Intuícia je najdôveryhodnejším radcom

Prechádzate okolo telefónu v dome a náhle sa zastavíte, ani neviete prečo, prezerajúc si prístroj s intenzívnou predtuchou, že sa chystá vyzváňať. Telefón skutočne začne hneď zvoniť. V tom vás prepadne znepokojujúci pocit, že sa niečo stalo. Krátko na to dostanete desivú správu o niekom známom.

Zvoní telefón a ako sa ho chystáte zdvihnúť, zjaví sa vám meno alebo tvár. Zdvihnete slúchadlo – a na druhom konci linky je osoba, ktorej meno alebo tvár vám práve prebehol mysľou.

Príde vám náhodou na myseľ príbuzný, ktorého ste roky nevideli, ani s ním nehovorili. Chcete mu zavolať. Skôr, než to stihnete urobiť, zavolá on vás.

Väčšine ľudí sa niečo také už prihodilo, alebo sa tak môže stať v budúcnosti; to boli len niekoľké príklady. Tieto a podobné skúsenosti často opisujeme ako predtuchy, okultné dojmy alebo intuície. Nech ich opíšeme akokoľvek, majú jedno spoločné: všetky pochádzajú z nás. Také príhody nám majú oznámiť, že existuje niečo viac, ako naša fyzická existencia. Dobre rozvinutá intuícia môže byť našim najspoľahlivejším partnerom; má vždy pravdu a reaguje tak, ako je pre nás najvhodnejšie.

Rozvíjať intuíciu nie je tak zložité, ako by sa mohlo zdať. Máme ju všetci, a vždy pôsobí aj bez nášho vedomého úsilia. Je to naša vnútorná sila, ktorá sa chce prejaviť najmä v situáciách, kedy ide o veľa. Je pre nás výzvou k rozpoznaniu jej síl a nasledovaniu jej pokynov častejšie, ako to v súčasnosti dokáže väčšina ľudí. Treba len venovať väčšiu pozornosť tomu, čo nám chce povedať.

Povoliť intuícii vyjadriť sa môže byť jednoduché; ešte než zdvihneme slúchadlo, opýtame sa jej, kto volá? Kam ísť na večeru? Ktorou cestou ísť? Mám zavolať hneď, alebo počkať? Dostanem tú prácu? Sú to jednoduché otázky, obvykle si ich kladieme bez toho, aby sme povolili prístup vnútorným odpovediam. Máme tendenciu ihneď prerušiť intuitívnu reakciu a pokúsiť sa o objektívnu analýzu, alebo o uhádnutie odpovede: možno volá moja mama, alebo tú reštauráciu pre čosi neobľubujem, alebo tá cesta býva príliš preťažená.

Rozvíjanie intuície je jednoduché: treba umožniť, aby odpovede na takéto jednoduché otázky prichádzali zvnútra, bez prerušenia, hádania, alebo objektívnej analýzy. Na rozdiel od sondáže podvedomia, v ktorom by sme hľadali všeobecné pokyny a ohlasy bez očakávania okamžitej odpovede, klaďme otázky s očakávaním okamžitej a priamej odozvy zvnútra.

Pozrime sa bližšie, ako možno začať pestovať a kultivovať silu intuície. Najjednoduchší spôsob je začať s jednoduchými otázkami a úmyselne sa rozhodnúť počkať na odpovede zvnútra. Kým zdvihneme slúchadlo, najprv sa opýtame, nahlas či v mysli: „Kto volá?“ „Kto by to mohol byť?“, „Som zvedavý, kto to môže byť,“ a podobne. Keď sa takto vypytujeme či analyzujeme skôr, ako prevezmeme hovor, prejde samozrejme pár sekúnd. Tie sekundy sú kritickým obdobím. Odolajme tendencii hádať, analyzovať, alebo myslieť na niečo iné. Ak je zvoniaci telefón po ruke, jednoducho po ňom siahnime, ale ešte nedvíhajme slúchadlo. S rukou na slúchadle opýtajme sa v mysli na odpoveď a chvíľu počkajme, než ho zdvihneme.

Ako v každom cvičení vyžadujúcim určitý rozvoj, netreba očakávať výsledky hneď spočiatku. Vytrvalé cvičenie však nakoniec prinesie požadovaný výsledok. Môže mať podobu tváre volajúceho, mena, činnosti, miesto alebo udalosť jednoznačne identifikujúce danú osobu. Podľa mojej osobnej skúsenosti najčastejšou odozvou je meno.

Praktizovanie tohto cvičenia nie je obmedzené na telefón. Ďalším dobrým príkladom je položiť si jednoduchú otázku, kam ísť alebo čo si dať na večeru. Takto sa dá obmedziť výber na dve či tri reštaurácie alebo druhy potravín, určených na večeru. Nebuďte však prekvapený, keď aj pri takomto zúžení dostanete odpoveď úplne mimo rámca vašich zvolených možností. To sa môže stať v prípade, že existuje podobná, ale lepšia reštaurácia alebo výber jedla, ktoré však nefigurujú vo vašom zúženom zozname. Taká odpoveď môže prísť v záujme vašej vlastnej ochrany; zoznam môže obsahovať niečo, o čom neviete, a neuposlúchnutie vnútorného pokynu môže mať za následok smolu, nepríjemnú náhodu, alebo ocitnutie sa v zlom čase na zlom mieste.

„Koľko je hodín?“ Ďalšou možnosťou cvičenia je položiť si túto otázku nahlas, alebo ju mať na mysli. Spočiatku pôjde len o váš odhad a budete poriadne mimo, ale s postupom času sa dostanete na najbližšiu hodinu, polhodinu, neskôr sa presnosť zvýši na minúty a nakoniec budete môcť povedať presný čas. Uvedomte si, že pri tomto cvičení možno ľahko švindľovať, ale radšej to nerobte. Najlepšie je, keď nemáte pojem o čase. Možno ste boli dlho veľmi zaneprázdnený; chcete zistiť, koľko je hodín, ale predtým si položte otázku, niekoľko sekúnd vyčkajte a až potom sa pozrite na hodinky. Mať túto informáciu už predtým, alebo si overiť presný čas polhodinu alebo hodinu pred cvičením nie je dobrý nápad. Ovplyvníte si tak cvičenie, ako aj výsledok vlastným odhadovaním a vnášanou objektivitou.

Ďalším dobrým cvičením je voľba medzi alternatívnymi trasami cesty do práce alebo na výlet. Pred odchodom si jednoducho položte otázku, ako napr. „Ktorou cestou mám ísť? Je lepšia trasa A alebo B?“ Pri tomto cvičení však existujú zásady, ktoré by ste mali vedieť, ak ho chcete efektívne využiť. Také využitie vyžaduje vyšší stupeň akceptačnej sebadôvery. Odpovedi musíte dôverovať. Predpokladajme, že ste pripravení vyštartovať a pri požiadavke odpovedi ste dostali pokyn ísť trasou A; ale odštartovaní počujete v autorádiu, že trasa B je práve menej preťažená. Čo urobíte? Budete dôverovať svojej intuícii napriek dopravnému hláseniu, alebo si to rozmyslíte?

Ak ste skutočne dostali intuitívnu odpoveď na vašu otázku, bolo by lepšie ísť po trase A, bez ohľadu na dopravné informácie, pretože intuitívny dojem má vždy pravdu; je ľahko možné, že po voľbe trasy B sa dopravné podmienky na nej zmenia tak, že sa medzitým stane neprejazdnou, či už preťažením, následkom nehody alebo z iného dôvodu. Je tiež možné, že vás intuícia – bez ohľadu na dopravnú situáciu – nasmeruje na alternatívnu trasu vo vašom vlastnom záujme, čím sa vyhnete vážnemu úrazu alebo si dokonca zachránite život​​. Taktiež je možné, že vás nasmerovaním na alternatívnu trasu upriamila na jednu z takzvaných náhodných udalostí. Niektoré z týchto náhod sa mať priamy pozitívny vplyv na naše životy, a nasledovaním intuitívnych odpovedí môžete docieliť pomoc alebo nájsť odpoveď na otázku, ktorú hľadáte.

Spoliehaním sa na intuíciu môžete niekedy otestovať limity svojho odhodlania. S vedomím, že intuitívny pocit má vždy pravdu, poskytnú vám tieto testy príležitosť dokázať, akú silu má takýto patrične rozvinutý vnútorný pocit.

Ďalšia vec, ktorú si treba uvedomiť pri tomto cvičení je, že intuícia môže byť pravdivá v čase, kedy sa pýtate a dostávate odpovede. Niekedy však výsledok môžeme zmeniť, čo niekoho vedie k názoru, že intuícia ich uviedla do omylu. Povedzme, po intuitívnej odpovedi o trase, ktorou máte ísť do práce, sa rozhodnete najprv absolvovať nejaké pochôdzky. Tým ubehne hodina či dve, a až potom sa do práce skutočne vyberiete. Bolo by bývalo lepšie cvičenie zopakovať. Odvtedy, čo ste požiadali o intuitívnu odpoveď a dostali ju, dopravné podmienky sa mohli zmeniť. Ak sa znovu neopýtate, nejde o omyl vašej intuície, ale o to, že ste podľa nej nekonali v čase, keď ste dostali odpoveď. Opäť platí, že intuitívna reakcia je okamžitá a často vyžaduje okamžitú akciu.

Odpoveď na tieto otázky by nemala trvať dlhšie ako pár sekúnd. Čakanie na odpoveď celé minúty by znamenalo, že ste buď odpoveď minuli, alebo že ste v sebe ešte neprebudili schopnosti zodpovedné za intuitívne reakcie. Reakcia, ktorú dostávate po uplynutí dlhšej doby, nemusí pochádzať z intuície, ale z vašej vlastnej objektívnej analýzy. Tým sa dá vysvetliť, prečo niekto tvrdí, že intuícia býva klamná. Skutočná intuitívna odozva nie je nikdy klamná!

Po vypočutí určitého príbehu sa môžete v duchu opýtať: „Je to pravda?“, „Je tu ešte niečo, čo musím vedieť?“, „Môžem dôverovať tejto osobe?“ Alebo pri rozhodovaní o nákupoch, „Mal by som kupovať alebo predávať?“ To sú jednoduché otázky, ktoré si vyžadujú odpoveď Áno alebo Nie. Avšak odozva zvnútra nemusí predstavovať presne tieto slová. Namiesto toho môžete mať intenzívny pozitívny alebo negatívny pocit. Aj keď je možné, že na takéto otázky dostanete priamu odpoveď, nemôžete čakať, že vaša intuícia sa s vami zapojí do diskusie.

Ak napríklad na otázku: „Je to pravda?“ dostanete odpoveď Nie, nemôžete od intuície očakávať, že vám oznámi, čo je pravda, čo ešte potrebujete vedieť, alebo prečo by ste nemali niekomu veriť. Nájdenie pravdy bude záležitosťou len vášho ďalšieho prieskumu. Pri praktizovaní cvičenia v tejto kapitole si treba hlavne zapamätať, že pracujete na prebudení určitých schopností, ktoré boli dlhodobo nečinné. Nenechajte sa odradiť, ak spočiatku nedosiahnete plánované výsledky. Chce to čas, ale vytrvalosť sa vám nakoniec oplatí.

V doterajších riadkoch je iba niekoľko jednoduchých cvičení, ktoré vám pomôžu vyladiť intuitívne pocity. Na vedomé zapájanie intuície si môžete vymyslieť aj množstvo ďalších spôsobov. Spočiatku sa len pýtajte, a snažte sa počúvať a sledovať vnútorné odpovede. Tieto cvičenia vám zlepšia vnímavosť voči intuitívnym pocitom. Po takom zlepšení budete dostávať takéto pocity aj bez toho, aby ste kládli otázky.

Dôverovaním vnútorným intuitívnym dojmom, a ich poslúchnutím môžete dospieť k rozdielom pri realizácii toho, o čo ste žiadali. Niektoré odpovede na žiadosti prídu prostredníctvom intuitívnych pocitov, a ich nasledovanie nakoniec povedie k riešeniu vašich potrieb.

Zapamätajte si:

1. Intuícia sa dá rozvíjať pomocou jednoduchých cvičení.

2. Skutočná intuitívna odozva nikdy nie je mylná! Prichádza okamžite a často vyžaduje okamžitú akciu aj od vás.

3. Pri cvičeniach na rozvoj intuície si treba hlavne zapamätať, že pracujete na prebudení vašich určitých schopnosti, ktoré boli veľmi dlhý čas nečinné. Nenechajte sa odradiť, ak spočiatku nedostanete zamýšľané výsledky.

4.   Poznanie odpovede na požiadavku a schopnosť prijímať to, o čo ste žiadali je niekedy závislé na vašej schopnosti využiť silu intuície. Neochota sledovať intuíciu môže znamenať, že nedostanete odpoveď na to, čo ste sám úspešne vytvorili.

Tento článok je výňatok z knihy Seeds of Luck: The ABCs of Creating Your Heart’s Desires od Isaaca E. Nwokogbu. Preklad z angličtiny feromit, august 2013

 

5 komentárov k “Intuícia je najdôveryhodnejším radcom”

  1. „Intuícia je posvätný dar, racionálna myseľ je verný sluha, vytvorily sme spoločnosť, ktorá ctí sluhu a zabudla na svoj dar.“ (Albert Einstein)

  2. Riadim sa nou na cca 85%. Zvysnych 15% je bud prelomenie intuitivnej odpovede raciom, alebo nedostanem odpoved. Zaklad je urobit tak ako intuicia vravi, cez to vsetko ze vas racio nabada na opak. Nie vzdy je to prijemne, vsak verim tomu, ze som sa vela krat chvala intuicii, neocitol na zlom mieste v nespravny cas.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *