Nie sme chorí, sme smädní

Dr. med. Faridun Batmanghelidj, Falls Church, Virginia, USA, The Journal of Natural Science, prednáška zaznela v r. 1999 v nemeckom Lindau

Pochádzam z rodiny, v ktorej viera v Boha bola vždy veľmi silná. Boh bol pri nás po celý deň. S ním v duchu sme sa venovali svojim činnostiam a snažili sa vždy odviesť čo najlepšiu prácu. V čase iránskej revolúcie 1979 som sa zaoberal stavbou nemocníc a medicínskych stredísk, predovšetkým pre deti. Revolucionárom však vadila skutočnosť, že niekto z bývalého režimu sa tak veľmi angažoval na verejnosti. Okrem toho stále viac a viac mladých ľudí tlačilo na to, aby prevzali diela svojich predchodcov. Postupom času zamerali svoju pozornosť aj na moju rodinu a pozvoľna nám vzali všetko, čo sme vlastnili. Revolučná vláda ma nakoniec zatvorila do väzenia. Šupli ma na samotku a skončil som v cele veľkosti koterca pre psov. Žiadna deka ani posteľ, iba betónová podlaha a betónové steny a kovové dvere s malou dierou na dýchanie. V cele som ostal šesť dní, a počas týchto šiestich dní mi bolo jasné, že mi neostáva nič iné, len sa týmto životným podmienkam prispôsobiť. Keď ma odviedli na toaletu, vždy mi dali čas asi 60 sekúnd.

Oni skutočne očakávali, že za 60 sekúnd si človek vybaví všetko potrebné. Tak som prestal prijímať potravu a iba som pil vodu. Pil som iba vodu a cítil som, ako ma voda postupne upokojila a zbavila strachu. Voda mi pomáhala nechať moje myšlienky voľne plynúť, meditovať a takýmto spôsobom sa vyrovnať so svojim vnútorným utrpením. Voda stlmila aj pálenie záhy a bolesť z hladu, až nakoniec tieto bolesti celkom ustúpili. Stráž si myslela, že držím hladovku, a prišla za mnou: „Počujte, hladovka nič nerieši. Musíte najskôr zdôvodniť, prečo chcete držať hladovku, a až keď nesplníme vaše požiadavky, môžete začať hladovať.“ Ja mu na to: „Nedržím hladovku. Iba sa prispôsobujem životným podmienkam v tejto miestnosti.“ O dva dni neskôr prišiel tento človek za mnou opäť a prosil ma, aby som začal jesť, pretože sa bál, že ochoriem. Upokojil som ho a povedal mu, aby si preto nerobil žiadne starosti. A tak ma po šiestich dňoch premiestnili do inej cely a začal sa môj život vo väzení.

Jednej noci, to som sa medzičasom nachádzal už v hlavnom trakte, kde som v jednej miestnosti spával spolu s osemnástimi ďalšími, dvaja iní väzni priviedli muža, ktorý si rukami stískal brucho a krivil sa od bolesti. Nemal som žiadne lieky, ktoré by som mu mohol podať, a aj som mu to povedal. Zatváril sa sklamane, a tak som pokračoval: „Viem však, že voda ti dokáže pomôcť.“ Dal som mu teda vypiť dva poháre vody. V priebehu troch minút jeho bolesti začali ustupovať, pričom predtým sotva chodil a ku mne ho museli doniesť dvaja ľudia. Po ôsmich minútach jeho bolesti zmizli. Usmieval sa od ucha k uchu a chcel vedieť, čo má spraviť, ak by sa bolesti vrátili. Povedal som mu: „Nuž, veď si práve zažil účinok vody. Pi viac vody.“ Potom mi napadlo, či by predsa len nebolo lepšie dať mu presné pokyny, a nariadil som mu, aby každé tri hodiny vypil dva poháre vody. O štyri dni neskôr, keď som na túto záležitosť už celkom zabudol, prišiel tento človek na väzenskom dvore za mnou a hovorí: „Od tej noci už nemám bolesti. Čo mám robiť ďalej?“ Odpovedal som mu: „Pi viac vody. Rob to presne tak, ako som ti povedal.“

Dva roky a sedem mesiacov som strávil vo väzení a za ten čas som liečil asi 3 000 podobných prípadov. Pritom som musel ako v normálnej nemocnici liečiť všetky druhy chorôb vyvolaných stresom. Bol som fascinovaný a vždy som znovu a znovu nevychádzal z údivu, ako obyčajná voda dokáže riešiť problémy. Mal som napríklad kohosi s tlakom 300 na 160. Vysoký tlak krvi namáhal cievny systém, a ak by neklesol, popraskali by mi cievy. Tomu človeku pomohla voda.

Voda ako liek budúcnosti

Takýmto spôsobom mi voda vo väzení odhalila svoju magickú silu. Ako doktor medicíny, vzdelaný na najlepších lekárskych fakultách tohto sveta, som sa o tom vôbec neučil, už vôbec nehovoriac o nejakom vnímaní tejto sily. Nikdy mi o tomto nič nehovorili, a pochopil som, že môj pobyt vo väzení bol misiou, aby som objavil vodu ako liek budúcnosti, a to pre celé spektrum zdravotných problémov, ktoré ma tam stretli.

Keď ma potom chceli z väzenia prepustiť, ešte som ich dokonca prosil, aby ma tam ešte chvíľu nechali, aby som dokončil svoj výskum. Po mojom prepustení o štyri mesiace neskôr som vo svojej práci v Iráne nemohol viac pokračovať. Jednej noci som ušiel cez hranicu do Turecka, pretože by som celkom určite nedostal povolenie vycestovať. Medzičasom publikáciu, ktorú som napísal vo väzení, preložili do angličtiny a uverejnili v Journal of Clinical Gastroenterology, a Pensylvánska univerzita ma pozvala do USA, aby som tam pokračoval vo výskume. Zadovážil som si teda vízum a odišiel do Ameriky.

Nasledujúca správa zahŕňa skoro 20 rokov výskumu o vode, a dúfam, že dokážem sprostredkovať povrchný pohľad na význam vody na zdravie a pohodu. My lekári sme nesprávne interpretovali príznaky vysychania ľudského tela a považovali sme ich za chorobu. Podávali sme ľuďom chemické lieky a neuvedomili si, že tým spôsobujeme viac škody ako úžitku.

Albert Einstein povedal: „Veľké problémy tohto sveta nedokážeme vyriešiť rovnakým spôsobom myslenia, akým sme ich spôsobili.“

Musel som zabudnúť na všetko, čo som sa o medicíne naučil, pretože medicína budúcnosti nemá nič spoločné s tým, čo sme my lekári ľudstvu doteraz odovzdali.

Základný omyl modernej medicíny

Medicína 20. storočia sa zakladá na štyroch nesprávnych predpokladoch. Celý medicínsky spôsob myslenia, stovky rokov výskumu, bilióny dolárov a výsledkom sú miliardy ľudí, ktorí trpia následkami štyroch chybných predpokladov.

Prvá chyba spočíva v tom, že sucho v ústach sa považuje za jediný signál tela vyjadrujúci jeho potrebu vody. To však nie je pravda, pretože vždy si vytvárame dostatok slín, nezávisle od toho, ktorá časť tela trpí nedostatkom vody.

Ešte stále vychádzame z nesprávneho predpokladu, že voda slúži v organizme iba ako rozpúšťadlo a prepravný prostriedok bez toho, aby mala funkčný chemický účinok, a myslíme si, že významné sú v nej rozpustené látky. Voda je však najdôležitejšia chemikália, ktorú život využíva.

Tiež vychádzame z toho, že príjem vody si dokážeme bez problémov regulovať po celý život. Voda je a doteraz vždy bola pre nás dostupná a bol jej prebytok. Preto sa mechanizmy príjmu vody do tela nikdy podrobnejšie neskúmali, a nikdy sme si nedali námahu zistiť, ktorými signálmi telo upozorňuje na dehydratáciu.

Ďalší nesprávny predpoklad je, že všetky tekutiny s obsahom vody sa považujú za rovnocenné s vodou. To však nie je pravda! Čistú vodu nedokáže nahradiť nič, bez ohľadu na to, aké prísady užitočné pre telo v tekutine sú. Každá prísada vo vode spúšťa inú látkovú výmenu.

V dôsledku týchto štyroch zásadných chybných predpokladov sme vyvinuli voodoo medicínu, ktorá nie je o nič lepšia, ako voodoo medicína minulosti s tým rozdielom, že lieky na celom svete zabíjajú státisíce ľudí, aj keď ich užívajú presne podľa lekárskeho predpisu.

V našej spoločnosti sa naháňame za peniazmi

Každý štvrtý hospitalizovaný pacient v Amerike iba trpí následkami svojej medikamentóznej liečby. Nedávno vyšiel článok o štúdii, ktorá prišla k záveru, že práve medikamentózna liečba robí milióny ľudí ešte viac chorými. Pretože chorí ľudia na opätovné získanie zdravia vydávajú peniaze, systém starostlivosti o pacientov sa stal hospodárskym odvetvím, ktorý ľuďom umožňuje vytvárať z utrpenia druhých zisk a nikto sa nechce týmto problémom seriózne zaoberať. Nemajú o to záujem ani vlády, iba ho verbálne deklarujú. Americký systém ošetrovania pacientov stál v roku 1999 štát 1,3 biliónov dolárov. Vláda zráža príjemcom nemocenského poistenia dane, a v roku 1999 to bolo napríklad viac ako 400 miliárd dolárov na daniach. Žiadna vláda nie je ochotná, vzdať sa takého príjmu na daniach. Ľuďom sa niečo predstiera, aby neprestali veriť, že vlády slúžia ľuďom. Vlády však vôbec neslúžia ľuďom.

Tá dobrá správa: Nie ste chorý, ste smädný

Posolstvo Boha hovorí, že ustavičné, neúmyselné vysychanie je hlavnou príčinou bolestí a chorôb. V prípade 3 000 osôb, ktoré trpeli žalúdočnými vredmi (Ulcus pepticum) a ktorých som liečil, som vyliečil chorobu alebo napravil vysúšanie tela, ktoré nieslo nálepku choroba? Táto otázka bola výzvou, ktorej som čelil a zároveň problémom, ktorý som musel vyriešiť. Väzenie som opustil s domnienkou, že všetci títo ľudia boli smädní a nevedome sme dôsledky smädu označili za chorobu.

Novou medicínskou pravdou je skutočnosť, že nie sú chorí, sú iba smädní. Musia teda dbať na dostatočný prísun vody do svojho tela, ak nechcú byť chorí. Ustavičné neúmyselné vysychanie vytvára práve toľko symptómov, koľko v medicíne poznáme obrazov chorôb. Nesledujem tým žiaden spoločenský záujem, keď vám to hovorím. Pohár vody je liek Boha, a je zadarmo. Nemôžem zaň od vás požadovať peniaze. Zdravé ľudské telo pozostáva na 75 % z vody, mozog na 85 %. Potrebujeme preto vodu, aby sme mozog udržiavali funkčný. Na splnenie potrieb mozgu, ktorého hmotnosť predstavuje približne jednu päťdesiatinu hmotnosti tela, si mozog nárokuje okolo 20 % krvného obehu. Má preto prednosť a z obiehajúcej krvi si berie všetko, čo potrebuje. Čo ostane, tečie späť do spoločného zásobníka.

Telo má v sebe v princípe dva oceány. Jeden sa nachádza v bunkách a voda, ktorú pijeme, prechádza do tohto vnútorného oceánu. A existuje aj oceán z vody v mimobunkovom priestore okolo bunky. Soľ, ktorú prijímame, zachováva objem tohto vonkajšieho oceánu. Z tohto pohľadu sú voda a soľ životne dôležité, na reguláciu príjmu vody v tele a udržiavanie rovnováhy medzi oboma oceánmi. Nemožno naplniť Atlantik a zároveň nechať vyschnúť Pacifik. Aj tieto dva oceány musia byť v rovnováhe, rovnako ako oceány v ľudskom tele.

V spoločenstve buniek nášho tela je voda zdrojom energie a každá bunka úplne závisí od jej prítomnosti. Osmotický tok vody cez bunkovú membránu vytvára hydroelektrickú energiu, ktorá sa premieňa a ukladá v zásobníkoch energie vo forme adenozíntrifosfátu (ATP), živého systému bunkového akumulátora. ATP dokáže fungovať ako hlavný energetický zásobník iba vtedy, ak je zabezpečený prísun vody, pretože voda hydrolyzuje ATP a umožňuje chemickú reakciu vôbec. Vo všetkých oblastiach látkovej výmeny, v ktorých chemické reakcie potrebujú vodu (hydrolýza), má voda dôležitú regulačnú funkciu.

Hydrolýza – látková výmena vody

Na istom zasadaní na Pensylvánskej univerzite, jednej z popredných lekárskych vysokých škôl Ameriky, mi bol predstavený jeden zo zúčastnených lekárov, vedcov a profesorov. Pýtal sa ma na moju prácu, tak som mu povedal: „Zaoberám sa vodou.“ Povedal, že tiež pracuje v tejto oblasti a rád by vedel podrobnejšie, čo robím. Odpovedal som mu: „Zaoberám sa látkovou výmenou vody.“ A on na to: „Myslel som si, že voda nemá látkovú výmenu.“

Je profesorom na Pensylvánskej univerzite a prednáša množstvu študentov. Samozrejme že som nemohol pred jeho kolegami poukázať na jeho ignoranciu, a tak som mu iba povedal, že to by som s ním musel prebrať medzi štyrmi očami. Takže jedného dňa som sa vybral za ním a povedal, že som prišiel kvôli tomu, pretože pri našom poslednom stretnutí som chcel zabrániť vzniku sporu na základe jeho poznámky, že voda vraj nemá látkovú výmenu. Vyhlásil, že samozrejme že voda nemá žiadnu látkovú výmenu. Tak som sa ho opýtal: A čo je podľa vás hydrolýza? Pozrel na mňa, zamyslel sa a povedal: Samozrejme, hydrolýza je látkovou výmenou vody. To je predsa úplne jednoduché. Ani len on, kto vynaložil veľké úsilie v skúmaní systému renín-angiotenzín, zrejme najdôležitejšieho regulačného mechanizmu na rovnováhu vody, zjavne netušil, že hydrolýza je látkovou výmenou vody. Zrazu pôsobil veľmi nahnevane a ukázal mi dvere. Zjavne nechcel v diskusii so mnou pokračovať.

Podľa odhadov existuje v našom tele približne sto biliónov buniek. Každá bunka je vlastným svetom. Bunky sú plávajúce svety, ktoré navzájom komunikujú, rovnako ako to robíme my v našej spoločnosti. Tak ako naše satelitné či iné antény, aj v spoločenstve buniek ľudského tela existujú prijímače, ktorých sprostredkovateľmi je však voda. Ide teda o chemické prijímače v bunkovej membráne, ktoré sa označujú ako receptory. Bunky a orgány v tele navzájom komunikujú práve pomocou týchto receptorov a vymieňajú si informácie. Bunková membrána je dvojitá membrána, ktorá vymedzuje cytoplazmu od okolitého prostredia.Receptory v nej sa nachádzajú v ustavičnom rotačnom pohybe. Obsahujú isté aromatické aminokyseliny, ktorých spin 0,14 nanosekúnd zasa ovplyvňuje rotáciu receptorov. Takýmto spôsobom receptory ustavične vyhľadávajú vo vodnom prostredí molekuly vhodných substancií, ktoré sa naviažu na receptor, takpovediac pripoja sa naň, a ktoré môžu ovplyvniť vnútro bunky. V dehydrovanom prostredí je tento proces sťažený.

Voda spája

V plne hydrovanej bunke voda vďaka svojim mimoriadnym vlastnostiam drží pohromade rôzne stavebné prvky bunky: vytvára oxóniové ióny, ktoré ako adhézny prostriedok navzájom spájajú prvky bunky. Celá látková výmena, každý prenos informácie, každá bunková aktivita sa uskutočňuje cez vodu. Bunková membrána pozostáva z dvoch vrstiev, v ktorých sú uložené membránové proteíny, ktoré plnia množstvo úloh. Medzi tieto prvky dvojitej membrány patria aj receptory a chemické látky, ktoré sa na ne môžu viazať. V dehydrovanom stave tieto proteíny strácajú svoj účinok a bunkový kanál, vodná cesta, sa zatvorí. Celé bunkové hospodárenie udržiavajú systémy na prepravu iónov, ku ktorým zasa patria membránové proteíny.

Jedným z najdôležitejších prepravných systémov je sodíkovo-vodíková pumpa, ktorá reguluje kyslosť v bunke. Sodíkovo-draslíková pumpa vytvára hydroelektrickú energiu a funguje ako dynamo vodnej elektrárne, pričom v prípade bunkovej látkovej výmeny je hnacou silou osmóza. Prenikajúca voda spôsobuje rotáciu týchto púmp a tým sa vytvára energia. Tým, že ióny sodíka sú ustavične pumpované von z bunky a ióny draslíka zasa do bunky, vzniká gradient koncentrácie. V nervových bunkách slúži tento proces na vedenie vzruchu. V telesných bunkách tento prepravný systém zároveň syntetizuje ATP ako zásobník energie. Voda je tak hlavným zdrojom sily pre telové mechanizmy na výrobu energie.

Soľ – stavebný kameň života

Soľ je najdôležitejšou substanciou v ľudskom tele. Podporuje a reguluje množstvo metabolických funkcií. Ako už bolo spomenuté, reguluje extracelulárnu kvapalinu, teda oceán mimo buniek. Hodnota pH mozgových buniek sa reguluje koncentráciou soli a preto mozgová a miechová kvapalina obsahuje vyššiu koncentráciu soli, ako samotná bunka. Ióny soli vchádzajú do bunky a vodíkové ióny vychádzajú z bunky. To je hlavný mechanizmus na reguláciu hodnoty pH v mozgových bunkách. Takže potrebuje rovnováhu vody a rozpustenej soli, na udržanie rovnováhy chémie mozgu. Soľ je životne dôležitá, na udržiavanie osmotických pomerov v krvi, pretože ak koncentrácia soli poklesne a soľ v krvi chýba, zvýši sa obsah cukru v krvi, aby nahradil chýbajúcu soľ.

Preto je diabetes mellitus, cukrovka, komplikáciou, ktorá sa vyskytuje pri nedostatku vody a soli v tele. Rovnako životne dôležitá je soľ na vedenie vzruchov v nervovej sústave a komunikáciu nervových buniek navzájom. Soľ má veľký význam aj pre príjem potravy. Sodíkovo-draslíková pumpa otvára brány a zásobuje ich energiou, aby sme mohli prijímať čiastočky potravy z tráviaceho traktu. Soľ má dokonca rozpustný účinok na hlieny. Hlien pozostáva na 98 % z vody. Mukózny skelet reaguje na usadzovanie iónov sodíka. Ak sa viaže sodík, molekulárny skelet sa rozpadne, a z hlienu sa uvoľní voda.

Soľ preto pri astme pôsobí ako prírodný uvoľňovač hlienov a podnecuje mozog k tomu, aby uvoľnil bronchioly. Soľ je veľmi silné antihistaminikum. Serotonergný systém reguluje príjem vody tela, histamínergný systém reguluje príjem draslíka, pričom sa tieto systémy navzájom blokujú. Ak je teda serotonergný systém stimulovaný príjmom soli, histamínergný sa potlačí. Tým sa zabráni nadmernej produkcii histamínu.

Soľ je najlepší uspávací prostriedok, aký si možno predstaviť. Ak nemôžete v noci zaspať, vypite pohár vody. Položte si zopár zrniek soli na jazyk a nechajte ich rozpustiť. Cez senzory soli vo vašom jazyku stimulujú serotonergný systém v mozgu, ktorý zasa potlačí histamínergný systém, ktorý vás udržiava v bdelosti. Histamín nás udržiava bdelých, ak je vo vysokej koncentrácii.

Moja výskumná práca viedla k tomu, že som začal byť uznávaný

Počas jedného stretnutia s viacerými profesormi na Yalskej univerzite, ktorí čítali môj článok v Time Magazine, sa ma pýtali na môj názor, a povedal som: „Myslím, že všetci títo ľudia majú smäd.“ Jeden z profesorov, dekan lekárskej fakulty na Massachusetts, sa ma opýtal, či to viem vedecky dokázať. Odpovedal som mu, že áno, asi áno. Potom čom som zistil, že farmaceutický priemysel používa v gastroenterológii lieky s antihistamínovým účinkom, pýtal som sa sám seba, prečo sa antihistaminiká predpisujú na potláčanie bolesti. Začal som teda bádať okolo histamínu a zistil som, že histamín, ktorý v mozgu pôsobí ako neurotransmiter, je zodpovedný predovšetkým za reguláciu vodnej rovnováhy.

Systém neurotransmiterov, ktorý je riadený a prevádzkovaný histamínom, aktivuje pri nedostatku vody podriadené systémy, ktoré prerozdelia vodu nachádzajúcu sa v tele. Súčasťou týchto systémov sú vazopresín, renín-angiotenzínový systém, prostaglandíny a kiníny.

Funkcia histamínu v udržiavaní vodnej rovnováhy

V roku 1987 som mal prednášku na konferencii na tému rakovina v Grécku a predstavil tam výsledky môjho výskumu. Boli atm experti na rakovinu z rôznych častí Európy a Ameriky, a ja som im vysvetlil, že hlavnou príčinou všetkých chorôb, vrátane rakoviny, je chronická dehydratácia, resp. postupné vysychanie buniek. Moju prednášku zverejnili v septembri 1987 v magazíne Anti Cancer Research, a krátko nato ma pozvalo Vedecké grémium Svetovej konferencie pre zápalové choroby, aby som na ich konferencii v roku 1989 predstavil výsledky svojho výskumu. Úryvok z mojej prezentácie, v ktorej som vyhlásil, že neurotransmiter histamín je zodpovedný za reguláciu vodnej rovnováhy tela, vyšiel pod titulom „Neurotransmitter Histamine: An Alternativ View Point“.

Vo farmaceutickom priemysle sa vedelo, že histamín je hlavným regulátorom vodnej rovnováhy tela. Na konferencii farmapriemyslu v saudskoarabskom Rijáde som prednášal o svojej práci. Aj je keď Saudská Arábia bohatou krajinou a išlo o vojenskú nemocnicu, usporiadateľom bol výrobca Tagametu. Skúšali ovplyvniť všetkých lekárov naokolo, pretože v Saudskej Arábii vládne horúca klíma a mnohí trpia nedostatkom vody. Bol tam teda veľký trh na ich chemické výrobky. Pýtali sa ma, či predpisujem ich lieky. Nie. Potom chceli vedieť, či predpisujem preparáty konkurencie. Opäť nie. Nakoniec sa ma opýtali, čo teda potom preboha používam? A ja na to: „Vodu.“

Potom som pokračoval: „Mám otázku. Ako odborníci na účinok histamínu a výrobca antihistaminík by ste predsa mali vedieť, že vodnú rovnováhu v tele reguluje hlavne histamín. Prečo potom práve tento proces v tele blokujete, a prečo k tomu nabádate aj lekárov, namiesto aby ste im vysvetlili funkciu histamínu a spôsob fungovania v tele?“ Zástupca priemyslu sa naštval a vybuchol: „Nie sme tu nato, aby sme lekárov učili medicínu. O svoje doškoľovanie sa musia postarať sami. Sme výrobca a jediné čo nás zaujíma, je predaj našich výrobkov.“ Tým sa náš rozhovor skončil.

Presne v tom je problém. Farmaceutický priemysel žiaľ nemá záujem rozširovať vzdelanie lekárov, chce iba financovať jednostranný výskum a uvádzať na trh prikrášlené výsledky, čím je celá štruktúra zásobovania liekov modernej spoločnosti postavená na hlavu.

Histamín – stály sprievodca

Na začiatku života je oplodnené vajíčko, a skôr než sa bunka vajíčka rozdelí na dve dcérske bunky, uvoľní histamín. Histamín nás teda sprevádza od prvej minúty nášho života. Je hlavným regulátorom vodnej rovnováhy tela, pretože bez prívodu vody bunka nemôže dorásť a nedokáže sa deliť. Histamín je neurotransmiter a miestna signalizačná látka, produkovaná bazofilnými garnulocytmi a mastocytmi. Pretože histamín je neurotransmiter, musíme vychádzať z toho, že bazofily a mastocyty sú kvázi jednotlivé bunkové neuróny. Nemusia byť súčasťami mozgu, pretože bez ohľadu nato, kde uvoľnia svoje účinné látky, správajú sa ako neuróny, ako regulačný systém. Voda a soľ sú najlepšie antihistaminiká. Keď mastocyty pri vysychaní tela uvoľnia svoj uložený histamín, ihneď zdvojnásobia svoj počet a opäť produkujú histamín, aby udržali rezervu histamínu v bunkách. Keď tieto dcérske bunky potom histamín odovzdajú, z dvoch buniek sa stanú štyri, zo štyroch zasa osem, exponenciálne sa množia. Ak sú však tieto bunky dostatočne hydrované, najmenej štyri týždne neprodukujú histamín.

Je to preto úplne jednoduché: Musíte piť približne 0,031 litra vody na kilogram telesnej hmotnosti, t. z. pri hmotnosti 75 kg to zodpovedá množstvu asi 2,3 litra vody, a to v rozložení na celý deň, pretože telo si nedokáže vytvoriť zásoby vody. A čo je mimoriadne dôležité; telo potrebuje aj soľ. Soľ je pre zdravie životne dôležitá: Na desať pohárov vody, čo zodpovedá množstvu približne 2,5 litra vody, potrebuje telo 3 gramy soli, aby nevznikol nedostatok soli. Týmto trom gramom zodpovedá približne polovičná čajová lyžička soli.

Žiaden iný nápoj nedokáže nahradiť vodu

Kofeín má dokonca močopudný účinok. Vedie k vylúčeniu viac vody, ako bola v šálke kávy, ktorú sme predtým vypil. Kofeín je jedovatá chemikália, ktorú rastlina produkujúca kofeín používa na svoju obranu. Tlmí aktivitu enzýmu fosfodiesteráza, ktorý zvyšuje schopnosť pamätať si. Keď teraz dravce žerú čajové listy alebo kávové bôby s obsahom kofeínu, strácajú pozornosť a tým schopnosť dokázať sa v prípade nebezpečenstva zamaskovať a rýchlo reagovať, čím sa stanú ľahkou korisťou pre svojich vlastných nepriateľov. A my tieto kávové bôby zbierame, varíme, koncentrujeme účinnú látku a pijeme pre vôňu a horké látky a pretože nám ihneď istým spôsobom stimuluje. Namiesto vody pijeme kávu a čaj a týmto životným návykom si sami vytvárame problém.

Aspartam – sladká pasca

Ľudia, ktorí nepijú dostatok vody, priberajú. Ak si myslia, že im pomôže konzum umelých sladidiel, pretože tieto neobsahujú žiadne kalórie, tak sú na veľkom omyle. Aj tento nesprávny vnem sladkosti dáva mozgu signál, že do tela sa dostalo veľké množstvo cukru. Cukor znamená energiu, a mozog zaregistruje množstvo. Pečeň dostane príkaz, aby prestala uvoľňovať akýkoľvek ďalší cukor a ten existujúci aby uskladnila. Keď však vnemom sladkosti sľúbenú energiu nemožno nikde nájsť, mozog a pečeň spanikária a nútia človeka, aby v priebehu najbližších 90 minút prijal potravu. Takže človek poslúchne a naje sa, a to často viac ako zvyčajne, aj keď jedol iba pred niekoľkými hodinami či dokonca iba pred polhodinou. Aspartam je preto príčinou prejedania, a niet divu, že človek stretne toľko obéznych ľudí s diétnou limonádou v ruke. Problém s hmotnosťou je teda zavinený diétnou limonádou a nie potravou, ktorú obézni ľudia konzumujú.

Diétne limonády alebo aspartam sú však nielen jedovaté, spôsobujú aj ďalšie problémy. Môžu spôsobiť kŕče, podieľajú sa na vzniku mozgových tumorov, dokážu poškodiť zrakový nerv a čuchový nerv natoľko zmiasť, že sa čuchový zmysel začne byť nadmerne stimulovaný. Nedávno sa zistilo, že takzvaný syndróm vojny v Perzskom zálive bol spôsobený limonádovými plechovkami, ktoré boli predtým, než sa dostali do chladničky, uskladnené na slnku, pretože aspartam sa v horúčave rozpadá a vytvára jedovatý formaldehyd a metylalkohol. Kto teda vypil veľa takto uskladnených plechovkových nápojov, prijal veľa formaldehydu a týmto spôsobom, aspoň tak sa to predpokladá, boli spôsobené mnohé problémy vo vojne v Perzskom zálive.

Regulácia vodnej rovnováhy

Na prispôsobení sa organizmu matky potrebám dieťaťa vyvíjajúceho sa počas deväťmesačného tehotenstva sa podieľa aj organizmus dieťaťa. A to produkciou histamínu, čím stimuluje systém matky – núti matku aby pila viac vody a dieťaťu tak poskytla to, čo potrebuje. Až do veku 18 rokov sa o reguláciou vodnej rovnováhy starajú aktivita histamínu a rastové hormóny. Ich koncentrácia potom až do 25. roku života mierne klesá a potom sa každých sedem rokov zníži o 40 %. To znamená, hladina hormónov drasticky poklesne, a histamín sa od 25. roku života stáva neurotransmiterom, ktorý je v hlavnej miere zodpovedný za príjem vody v tele.

Ak namiesto vody pijeme čaj, kávu, limonádu a alkoholické nápoje, telo si veľmi rýchlo vysušíme, a s vysušením sa začína problém s chorobami. Ak by sme namiesto toho pili vodu, bez ďalšieho by sme sa mohli dožiť 120 rokov. Zmenou našich pitných návykov je teda možné, predĺžiť vek života o 40 rokov v porovnaní so súčasným priemerným vekom 80 rokov. V 20-ročnom organizme predstavuje pomer množstva vody mimo buniek v porovnaní s množstvom vody v bunkách 1:1,1. V bunkách sa teda nachádza trocha viac vody, ako v medzibunkovom priestore. S rastúcim vekom sa pomer mení a dosahuje už iba 1:0,8. V medzibunkovom priestore je tak viac vody ako v samotných bunkách. Niektoré z týchto buniek strácajú svoju integritu ako slivka, ktorá sa zmení na sušenú slivku, a v tomto stave funkcie bunky nie sú viac v poriadku. V tom zrejme spočíva základný problém vôbec. Nedostaneme do buniek viac vody, pretože jej pijeme málo. Ako už bolo spomenuté, voda, ktorú pijeme, prúdi do bunky, zatiaľ čo prijatá soľ ostáva mimo bunky. Ak teda nepijeme dostatok vody, telo soľ zadrží a zväčší množstvo vody mimo buniek, pretože musí túto vodu filtrovať a presunúť do buniek, ktoré sú na prežitie najdôležitejšie.

Dehydratácia

Výsledky môjho výskumu ukazujú, že dehydratácia sa prejavuje štyrmi rôznymi spôsobmi:
– zmyslovo
– krízovými programami tela
– núdzovými signálmi tela a
– komplikáciami vo forme chorôb.

Ak sa teda naučíme vnímať zmyslovo príznaky vysychania tela, možno sa tak vyhneme množstvu ďalších problémov. Pri dehydratácii alebo strese reaguje hypofýza. Začne vylučovať vazopresín, endorfín, prolaktín a faktor stimulujúci produkciu glukokortikoidov, a cez vazopresín nepriamo ovplyvní renín-angiotenzínový systém.
Ženy majú osobitne veľa endorfínu k dispozícii, na pôrody a menštruáciu, a majú aj prolaktín, ktorý stimuluje bunky prsných žliaz, aby sa regenerovali a delili. Prolaktín vyvoláva u dojčiacich matiek produkciu mlieka aj vtedy, keď je telo stresované a dehydrované, následkom čoho je ešte silnejšia dehydratácia.

Alkohol potláča vylučovanie vazopresínu z hypofýzy. Nedostatok vazopresínu má za následok úplnú dehydratáciu až po mozgové bunky. Na zvládnutie tohto stresu telo vylučuje najrozličnejšie hormóny, vrátane návykových endorfínov. To je príčina toho, prečo sa ženy v strednom veku dokážu v priebehu troch rokov stať alkoholičkami. Muži produkujú v priemere menej endorfínu. U nich to trvá približne sedem rokov do vytvorenia si závislosti na alkohole.

Únava je príznakom dehydratácie, pretože voda je na základe hydroelektrických procesov na bunkových membránach hlavným zdrojom energie pre približne deväť biliónov mozgových buniek, ktoré ustavične navzájom komunikujú, aby udržali fungovanie tela. Ak tieto bunky nemajú dostatok vody na to, aby sodíkovo-draslíková pumpa mohla produkovať ATP, mozgové bunky spotrebujú svoje rezervy ATP a postupne prestanú fungovať. Ak ste teda unavený, bez odvedenia zodpovedajúcej dennej práce, alebo ak sa ráno zobudíte už unavený, tak ste dehydrovaný. Ráno keď vstanete, najskôr vypite dva – tri poháre vody. Telo je po ôsmych hodinách spánku vysušené, pretože počas spánku sa vyprodukovalo množstvo moču, a chýbajúcu vodu treba do priviesť späť do systému.

Príznakom dehydratácie sú aj návaly horúčavy. Tvár je zásobovaná krvou tými istými cievami, cez ktoré sa pri vysychaní tela zvýši prívod krvi do mozgu, na udržanie mozgového metabolizmu v činnosti. Tvár je preto viac prekrvená, preto sa na tvári objavia červené škvrny a je horúca. Pitie vody je najlepšou pomocou.

Podráždenosť, strach a obava z odmietnutia sú tiež príznaky dehydratácie. Mozgová bunka, ktorá nedokáže viac správne posúdiť situáciu, reaguje podráždene, a odsunie problém stranou. Ak ste teda podráždený, vypite trochu vody, a budete sa cítiť lepšie. Počas stresových situácií vo väzení som sám zažil, ako to pekne funguje.

Ešte aj depresie sú príznakom toho, že telo je vysušené. Dehydratáciou trpí serotonergný systém, pretože tryptofán, z ktorého sa v mozgu vytvára serotonín, sa spotrebúva v pečení ako antioxidant. Ak sa ráno zobudíte síce bez bolestí hlavy no s ťažkou hlavou, je to príznak dehydratácie. Pomôže vypiť zopár pohárov vody.

Ďalším príznakom dehydrovaného tela je chuť na alkohol alebo sladké nápoje. Zistilo sa, že alkoholici dokážu rýchlejšie a ľahšie prestať piť, ak pijú dostatok vody.

Krízový manažment pri nedostatku vody

Ľudské telo je vybavené špeciálnymi programami, ktoré sa aktivujú pri nedostatku vody v tele. Ak má telo málo vody, s všetkou dostupnou vodou treba šetriť a jednotlivé dávky vody uvádzať do obehu. To sa deje napríklad pri astme a vysokom krvnom tlaku. V oboch prípadoch sa telo pokúša filtrovať vodu a dostať ju do buniek. Astma je fyziologické prispôsobenie tela na vyschnutie a nedostatok soli. Telo stratí veľa vody cez pľúca pri vydychovaní, a preto súčasťou krízového programu na udržanie vody je zúženie bronchiol. Stiahnu sa za pod účinkom histamín a uzavrú hlienom, ktorý sa vylúči na ochranu tkaniva. V tomto stave sa možno síce nadýchnuť, no vydychovanie už ide ťažšie. Príroda sa takýmto spôsobom pokúša chrániť citlivé pľúcne tkanivo.

Pri nedostatku vody a dehydratácii tela 66 % potrebného množstva vody pochádza z buniek, 26 % z priestoru okolo buniek a 8 % z krvi. Krvné cievy majú elastické steny a stiahnu sa, aby sa prispôsobili zníženému objemu krvi, keď telu chýba voda. Pritom vznikne životne dôležitý tlak, vďaka ktorému je voda filtrovaná cez bunkovú membránu. Zúžené cievy poskytujú odpor, takže obeh krvi zabezpečí iba zvýšený tlak krvi. Tento stav označujeme za hypertóniu. Mechanizmus slúži na zabránenie odumretiu životne dôležitých buniek nedostatkom vody, predovšetkým mozgových buniek.

Počas štúdia v Anglicku jeden z mojich profesorov označoval tento druh hypertónie ako esenciálnu hypertóniu a varoval pred jej medikamentóznou liečbou. Povedal, že je súčasťou mechanizmu prežitia. Nikto ho prirodzene nepočúval. Esenciálna hypertónia bola naďalej liečená medikamentmi. Ďalším príznakom dehydratácie resp. ďalším tiesňovým programom tela je starecká cukrovka. Od inzulínu nezávisiaci diabetes sa vyskytuje spravidla u starších ľudí a často sa ho možno zbaviť zvýšeným príjmom vody, vyváženou stravou, ktorá poskytne potrebné aminokyseliny a reguláciou soľnej rovnováhy. Dôležité bunky – napríklad mozgové bunky – majú vo svojej bunkovej membráne mimoriadne veľa receptorov vazopresínu. Keď sa vazopresín naviaže na receptor, zmení sa jeho konfigurácia a premení sa na istý druh sprchovacej hlavice s drobnými otvormi s veľkosťou 2 Å, z ktorých každý pustí do bunky vždy iba jednu molekulu vody. Takýmto spôsobom reguluje hormón hypofýzy rozdelenie vody v tele. Vazopresín vyvoláva aj zúženie ciev. Zvýšenie tlaku v kapilárach, ktoré pritom vznikne, je potrebné na filtrovanie vody v bunkách, ak im osmotické procesy odobrali priveľa vody.

Slinivka brušná (pankreas) produkuje nielen inzulín, ale aj vodnatý roztok bikarbonátu, ktorý v dvanástniku neutralizuje kyselinu prichádzajúcu zo žalúdka. Jej hlavná funkcia spočíva v tom, poskytnúť vodu na trávenie. Pankreas je orgán, ktorý zásobuje telo vodou. Prostaglandín E stimuluje slinivku brušnú, aby produkovala vodnatý roztok bikarbonátu, zároveň ním možno utlmiť vylučovanie inzulínu zo slinivky brušnej. V dehydratovanom stave by funkcia inzulínu bola kontraproduktívna, pretože príjmom glukózy sa redukuje aj voda v mimobunkovom priestore. Bunky tak trpia veľkým nedostatkom, zatiaľ čo voda sa na ich účet poskytne na trávenie a neutralizáciu kyseliny v čreve. Pri diabetes teda cukor ostane v krvnom obehu a bunkám dokonca odoberá vodu.

Regulácia bolesti tela

Histamín aktivuje prostaglandíny a kiníny, ktoré lokálne regulujúc pôsobia na krvný obeh, zároveň sú to látky vyvolávajúce bolesť. Farmaceutický priemysel pozná túto súvislosť a produkuje prípravky proti bolesti, ktoré útočia na tento proces látkovej výmeny. To funguje dovtedy, až mozog vyvolá pocity bolesti, proti ktorým nepomôže žiaden liek, pretože zaregistroval dehydratáciu tela. Dokonca aj keď túto bolesť zablokuje morfium, účinok trvá iba krátko, zatiaľ čo dva či tri poháre vody bolesti úplne odstránia. Sám som to zažil.

Deväť núdzových signálov tela pri dehydratácii
– prvým signálom vysychania v organizme dieťaťa je ranná nevoľnosť v tehotenstve
– druhým je pálenie záhy
– potom prichádzajú bolesti hlavy (migrény), príznak dehydratácie mozgu
– angina pectoris je príznakom dehydratácie. Nepotrebujete na ňu nitroglycerín, možno ju vyliečiť vodou.
– reumatické bolesti kĺbov
– bolesti chrbta
– claudicatio intermittens (periférne artériové ochorenie končatín)
– bolesti z kolitídy
– fibromyalgické bolesti poukazujú na nedostatok vody. Bolesti sú často príznakom dehydratácie.

Pálenie záhy vznikne, keď sa pri dehydratácii neotvorí výstup zo žalúdka a žalúdok sa nevyprázdni. Nenastane žiadne trávenie; namiesto toho sa obsah žalúdka dostane do pažeráka a spôsobí bolesti.

Voda reguluje kyslo-zásaditú rovnováhu v tele. V prípade hodnôt pH 1 až 7 sa nachádzame v kyslom rozsahu, od 7 do 14 v zásaditom. Hodnota pH v bunkách predstavuje asi 7,4, hodnota pH krvi je od 7,3 do 7,1. Obličky vylučujú cez moč aj kyseliny: oranžovožltý moč je silne kyslý a príznakom toho, že telo je dehydrované a zóny tela sa nachádzajú v nebezpečnom štádiu prekyslenia. Kyselina sa dokáže prežrať až do štruktúry DNK. Ak v telesných bunkách pretrváva, naruší dokonca aj transkripciu (prepis DNK do RNK).

V zásaditom stave funguje bunková regulácia dobre. Pri rastúcej dehydratácii sú však bunky a ich okolité prostredie stále kyslejšie. Voľné nervové zakončenia dotknutej zóny tela hlásia mozgu túto chemickú zmenu prostredia, mozog tieto zmeny zaregistruje, a zvedomí nám ich vo forme bolesti. Bolesť nás má upozorniť na našu nepozornosť v zaobchádzaní s potrebou vody a donútiť, aby sme si túto časť tela šetrili. Bráni nám používať túto časť tela ďalej a produkovať ešte viac metabolických jedov. Mali by sme však zabraňovať vzniku takýchto situácii tým, že budeme cielene regulovať príjem vody a nebudeme čakať, až nám naše zmysly oznámia, že čoskoro vyschneme.

Napriek tomu sa však musíme naučiť, rozumieť signálom tela upozorňujúcim na vysychanie tela. Bolesti sú volaním tela po vode, preto som svojej knihe dal názov Your Body’s Many Cries for Water. Toto volanie po vode nazývam výkrik génov, pretože tie skôr či neskôr stratia svoju integritu a poškodia sa. Aj keď cirkuláciu krvi v tele zabezpečuje srdce, bunky srdcového svalu môžu trpieť nedostatkom vody, pretože aj ony musia svoju vodu odoberať z krvného obehu a metabolické jedy odovzdávať krvi. Pretože srdce ustavične pumpuje, potrebuje dobré zásobovanie krvou. To je v prípade dehydratácie tela nedostatočné, pretože krv sa úbytkom vody stáva priveľmi koncentrovanou.

Bolesti kĺbov

Povrch chrupaviek obsahuje veľa vody, na zachovanie kĺzavosti vrstvy chrupavky. Voda slúži na čo najmenšie trenie pri pohybe kĺbov. Vrstva chrupavky je za normálnych okolností zásobovaná vodou cez kostnú dreň. Pri nedostatku vody však bunky v kostnej dreni majú vyššiu prioritu a voda sa do chrupavky nedostane. Keď je potreba vody vrstvy chrupavky krytá cievami kĺbu a nie kosťami, povrch kosti dehydruje. Ak sa tento dehydrovaný kĺb používa naďalej, trenie spôsobí poškodenia, následkom ktorých sú problematické a bolestivé kĺby. Túto bolesť možno odstrániť pitím vody. Hneď ako vrstva chrupavky opäť obsahuje dostatok vody, kosť ju môže opäť zregenerovať. Voda je preto dôležitým prostriedkom na zabránenie vzniku artritídy.

Jadro medzistavcových platničiek zachytáva tlak, ktorý vzniká hmotnosťou tela spočívajúceho na nich. Celá hmotnosť hornej časti tela spočíva na 5. krížovom stavci, a 75 % tejto hmotnosti spočíva na jadre medzistavcovej platničky. Toto vnútorné rôsolovité jadro dokáže prijímať vodu a ukladať ju. Tento vodný vankúš zachytáva pohyby tela rovnako ako tlmič na aute. Jeho hydraulické vlastnosti sú zodpovedné za to, že medzistavcová platnička dokáže udržať hmotnosť tela. Pri každom pohybe sa do platničiek nasaje voda – tým sa hydratujú – a opäť sa z nich vytláča. Vo väčšine kĺbov sa ustavične vznikajúce vákuum stará o to, aby sa voda automaticky dostávala do kĺbu a aktivitami kĺbu sa opäť vytláčala. Pridlhé vysedávanie s dehydrovanými medzistavcovými platničkami vedie k tomu, že tieto platničky sa pomliaždia a voda vnikne do kostnej drene. Ak sa nepohybujeme, čím by sa opäť vytvorilo vákuum, ktoré by zabezpečilo vniknutie vody do platničiek, ustavičným nedostatok vody sa zmrštia. Preto časom strácame telesnú výšku.

Medzi ďalšie komplikácie spôsobené dehydratáciou patria:
– zvýšené hodnoty cholesterolu
– zlyhanie srdca
– chronické únava
– rakovina
– rozptýlená skleróza
– Alzheimerova choroba
– mozgová porážka

Primárnym spúšťajúcim faktorom týchto komplikácií je nedostatok vody v tele. Existujú prirodzene aj iné faktory, ktoré zaťažujú telo, stres však vždy znamená dehydratáciu, pretože pri strese sa trhajú reťazce proteínových molekúl v tkanive. Proteínová molekula rozložená na svoje aminokyseliny, potrebuje na každé dve aminokyseliny jednu molekulu vody, ktorú treba vložiť. Tento proces štiepenia aminokyselín sa volá hydrolýza. Počas stresu sa mobilizujú látky z telesných rezerv, na hydrolytické procesy sa teda použije voda dostupná v systéme. Preto pôsobí stres dehydrujúco, t. z. počas stresu potrebujete piť oveľa viac, ako telo potrebuje za normálnych okolností.

Úloha cholesterolu

Cholesterol je veľmi dôležitý faktor v ľudskom tele. Je napríklad dôležitou súčasťou všetkých bunkových membrán. Ako už som spomenul na inom mieste, voda, respektíve oxóniový ión, je spájajúcou, súdržnou látkou v tele. V dehydrovanom tele pôsobí cholesterol na rôznych miestach ako ochranný faktor. Ťažkej dehydratácii sa cholesterol, ktorý je vo vode prakticky nerozpustný, prispôsobí napríklad tým, že sa uloží do bunkovej membrány, aby udržal prvky membrány spolu a zabránil, aby bunka strácala cez bunkovú membránu ešte viac vody.

Túto koncepciu som predstavil na jednej konferencii v Grécku. Jeden účastník, ktorý sa špecializoval na metabolizmus cholesterolu bunkovej membrány, chvíľu premýšľal, potom vyskočil a zvolal: „Áno, to sedí, to sedí! Doteraz na to nikto nenazeral takto!“. Následne ma pozval spraviť prednášku na Aténskej univerzite.

Keď slnečné svetlo žiari na pokožku, štiepením cholesterolu v koži pôsobením UV žiarenia vznikne vitamín D. Ak sa vitamín D takto dostane do bunkovej membrány, viaže ióny kalcia a aminokyseliny. Vytvorí sa reťazec prvkov, ktoré prejdú do bunky, kým vitamín D takpovediac drží dvere otvorené. Dehydrovaná bunka, ktorá už nevytvára hydroelektrickú energiu, je krátko pred vyhladovaním, a na nahradenie hydroelektrického systému na výrobu energie treba vždy vyprodukovať viac cholesterolu. Cholesterol reguluje pri nedostatku vody v tele priepustnosť bunkovej membrány pre vodu.

Problémom nie je cholesterol ako taký, ale uzavretie arteriálnych ciev. Uzavretia v venóznych cievach ešte nikdy neboli dokázané. Keď je telo prekyslené, kyselina v krvi napadne steny artérií. Ak sa toto poškodenie ihneď neopraví, tlak krvi môže spôsobiť roztrhnutie steny cievy. Cholesterol pôsobí ako ochranný obväz, ktorý príroda priloží na poškodenú časť cievy.

Strach pred rakovinou

Všetci majú strach pred rakovinou, a majú na to aj dôvod. Telá ľudí vysychajú stále viac, ľudia majú strach, sú depresívni a trpia všetkými možnými inými zdravotnými problémami, ktoré vyplývajú z dehydratácie, a náhle kdesi v tele cítia uzlinu a dostanú ešte väčší strach. Rakovina vzniká na báze dehydratácie tela. Ide pritom o viacfaktorové dianie. Skoro každý tumor začína poškodením bunkovej DNK. Tento genetický defekt môžu spôsobiť o. i. kyseliny. Už na inom mieste som vysvetlil, že pri prekyslení sa kyselina doslova prehryzie do DNK a zaútočí na jej štruktúru.

V bunke existujú enzýmy, ktoré rozpoznajú karcinogénne zmeny štruktúry chromozómovej DNK a opravia ich, alebo ich obídu. Metabolizmus opravy DNK určí, či takéto zmeny štruktúry budú mať za následok trvalé zmeny. Napríklad opravný mechanizmus DNK sa zhorší, ak prevláda nedostatok aminokyselín tryptofán a lyzín, pretože tie vytvárajú opravný enzým lyzín-tryptofán, ktorý pri poruche transkripcie (syntéza RNK) rozpozná škodu, vyreže chybnú časť a zvyšok spojí.

Cytokíny sú hormónom podobné peptidy a proteíny so signalizačnou funkciou, ktoré sú o. i. syntetizované a vylučované bunkami imunitného systému. Kontrolujú rast, diferenciáciu a prežitie buniek. Medzi cytokíny patria napríklad interleukíny a interferóny. Cytokíny sú hydrofilné signalizačné látky, ktoré pôsobia väzbou na špecifické receptory na povrchu bunky. Interleukín II zosilňuje o. i. vylučovanie iných lymfokínov, ako napríklad interferónu. Väzba interferónov s receptormi spôsobí syntézu proteinkinázy – enzýmu, ktorý blokuje biosyntézu proteínov buniek. Interferóny pôsobia tlmivo na rast buniek, a zvyšujú aktivitu imunitného systému, takže cudzie alebo odcudzené bunky možno lepšie spoznať a lepšie sa možno voči nim brániť. Pri dehydratácii sa interleukín II potláča. Príčinou je skutočnosť, že pri dehydratácii nesmie dôjsť k zosilnenej imunitnej reakcii, aká by vznikla napríklad pôsobením histamínu. V dôsledku treba musí imunitný systém pri dehydratácia potlačiť. Potlačenie imunitného systému je preto časťou mechanizmu, ktorý sa spúšťa pri nedostatku vody v tele, a ak nie je nedostatok odstránený, nakoniec sa poškodí DNK a tým sa spustí začiatok rakovinového diania.

Proteinkinázy sú enzýmy, ktoré slúžia ako sprostredkovatelia signálu. Fosforyláciou proteínov zapríčinia zmenu biologickej aktivity týchto proteínov. Proteinkináza C potrebuje na svoju funkciu ióny kalcia. Ak je energetická úroveň tela nízka, kalcium je sa použije ako zdroj energie a pre telo sa tak stratí. V takom prípade sa vytvorí proteinkináza M, menšia, autonómna proteinkináza; vytvára konštantne svoju vlastnú aktivitu a nereaguje na žiadnu reguláciu. Z buniek, ktoré stratili schopnosť reagovať na signály, sa stanú primitívne bunky. Rakovina nie je nič iné: primitívne bunky so zmeneným povrchom, ktoré strácajú svoje receptory a nevedia, že bujnejú na úkor iných tkanív. Normálne bunky poznajú svoje hranice, rakovinové bunky ich už nepoznajú. Tieto bunky sa stanú autonómnymi a nekontrolovateľne rastú.

Výskum vody pokračuje

Teraz si možno dokážete predstaviť, koľko správ som musel prečítať, aby som dokázal pozbierať a zhromaždiť tieto informácie. A v podstate je to iba začiatok, a chcel by som každého z prítomných požiadať, vás, pána Dr. Hertela a The World Foundation for Natural Science, aby ste univerzitám priblížili, že majú voči spoločnosti morálny záväzok, s týmito informáciami pracovať ďalej, teraz, pretože boli vydané. Ďakujem vám. Boli ste veľmi trpezliví, a som vďačný každému, kto prišiel a samozrejme Bohu, ktorý nás sem všetkých priviedol. Ďakujem.

Zdroj: www.krystalovavoda.sk

Článok si môžete stiahnuť aj ako pdf súbor

2 komentáre k “Nie sme chorí, sme smädní”

  1. Dobry den, nerobil som kompletny prieskum tohto Dr., ale v databaze medicinskej vedy PubMed som nasiel len 2 clanky od Batmanghelidj F [1: Batmanghelidj F. Pain: a need for paradigm change. Anticancer Res. 1987 Sep-Oct;7(5B):971-89. Review. PubMed PMID: 2829704. 2: Batmanghelidj F. A new and natural method of treatment of peptic ulcer disease. J Clin Gastroenterol. 1983 Jun;5(3):203-5. PubMed PMID: 6863877.]. Inak nic viac. Takze ak tvrdi, ze sa opiera o klinicky a zakladny vyskum, neexistuje o tom ziadny zaznam. Nazor si urobte sami. Samozrejme treba pit vodu, je to urcite zdravsie ako sladke napoje, ale samotne pitie vody nas nevylieci, ked uz mame nejake ochorenie. Nazdravie!

    1. 1. Myslím že v článku netvrdí, že sa opiera o klinický a základný výskum. Hovorí o svojom výskume.

      2. Treba si uvedomiť, že vodu na rozdiel od syntetických prípravkov nemožno patentovať. Preto keby sa aj „vedecky“ preukázal liečivý účinok vody, môžeme si iba domyslieť, akú publicitu by tento poznatok získal.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *