. Aby podporili prozápadné nastavenie Slovenska po voľbách 1998. A aby do železiarní zainvestovali a presadili sa na Slovensku ako strategický investor, ktorý to po pár rokoch nezabalí… Dnes, keď Američania balia kufre, je jasné, že Dzurindove naivné predstavy stroskotali. Narazili na realitu.

  U. S. Steel nepriniesol do Košíc ani rozsiahle investície z vlastného kapitálu. Ani strategické, dlhodobé partnerstvo so Slovenskom. Neprišli sem investovať, ale zarábať a dojiť. A dnes podnik bez problémov ponúkajú Rusom (Ukrajincom). Ak zložia dostatočne tučný ,,cash“.

  Problém je v tom, že záujem Američanov o Slovensko nebol prirodzený a poctivý, ale umelý. Politicky motivovaní snahou rozširovať NATO a prekresľovať sféry vplyvu. Prakticky všetko zariaďovala Dzurindova vláda v spolupráci s americkým veľvyslancom. Najskôr sa dohodlo, aby banky žiadali od VSŽ predčasné splatenie všetkých úverov. Čo by neprežil nijaký priemyselný podnik v strednej Európe… Rezešovci padli, VSŽ ovládli štátne banky. A potom prišlo niečo, čo by v každej slušnej krajine pomenovali ako bohapustý podvod – ak by nešlo o Američanov a ich záujmy. Z VSŽ sa vybrala najziskovejšia oceliarska časť. A ponúkla sa Američanom za smiešne nízku sumu. Zaplatili 400 miliónov dolárov. Pritom len na ziskoch za päť rokov (2003 – 2007) zarobili viac ako päťnásobok kúpnej ceny. A ako bonus ešte dostali Američania od vlády ďalší dar – desaťročné daňové prázdniny. Pre U. S. Steel to bola skvelá obchodná ponuka. Špinavú robotu odviedla slovenská vláda. A Američanom sa ponúkol len firemný majetok. Plus zisky. Navyše nezdanené. No, tak si to zhrňme. Prišli k prestretému stolu. Užili si predjedlo, hlavný chod aj dezert. Dojedli. A keď sa im skončili daňové prázdniny (2010) a prišiel čas investovať do nových technológií, ponúkli firmu Indom. Keď to nevyšlo, skúšajú to dnes s Rusmi a Ukrajincami.

  Konanie Američanov len potvrdzuje to, čo tvrdili kritici Dzurindu a jeho amerického sna: Američania k nám neprídu investovať ako strategickí partneri, ale len zarábať ako obchodníci. Pretože ich k Slovensku a Slovákom nič neviaže. Ani priateľstvo, ani história, ani skutočný záujem. Nič okrem vidiny zisku, ktorú už naplnili. A vojenskej poslušnosti Slovenska k NATO, ktorú si už takisto vynútili… Poučenie: keď k nám niekto príde len preto, že ho nalákame na nízku cenu, daňové úľavy a lacnú pracovnú silu, tak z neho nikdy nebude partner. Bude to len spoločník. Dočasný. A draho zaplatený.

  Dag DanišDag Daniš

  zástupca šéfredaktora HN

 8. Lisabonska zmluva = kolonialny pamflet…,

  aky po starocia zapadni kolonizatori vnucovali svojim koloniam…, aby ich dostali pod svoju jurisdikciu, aby sa stali „domorodcom“ zalobcami, sudcami i katmi… Aby „domorodcov“ vlastnicky odlucili od existencneho majetku a poslali ich na druhu stranu barikady…, na stranu bezmajetnych, vhodnych iba k prikovaniu k veslam galer…, dnes k vyrobnym pasom vo vlastnictve kolonizatorov…, terorizuju napadnute krajiny tupoduchostou prostrednictvom medii, ktorych sa zmocnili…, predvadzaju vrazdenie ako samozrejmu vec „demokracie“, aby si „domorodci“ zvykali, ak bude nutne buriacich sa spacifikovat vrazednou silou… Vo Virtual West Democracy nepochybne moc nepochadza od obcanov, ale od vlastnictva majetku…

  Preto sa este viac upevnuje zakladne pravidlo styku so Zapadom…

  1. Zapadny zlocinec vzdy klame, podvadza, intriguje, rabuje, kradne a parazituje…!!!
  2. Ak by ste mali pocit, ze niekedy moze hovorit aj pravdu, nepodvadza, nekradne ci nerabuje…, potom plati bod c. 1…!!!

 9. Doborý den, za šírenie antisemitizmu na tejto stránke vás idem nahlásiť polícii, nech si s takýmito klamármi ako ste vy poradí justícia.

  1. Milá Petra, aj ja Vám prajem pekné, pokojné a politicky korektné sviatky, nech sa vám v novom roku darí. Všetko dobré a príďte mi na stránku opäť 🙂

  2. Petra Bacíková by nás, neznalých mohla poučiť konkrétne,kedy je už pravda antisemitizmus,aby sme sa mohli vyvarovať tých „nesprávnych“ informácii a vopred ich pre blaho onoho ukrivdeného etnika zavrhnúť!

 10. Bacíková vy ste ma tak rozosmiala … napíšte ešte nejakú perličku … prosííím. Však ste mala rada štb?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *