Na zamyslenie – bohatstvo katolíckej cirkvi

Katolícka cirkev je najväčšia finančná sila akumulujúca bohatstvo a majetok v celej histórii sveta. Vlastní viac materiálneho bohatstva ako ktorákoľvek banka, korporácia, fond alebo vláda na tejto planéte. Pápež, ktorý je viditeľným vládcom tohto kolosálneho bohatstva, je jeden z najbohatších ľudí na planéte. Keď 2/3 sveta zarába menej ako 2 doláre na deň, 1/5 umiera a hladuje, Vatikán drží svetové bohatstvo, bohatne z neho obchodmi na burze a zároveň učí o dávaní.

Akým spôsobom pápež a Vatikán akumulovali také bohatstvo v priebehu tisícročí? Jedným zo spôsobov bolo označkovanie chovania nálepkou hriechu. Kňazi potom chytrými marketingovými ťahmi za úplatu predávali odpustky. Uctievači boli povzbudzovaní, aby platili za hriechy, ktoré ešte nespôsobili, aby to mali zaplatené vopred. Tí, ktorí nezaplatili, riskovali nekonečné pálenie v Satanovom ohni.

Pápež Leo X. postavil baziliku svätého Petra predajom poukazov z pekla a poukazov do neba. V priebehu vekov katolícka cirkev hromadila nielen bohatstvo, ale aj poznanie. Držala masy v ignorantstve a v temnote odopieraním základného vzdelania. Viac ako 60 000 ozbrojených kresťanov bolo na ceste k získaniu Jeruzalema z rúk neveriacich. V období medzi rokmi 1095 a 1291 pápež odštartoval sedem veľkých krvavých kúpeľov nazvaných krížové výpravy. Mučenie, stínanie a masové vraždenie 100 000 moslimov a židov v mene Boha. Pápežovi brutálni vojaci boli nazývaní templári alebo rytieri Šalamúnovho chrámu, z ktorých sa vyvinuli dnešní Slobodomurári. V rokoch 1450 až 1700 katolícka cirkev pokračovala v terore zvanom inkvizícia. Na základe fám o praktikovaní čarodejníctva katolícka cirkev lovila, mučila a upálila zaživa na hranici milióny nevinných žien. V priebehu II. svetovej vojny bol Vatikán kritizovaný za podporu Hitlera a jeho nacistického režimu. Dodnes je Vatikán vyšetrovaný pre rabovanie zlata obetí holokaustu® zo švajčiarskych bánk. V posledných 5 rokoch bolo viac ako 1 500 kňazov a biskupov obvinených zo sexuálnych útokov na desaťtisíce chlapcov a dievčat v ich kongregáciách a sirotincoch.

Prečo táto nechutne bohatá inštitúcia učí duchovné hodnoty pokory a chudoby?

Z filmu Prsteň moci

ďurino, jún 2011. Chcú nám iba dobre

36 komentárov k “Na zamyslenie – bohatstvo katolíckej cirkvi”

 1. Tento clanok by ste mali co najskor stiahnut.
  Cirkev predsa urobila aj vela dobrych veci.
  Udrzte si uroven a zbytocne nesypte sol do rany.
  Prolozte radsej nieco pozitivnejsie.
  Veriaci budu verit aj nadalej – na tom ich viera ani nestoji ani nepada. A neveriaci? Budu sa tesit a cirkvou pohrdat.
  Komu toto prospeje???
  Pokojny den zela.
  Eva

  1. Co urobili dobre ?
   Vazena pani, cirkev vyvrazdila na uzemi slovenska viac ako 80% povodnych slovanov. S najvacsou pravdepodobnostou zavrazdili aj nejedneho vasho predka. Vy pravdepodobne verite rozpravkam ze Cyril a Metod sem priniesli pismo a vieru. Viera a pismo tu uz boli 4000 rokov pred nasim letopotctom. Cyril a Metod sem prisli s obrovskou armadou a ukradli nam nasu povodnu slovansku kulturu, co nas stalo viac ako 80% obyvatelstva. Bola to morda aku krestania sirili po celej planete vsade kam prisli. Co dobre urobili ?

 2. To neposudzujem. Len ma zaujima ake posolstvo ma tento clanok priniest. Tak ako to bolo pri vode. Kazdy, komu som to poslala bol ohureny. Ja omyly knazov vidim tiez ale bez penazi sa charita robit neda. Ked nie cirkev – kto sa bude starat o chorych? Co tak pisat o Matke Terezii? Alebo Patriovi Piovi?
  Viete napr. ze v Cicave je knaz, ktory sa naplno venuje Romom a ma uzasne vysledky? To je tiez Cirkev.
  Ja len chcem, aby Vase clanky boli pozitivne a ukazovali ludom svetlo na konci tunela:).
  Pokojny den zela
  Eva

  1. Pri všetkej úcte, ja neútočím na kňaza v Cicave.

   Tento príspevok som nezverejnil preto, aby som ľudí proti sebe rozoštvával. Na to sú tu oveľa povolanejší.

   Jednoducho sa pýtam: Prečo cirkev nežije to, čo šíri? To je posolstvo tohto článku.

 3. Hneva to aj mna, tiez mam nie dobru osobnu skusenost s vysokopostavenym knazom, ale od koho cakate odpoved?
  Opakujem, u veriaceho na tom viera nastoji ani nepada a neveriacich to poburi este viac.
  Viem, ze neutocite na knaza v Cicave…
  Dostali ste velke dary – prekladatelske schopnosti, Vas web ma silu, preto si vyber prekladu treba dokladne zvazit.
  Sledujem Vas denne, ocenujem Vasu snahu ale tentoraz – no to nebolo stastne riesenie.
  Nic by sa nestalo, keby ste ten clanok stiahli:)
  Drzte sa:)
  Pokojny vecer zela
  Eva

  1. Pani Eva, nemá zmyseľ ospravedlňovať to, čo ospravedlniteľné nie je!!! Ani u Boha ani u rozmýšľajúcich ľudí!! Boh sa nemôže vo svojej láske, práve a spravodlivosti zapojiť do podvodu a falošnosti. Biblia opisuje vývoj a dopad všetkých falošných náboženstiev. Aj to, ako dopadnú tí, ktorí ich podporujú. Zj. 17/1,2,15; Zj.17/3-8; Zj.17/15-18; ďalej celá 18 kapitola z knihy Zjavenie. To sú vážne veci. A na druhej strane, Biblia obsahuje množstvo nádherných proroctiev do budúcnosti, ktoré zaźijú ľudia ktorí sú morálne čistí, prejavujú lásku k Bohu a blížnemu. Láska sa nespráva neslušne, ani nikoho neokráda. História i súčastnosť Rímskokatolíckej cirkvi je plné krviprelievania a okrádania. Nehovoriac o katastrofálnom morálnom úpadku v minulosti aj v súčastnosti. Boh ju už odsúdil a onedlho vykoná na nej spravodlivý rozsudok. A nielen na nej. Ale na všetkých náboženstvách ktoré neučia Biblické náuky a pravdy a konajú v rozpore s učením Božieho Slova. Boh NEMÔŽE prehliadať používať na vedenie ľudí tak skazenú-é inštitúciu-e!!! Bol by sám proti sebe a svojim spravodlivým normám. Skúste pozrieť internetovú stránku JW. org. Prajem Vám všetko dobré.

 4. Znova suhlasim – chystam sa na ten film pozriet…niekde som citala – neviem ci to dam presne – keby cirkev dala do uzivania ludom, resp. predala svoje majetky – vsetci ludia na Svete by mali na potravu…na niekolko rokov….povedzme si – niet pred cim zatvarat oci a usi…
  Duri – len tak dalej…

 5. Tri dni po vyjdení tohto článku, 20.6.2001, TK Konferencie biskupov Slovenska zvýšila výšku milodaru venovaného na slávenie svätej omše o 50 percent, s platnosťou pre celé Slovensko…

 6. Len na margo pripomínam, že dlhé stáročia boli práve kláštory centrami vzdelanosti. Je tiež otázne, či sa krížové výpravy konali primárne kvôli kat. Cirkvi, alebo skôr pre iniciatívu svetských hodnostárov. No a niečo o inkvizícii si možno prečítať napríklad tu: http://pospolitost.wordpress.com/2007/12/12/inkvizicia-zaviedla-zakon-a-poriadok/ (nehovorím že je to 100% objektívne, ale za prečítanie to určite stojí). Považujem to tu za celkom dobrý web, no tento článok v duchu bojovného ateizmu ma dosť nepríjemne zaskočil.

  1. A Ďurino, možno by nebolo v rámci objektivity odveci uviesť presnú výšku poplatku, lebo 50% znie dosť hrozivo… A tiež to, že „kto z veriacich chce obetovať dobrovoľne vyšší milodar, alebo nižší, môže tak urobiť“. Ono väčšina ľudí to po zavedení eura zaokrúhli na túto sumu tak či tak. Inak ten článok na aktuality.sk ktorý o tom informuje je typický príklad mediálneho framingu (navodzuje premisu, že „Cirkev je zlá“), ktorý tu v inom článku sám kritizuješ. Hmmm…

   1. Michal, kľúčová otázka preloženého úryvku z filmu znie: Prečo niekto tak neskutočne bohatý hlási pokoru a odriekanie?

    Vôbec mi nejde o minulosť RKC. Ta je taká aká je, a do akej miery je krvavá, to vedia len priami účastníci. Dejiny sú úspešne falšované, v tomto si nerobím ilúzie. Každý vládca tomu podľahne. Ide len o to, do akej miery sa mu minulosť podarí sfalšovať vo svoj prospech…

    Veľmi pravdepodobne sú v úryvku uvedené čísla nepresné. Baviť sa o tom je však strata času. Dejiny dokladajú, že minulosť RKC je krvavá. Ale o to tu teraz vôbec nejde. O čo mi v príspevku išlo, že nad všetkými tými kňazmi v teréne, ktorí sa možno snažia žiť tak, aby sa za to nemuseli pred sebou hanbiť, existuje pavúk, v ktorom sa to všetko zbieha, a ktorý to všetko riadi. A tento pavúk (myslím to teraz obrazne) je stále bohatší a bohatší a pritom hlása pokoru a odriekanie. Zlato, pompéznosť, moc, peniaze, vlastná banka, vlastný štát… To je to, čo z môjho pohľadu pôsobí nedôveryhodne.

    Je to ako keby ti holohlavý ponúkal vodičku na vlasy. Uveríš mu?

    Čo sa týka nedávneho zvýšenia tzv. milodaru o 50 percent, na tom nie je z môjho pohľadu ešte nič nehorázne. Každá organizácia, ktorá niečo robí pre iných a má s tým náklady, má právo vyžadovať za to poplatky. To je OK, je to fér a spravodlivé.

    Činnosť cirkví však platíme z vlastných peňazí, prostredníctvom daní. Čiže je to normálne zamestnanie. V tom žiadnu charitu nevidím. Nehorázne je nazývať poplatok milodarom. Keď človek za to platí vlastne dvakrát. A možno aj viackrát, len o tom nevie… Nepripomína ti to cenu odpustkov?

    Počul si o tom, že by sa niekedy RKC vzdala nejakej časti majetku v prospech napríklad obetí zemetrasenia? Že by pomohla majetkovo obetiam prírodných katastrof? Ja nie. Nesledujem túto tému nejako špeciálne, ale azda by som sa o takom niečom dopočul.

    V čom teda spočíva ich charita? To že nejakých Afričanov obracajú na svoju vieru? Že im podsunú biblie povedzme v swahilčine? že ich učia latinku namiesto ich jazyka?
    Tie takzvané centrá vzdelanosti, ktoré spomínaš, stáli často na pôde vyvraždených pôvodných obyvateľov. Ťažko mi sa k tomu vyjadrovať, nebol som tam. Ale nebol si tam ani ty.

    Nemám chuť pozerať tvoju linku o inkvizícii, takže na to reagovať nebudem. Opakujem, pozadie nadobudnutia majetku RKC je v tomto kontexte iba okrajové. Ide mi o to, čo táto „akciovka“ robí teraz, že sa chová ako normálny podnikateľ. Ktorý hlási pokoru, striedmosť a odmietanie, ale pritom sa tak vôbec, ale vôbec nechová…

 7. Nahodil si viacero tém, skúsim reagovať v krátkosti.

  Áno, minulosť Cirkvi je krvavá – len neviem, či tým myslíš tie tisíce ukrižovaných kresťanov v Ríme, alebo vraždenie a okrádanie pútnikov moslimami na ceste do Jeruzalema… Cirkev v stredoveku šírila vzdelanosť, to je fakt, neviem, prečo sa o tom bavíme. Samozrejme, kresťanstvo sa niekedy šírilo aj mečom, no do značnej miery išlo aj o propagandu jedného panovníka, aby mohol napadnúť iného („my sme kresťania a oni len pohania, takže vlastne bojujeme za Boha“). Toho odkazu sa báť nemusíš, hoci je na takej pochybnej stránke.

  Každá charitatívna organizácia funguje na princípe „vyzbierame od tých čo majú a dáme tým, ktorí nemajú“. Nikdy nie „idem rozdať svoj majetok“. Takto to jednoducho nefunguje. Z čoho usudzuješ, že Cirkev (ak sa bavíme o KC), je stále bohatšia a bohatšia? Nie je to skôr len taká dan-brownovská predstava?

  V roku 1949 ČSSR zákonom nariadila cirkvám súpis všetkého majetku, ktorý potom prešiel pod správu štátu (mimochodm, cirkvi na to mali 3 mesiace). Za to sa štát zaviazal, že bude prispievať na platy kňazov a hradiť cirkvám niektoré ďalšie výdavky. Dodnes sa väčšina tohto majetku cirkvám nevrátila – to je napr. kľúčový problém odluky. Kým štát nevráti všetok majetok, musí za jeho užívanie poskytovať finančnú náhradu, inak by to bola obyčajná krádež.

  Nejdem sa rozpisovať o tom, ako to v Afrike funguje a ako sa šíri AIDS, no v podstate väčšina Afričanov sú asi takí „chudáci“, ako väčšina našich Rómov. Po tom všetkom, čo som o Afrike počul som dospel k osobnému presvedčeniu, že kresťanstvo je pre nich najlepším riešením…

  Stále ma prekvapuje, ako niektorí ľudia kritizujú manipuláciu a vytváranie rôznych klišé v médiách a zároveň, ak ide o cirkev, tak akoby im rovnaké skresľovanie vôbec nevadilo, skôr naopak.

  1. milý Michal,
   myslím, že nesleduješ dianie na Slovensku, inak by si vedel,že na katolícka cirkev má na naspäť aj to čo jej pôvodne nebolo…. (to je o inom) A je neodškriepiteľný fakt, že katolícka cirkev vlastní takmer tretinu pôdy Slovenska, myslíš, že mala kedysi viac a ešte tým chudákom treba vrátiť? Ja som presvedčený, že majú priveľ a mali by v prospech potrebných obetovať aj čas svojho majetku, inak nech nie sú cirkev ale sro

  2. Nechcel som povodne reagovat, no s tym tvojim skonstatovanim: ze po tvojom „skromnom“ usudku usudzujes ze pr etych chudacikov cernoskov je krestanstvo to najlepise… A ty si kto???

   Najorv by si sa mal pozriet na to, co znamena byt krestan, potom mozes pisat verejne svoje pocity…

   Dakujem.

   1. Výborne Cmuchal, len som čakal, kto si to všimne ako prvý.

    Michal, predstav si, že nejaký arcibiskup usúdi, že (napríklad) sterilizícia je pre teba najlepším riešením!

    Už chápeš, ako uvažuješ? A ako uvažuje celá RKC so svojim násilným obracaním na vieru?

    1. ani nemusime ist do afriky.. staci sa pozriet na nase dejiny.. solunski bratia – svati otcovia, ktori sa nestitili sa svatymi uz za zivota povazovat.. co ich posobenie a praktiky na nasom uzemi?? ako nas obracali na svoju vieru?? ako upadlo do zabudnutia nase povodne duchovno a kulturno?? citali ste preklad ich diela s nazvom ustanovenia svatych otcov?? ci sudny zakonnik pre lud?? co vsetko nam zakazali? co vsetko nam odrezavat davali?? a co sme si uz nedali?? ak nemate chut citat ich zakonniky.. aspon tu je clanok ktory ich cituje: http://ved.sk/RC.Konstantin.Metod.htm

     a teraz si pravdu povedzme ci nas toto v skole ucili o cyrilovi a metodovi??

   2. „čo znamená byť kresťan“?
    Je to naozaj zaujímavá a v týchto časoch nanajvýš aktuálna otázka.Cirkevnú štruktúru už majú pevne v rukách slobodomurári, http://www.youtube.com/watch?v=KazMzS5Ejks tak kto sú potom kresťania?Proroctvo hovorí,že v posledných dňoch bude pravá viera už len v niektorých rodinách.To je pravá cirkev-tí čo zachovávajú pravé Kristovo učenie o ktorej je napísané „a brány pekelné ju nepremôžu“.O tej oficiálnej štruktúre sa píše tiež:

    http://dolezite.sk/Co_vravi_Boh_na_Vatikan_a_rimkatcirkev_49.html
    Takže debatovať dnes o tom čo všetko táto oficiálna štruktúra vystrája a ešte len bude, je len nepochopenie podstaty-komu vlastne slúži.
    Tí,ktorí rozumejú dnešným časom a chcú nasledovať skutočné Kristovo učenie,majú aj pravých kňazov,žijúcich podľa svojho učiteľa:www.spolocnostsbm.sk

  3. Síce už staršia debata, ale dostal som sa k článku až teraz a nedá mi napísať aj svoj postreh k Michalovi.
   Všetku pôdu cirkvi odobral a cirkev dal pod „štátnu“, resp. vtedy monarchickú správu cisár Jozef II (syn márie Terézie) ešte v roku 1785! On bol v podstate prvý z panovníkov, ktorý videl čo je v skutočnosti cirkev zač a nebol pod jej mocou (hoci nakoniec možno aj vďaka nej dlho nepožil). Od toho času vo všetkých štátoch, ktoré po rozpade Rakúsko-Uhorskej monarchie vznikli to takto ostalo. Ani prvá Československa republika, ani samostaný Slovenský štát, ani druhá republika cirkvi už nič nezobrala. Čo mňa akurát najviac štve je že jediné Slovensko po osamostatnení v roku 1993 ako jediný štát vrátil cirkvi všetky majetky na ktoré si nárokovala (tu sa bez problémov dochovali všetky majetkové nároky aj po 200 rokoch, hoci kde aka iná história je navždy stratená). Cirkev to skúšala dostať naspäť aj v Čechách kde to skončilo až medzinárodným súdom, ktorý dal za pravdu Čechám a cirkev nič nedostala, keďže v podstate na nič nemá ani z historického hľadiska nárok – to sme ale už pri debate že ako vôbec cirkev k týmto majetkom prišla, keď do 9-10 storočia tu ešte nevlastnila vôbec nič (tu si ale stači prečítať Cyrilo Metodský zákonník a je to jasné ako sa pôda a majetky získavali)

 8. 1. Prečo táto nechutne bohatá inštitúcia učí duchovné hodnoty pokory a chudoby?
  Myslíš, že cirkevní predstavitelia žijú v nejakom prepychu? Ja nemyslím, žeby žili tak neskromne, ako veľká časť tých, ktorí ju kritizujú. Hlavné materiálne bohatstvo cirkvi zrejme pochádza z darov bohatých, ktorí si chceli očistiť svoju dušu darovaním majetku na najdobročinnejší účel, aký sa im vyskytol. V tomto bohatstve sú zahrnuté kultúrne pamiatky, budovy, pozemky. Pokiaľ je bohatstvo vynakladané pre spoločenský prospech, nie je zlé. Naozaj by bolo hlúposťou premeniť ho na jedlo a dať hladným. To by sa rýchlo minulo.

  2. Finančníci kritizujú bohatstvo cirkvi a zároveň „zarábajú“ peniaze burzovými špekuláciami. Nie je lepšie pre svet vyzdvihovať čestnosť? Tí, ktorí vlastnia médiá, kritizujú bohatstvo cirkvi a zároveň propagujú život v prepychu, predkladajú smotánkové vzory. Tým roztáčajú koleso chamtivosti u ľudí. Nie je lepšie pre svet vyzdvihovať skromnosť?

  3. Od roku 313 (Milánsky edikt cisára Konštantína) je rímska cirkev spojená s politickou mocou. Pôvodné učenie Ježiša z Nazaretu bolo prekrútené, pravda násilím potlačená. Po tom, ako cirkev vládla mocou v stredoveku, je dnes zrazená k zemi tými, ktorí to žezlo moci prevzali. Nie všetko, čo dnes o nej hovoria tí, ktorí to žezlo moci (aj cez médiá) držia, je pravdou. Dnes je tu pre cirkev šanca očistiť sa, dajme im ju.

  Ďurino, nie som katolík a nemám potrebu obhajovať cirkev, ale tu si sa zrejme nechal zmanipulovať mediálnou a filmovou propagandou. Inak máš výbornú stránku a držím Ti palce. 🙂

 9. … článek je stále krásný a pěkný oproti jiným hrůzostrašným skutečnostem. Pokud někdo uskutečňoval ty činy, tak si velmi karmicky pohoršil. No, z pohledu reinkarnace jsme to byli my a zase jen my. 🙂

  Přesto všechno výše popisované činy nezpůsobily uzavření právě té brány, která je pro lidského ducha na jeho cestě ke světlým výšinám poslední. Jaká může být ještě horší událost než všechny ty popisované hrůzy, která možná (ještě jsem tam žel nebyl) měla způsobit zavření této důležité brány a odsoudila duchy na vzestupu k čekání?

  Co by to tak mohlo být?

  Ano, je to pilíř snad většiny takzvaných křesťanských nauk. Je to opěvovaná Oběť smíření! To je učení Jedné Vraždy. Největší vraždy v dějinách vesmíru, kde byla zavražděna jen jedna osoba, ale právě tato jedna vražda je jako nejjedovatější kapka jedu, který dokáže otrávit vše.
  Posviťme si na tento obludný blud bludů, ,který omotal miliony nebo miliardy lidí!

  Prý Ježíš přišel sem, aby se obětoval. prý to bylo v plánu. Toto mohou hlásit jen zatracení lidé. Jim totiž nestačí, že jim někdo přinese Poselství spásy ve smyslu změny sebe sama, ale tito věřící potřebují ještě, aby samotný nositel Světla se nechal zavraždit a odnesl veškerou špínu lidí prý někam sebou.
  Místo toho, aby se poznalo, že byl jako nepohodlný hlasatel Pravdy odstraněn, tak temno nad věřícími zvítězí v tom, že jim vnukne tento nápad. přemalovat surovou vraždu na prý chtěnou oběť smíření.

  Takto je možno při každé modlitbě se nechat duchovně! trávit touto falešnou představou, a v pokleku stále znova Krista vraždit stále a stále.

  Jsou jisté zákony o zákazy komunismu a fašismu a podle mě by mělo být i pozemsky zakázáno se klanět vraždě a veřejně vraždu hlásat.

  Už tito pomatení lidé vytahují Bibli, aby dokazovaly své potrefené a ujeté mínění.
  A hle dodnes i přes mnohé úpravy a nesprávně dochované věci z tehdejší doby, stále mohu v Bibli číst podobenství o vinařích, kde zavraděný Ježíš zcela jasně dopředu ukazuje na fakt, že bude lidmi, pokud se nezmění a to si SAMOZŘEJMĚ PŘÁL, zavražděn.

  Přeložím přibližně toto podobenství do současného jazyka třetího tisíciletí:

  Majitel firmy odjel za moře do zahraničí a pronajal vinici nájemcům s tím, že mu budou platit nájem. (podpřeklad: lidé mají žít podle zákonů přírody, vesmíru, stvoření apod.)
  Jenomže nájemci nájem neplatí, tak jim majitel vinice začne posílat maily, dopisy a podněty, aby změnili své chování.
  Potom začne posílat „manažery a sekretářky“, že nejednají správně a že podle dohody ten nájem musí zaplatit.
  Stále nic. Navíc přijevší služebníci jsou pronásledováni či dokonce zabiti.
  I jako poslední možnost před velmi vážnými následky (duchovní smrt) pošle majitel vinice svého syna a „uvažuje“ takto: uvidí jej a ZASTYDÍ SE (duchovní probuzení) a začnou platit nájem. Nikde není ani myšlenka, že by majitel vinice poslal syna na popravu, miluje svého syna dá mu výbavu a prostředky na pomoc lidem, a hlavně sílu k tomu, aby toho nájemci mohli využít a změnit se.
  Ne, část lidí se sice změní, ale velká část se nechá ovlivnit temnem a jako prostředníci temnot jej nechají zavraždit.

  O jednom z těchto prostředníku Jidáši Iškariotském, bylo přece řečeno, že bylo by lépe kdyby se vůbec nenarodil, (vysvětlení: vina je tak velká, že ať by udělal cokoliv v kterémkoliv životě, že nemůže se rovnat této vině). Pokud by byla tato vražda v plánu, což navíc odporuje přikázání Nezabiješ, tak by Jidáš musel být jako zprostředkovatel této vraždy vnímán jako užitečný pomocník a zasloužil by pěknou odměnu.

  Po této vraždě sice i příroda projevila svou nevoli, celý vesmír se jakoby zastavil a otřásl. Ale to ne lidičky, červičci zde na zemi důležití ti ne.

  Ti poslali mail nebo korensponďák majiteli vinice do zámoří. Díky, žes jej poslal, v jeho krvi jsme se vykoupali a on naše hříchy a špínu odnáší (nábožensky řečeno: snímá hříchy světa).

  ÓOOOOOO díky, žes jej poslal!
  ————————————————-

  Komu tato událost není jasná nebo necítí otevřeně nejhlubší odpor k takovému jednání, tak je to známkou velmi velké duchovní otupělosti a ztrnulosti. Anebo je člověk i slušný, ale má na sobě velký nános tohoto bludu, který jej udržuje v tomto stadiu.

  Takže majetky, bohatství církev nás vůbec nemusí trápit, ano je to pozemská moc, ale kdyby se církev dokázala změnit, právě díky ohromným majetkům a bohatství by změněna dokázala ještě více pomoci atd ….

 10. hledající: Asi máš pravdu, ktosi vyzdvihuje vraždu ako svätú obeť, namiesto toho, aby ho to pohlo k zamysleniu a k pochopeniu sveta, tak sa z vraždy vlastne raduje.

  Ale nie každý veriaci to takto berie. Zvlášť katolíci nie. Tento pohľad je typický pre evanjelikálne cirkvi, ktoré k nám prišli z Ameriky.

  No vidím, že ani Ty si nepochopil zmysel „mystickej smrti“. Skôr opakuješ myšlienky známe z Hnutia grálu a podobných zákoníckych smerov, ktoré zdôrazňujú vedomú zmenu správania namiesto vnútornej premeny a priveľa moralizujú.

 11. Milan,
  treba dodať, že myšlienky tých, ktorí sa snažia vykladať smrť Syna Božieho i ukrižovanie z Posolstvo Grálu, nie je to isté, čo samotný výklad Posolstva Grálu k tomu. Myslím ale, že tak si to v podstate aj vyjadril – teda ako mýšlienky výkladu, nechápem však, čo myslíš pod pojmom „mystická smrť“.

  Inak „hledající a nalézající“ – ak si odmyslíme niektoré „silné slová“ – problém zástupnej obete v podstate vysvetlil správne.

 12. Podľa mna je tento článok absolútne výstižný. Ľudia by sa mali dozvedieť koho vlastne podporujú, mal by sa stratiť dojem dobrotivej cirkvy ktorá sa snaží o dobro ľudí, pretože cirkev je len jeden veľký bordel nič iné a ľudia by to už konečne mali vedieť!!

  1. ten tzv. bordel hľadaj predovšetkým v sebe.

   autorovi: niektoré iné články boli sľubné, avšak táto demagógia pochovala doveryhodnosť en bloc.

   1. Pre kam: vitálny účinok vitamínu C alebo toxický účinok vakcín sa nezmení na základe môjho názoru na RKC…

    Ďakujem za názor a vážim si, že si strávil na stránke niekoľko minút a zamyslel sa nad témou.

 13. Re: Michal: co tie miliony dolarov co prepieral arcibiskup Sokol v trnavskej dieceze? To boli tiez peniaze od veriacich za odpustky? Ked na to arcibiskup Bezak poukazal, tak ho vlastna cirkev umlcala. Vatikanska banka dava rozvojovym zemiam pozicky na nakup zbrani aby sa zabijali. To vsetko je ta svata cirkev.

 14. Lutujem kazdeho kto debatuje s veriacimi. Je to zabity cas. Veriaci vo svojej nekonecnej (hlavne katolickej) obmedzenosti nepochopili absolutne nic. Ani len to comu veria. Podla ich svatuskarkych reci by mali verit v Boha kym oni veria Cirkvi a papezovi. Nakoniec sa aj modlia za papeza, ktory je pre nich dolezitejsi ako samotny Boh. Pri ich nabozenskej zaslepenosti im akosi uslo ze Kristus odsudzoval farizeov (vtedajsich knazov) a uz vonkoncom nefandil pedofilom. Ani Petrovi neprikazal zalozit krestansku cirkev Saint_killers s.r.o.
  Ked uz niekto citi potrebu verit v Boha tak mu kazda cirkev moze byt ukradnuta a ta katolicka najviac. Boh predsa nepotrebuje fararov nikde v Biblii to nie je napisane. Ani taka sprostost ako natrepal „Svatec“ Jano Palo z Polska ze „…Zidia su nasi starsi bratia…“. Ktovie kolko za ten vyrok dostal Vatikan z Tel Avivu. Lebo podla Tory „…dobry krestan je mrtvy krestan…“ najlepsie pribity na krizi. Lenze toto nechce pocut ziadny veriaci oni chcu len verit a ked maju rozmyslat tak len o tom ako zamordovat svojich triednych nepriatelov – rozumej neveriacich. Do riti s takymi veriacimi…Keby Kristul vstal z mrtvych a poslal vas do riti aj s celym Vatikanom ta ho nie ze znovu pribijete na kriz ale ho roztrhate v zuboch.

 15. Odporúčam naozaj opatrne a kriticky hodnotiť takéto články. Tiež považujem za prínosnú publikáciu napr. od Rodneyho Starka s názvom Vyriekli krivé svedectvo – aby sme uviedli na pravú mieru stáročia prekrútené a zveličené protikatolícke nepravdy ako sú inkvizícia, zamedzovanie vzdelaniu, temný stredovek, križiacke výpravy, alebo aj informáciu podla ktorej bol Pius XII. vraj Hitlerov pápež, čo ako sa zdá nie je pravda ani zdaleka, práve naopak. K tomu moze posluziť publikácia „Cirkev špiónov“. Aj prezistiť si ako Cirkev budovala západnú civilizáciu (morálka, vzdelanie, a pod) môze byt prospešné pre toho, kto chce byť objektívny. Je jednoduché vypichnúť si nejaké médiami prezentované informácie bez kritického posúdenia, a vidieť len to zlé. Ale je na každom z nás, aký postoj zaujme. Neospravedlnujem zlo, ktoré sa páchalo, ale vôbec to nemuselo byť tak hrozné, ako sa to bezne prezentuje.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *