Planéta z plastov

Od vynálezu prvého plastu na svete – bakelitu – uplynulo už niekoľko desaťročí. Odvtedy sa plasty stali neoddeliteľnou súčasťou nášho života. Sú však tak bezpečné, za aké ich výrobcovia vyhlasujú?

Naša Zemeguľa je doslova zavalená plastmi. V Tichom oceáne pláva ostrov z plastov, ktorý sa svojou rozlohou vyrovná štátom strednej Európy. A to sú iba plasty na povrchu. Znečistenie samotnej vody v oceánoch je oveľa vyššie. Ryby rozdrobený plastový odpad považujú za planktón, a hynú od hladu s plným bruchom. Pelikány lovia plasty unášané na hladine a kŕmia nimi svoje mladé, ktoré čoskoro na to umierajú s perforovaným žalúdkom…

Obrovské škody ľudstvu páchajú plastové obaly na vodu a potraviny. Používaním plastov v potravinárstve poškodzujeme seba a svoje budúce generácie. Z mnohých plastov sa napriek tvrdeniam ich výrobcov uvoľňujú do vody či zabalenej potraviny nebezpečné látky. A stačí plast poškriabať alebo ohriať, a toto uvoľňovanie rastie priam geometricky. Stávame sa androgénnymi, strácame schopnosť plodiť potomstvo, dostávame rakoviny a nové záhadné choroby.

O PET fľašiach priemysel tvrdí, že sú nezávadné. Sú však také naozaj? Nemecký výskum dokázal vplyv látok uvoľňovaných do vody z PET na plodnosť slimákov. Predovšetkým PET fľaše obsahujú látky, ktoré sú obchodným tajomstvom výrobcu plastových polotovarov, z ktorých sa fľaše neskôr vyfukujú. Nikto o týchto látkach nevie. Sú bezpečné? Prečo voda v PET fľašiach tak smrdí, že jej pach musia prekrývať sýtením vody?

Výrobcovia potravín musia deklarovať zloženie potravín. Prečo to nemusia robiť aj výrobcovia obalov, keď ich svinstvá do potravín či vody preukázateľne prenikajú?

Kedy ste naposledy pili vodu zo sklenenej fľaše?

Sme plastová generácia, žijeme v dobe plastovej, naša planéta sa stala planétou z plastov…

Film Wernera Booteho vás určite nenechá ľahostajnými…

Medzičasom slovenská televízia odvysielala tento film už v slovenskom znení, po názvom Plastová planéta

http://youtu.be/BF779ePdHw0

Kto si chce pozrieť pôvodnú, moju amatérsku titulkovú verziu, nájde ju na tejto adrese: http://youtu.be/WI7zj5rR8qw 🙂

 

Nuž, a sem smerujeme…

http://www.youtube.com/watch?v=7aYhJWya-fk

3 komentáre k “Planéta z plastov”

  1. krása, fakt….
    jak sa všetci svorne tvária, že sa nič nedeje..
    a najlepšie je, že človek pred tým neunikne..

  2. Je mi zle zo vsetkeho toho plastu, ktorym sme denno denne vydani napospas. Ale asi najhorsi pocit mam z toho, ze to tolko ludi vie, ze je to skodlive a aj tak je to stale tu a stale sa to vyraba a aj sa to vyrabat bude. Co ti ludia co to vyrabaju nemaju vobec chrbtovu kost, ci co? To im je naozaj vsetko jedno?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *