Extrémne zriedený Roundup narušuje hormonálnu rovnováhu a spôsobuje rakovinu, s rozvinutím rakoviny je spájaná aj geneticky modifikovaná sója

nogmoŠpecializovaný časopis Food and Chemical Toxicology (FCT) publikoval novú štúdiu, v ktorej je kontakt s herbicídom Roundup od spoločnosti Monsanto a glyfosátom – jeho aktívnou zložkou – spájaný s ťažkou poruchou hormonálnej rovnováhy a rakovinou prsníka.

To však nie je všetko: ako štúdia ukázala, substancia vykazovala tento účinok aj v prípade takmer nedokázateľných koncentrácií niekoľko bilióntin. To je oveľa nižšia hodnota, ako sa vyskytuje v prostredí a v potravinovom reťazci za normálnych okolností, to znamená v dôsledku nesprávnej poľnohospodárskej praxe.

Vedci z thajského Chulabhorn Graduate Institute v Bangkoku po kontrole jednej kohortnej štúdie a následného vyhodnotenia svojho vlastného výskumu na základe nezávislých testov konštatovali extrémnu toxicitu glyfosátu. Už predtým bolo známe, že glyfosát môže mať estrogénny účinok, a že kontakt prostredníctvom jedla alebo vody môže podporovať rast nádorových buniek v tkanive prsníka. Zatiaľ však nebolo celkom jasné, v akej koncentrácii spôsobuje jed tieto problémy.

Vďaka novej analýze už vieme, že čistý glyfosát pôsobí na estrogénové receptory v tele a že podporuje rast nádorových buniek v tkanive prsníka závislom od estrogénu už pri koncentráciách, ktoré sú oveľa nižšie ako množstvo, ktorému je človek denne vystavený príjmom potravy. Kontakt s glyfosátom ukázal už pri koncentráciách jedna k biliónu alebo 10-12 jednoznačne xenoestrogénny účinok, ktorý podporuje rast a šírenie nádorových buniek v tkanive prsníka.

»Tento účinok signalizuje, že glyfosát je xenoestrogén, ktorý spúšťa odpoveď buniek (ERE, estrogen-response-element), mierne oslabeným, ale inak funkčne podobným spôsobom ako to robí najsilnejší ľudský estrogén estradiol (E2)«, píše Sayer Ji z GreenMedInfo.com o poznatkoch, ktoré štúdia prináša.

Výsledky štúdie naznačujú, že za epidémiu karcinómov prsníka je zodpovedná aj Roundup Ready sója (geneticky upravená varieta sóje odolná voči Roundupu).

Tento záver vzbudzuje mimoriadne obavy, pretože podľa skôr uskutočnených štúdií bol glyfosát preukázaný vo vzorkách ľudského moču v koncentráciách až 233 častíc na jednu miliardu, to je 233 000 razy viac, ako priemerné množstvo glyfosátu, ktoré podľa najnovšej štúdie môže spôsobiť nádor prsníka. Situácia je však ešte horšia, pretože nová štúdia ukázala aj to, že k problému prispievajú aj bôby Roundup Ready sóje, ktoré majú takisto silný estrogénny účinok.

Výrazný rakovinotvorný účinok má podľa najnovších údajov genistein, najdôležitejší fytoestrogén v nefermentovanej sóji a sójových výrobkoch. Zdá sa, že glyfosát a konzumácia sójových bôbov a výrobkov, resp. kontakt s nimi, najmä z geneticky modifikovanej sóje, sú jednou z hlavných príčin pre stále širšiu epidémiu nádorových ochorení prsníka, ktorej sme v súčasnosti svedkom.

»Táto štúdia implikuje, že aditívny účinok glyfosátu (Roundup) a genisteinu (Roundup Ready sója) môže u žien po prechode spôsobiť rast nádorových buniek «, píšu autori štúdie v jej abstrakte. »Táto štúdia okrem toho dokázala aditívny estrogénny účinok glyfosátu a genisteinu, čo signalizuje, že používanie sójových výrobkov zaťažených glyfosátom ako doplnok stravy môže pre svoju potenciálnu aditívnu estrogénnosť predstavovať riziko vzniku rakoviny prsníka.«

Prísady na báze sóje možno nájsť prakticky vo všetkých priemyselne spracovaných potravinách, ktoré sú v súčasnosti na trhu. A takmer všetka sója je geneticky modifikovaná a preto striekaná glyfosátom – a to už viac ako desať rokov. To presne zodpovedá prudkému nárastu výskytu nádorov prsníka, ktorý bol v rovnakom období zaznamenaný. Náhoda? Táto a podobné štúdie dokazujú, že skôr nie ako áno.

Zdroj

Preklad z nemčiny ďurino október 2013

Komentár:

Vízia pobočky Monsanto na Slovensku hrdo zverejnená na jej stránke

Dostatok potravín a zdravé životné prostredie. Monsanto zaisťuje produkty a integrované riešenia, ktoré trvale uspokoja rastúcu svetovú potrebu potravín, s cieľom šetriť prírodné zdroje, zlepšovať životné prostredie a redukovať náklady v poľnohospodárstve.

Tiež vám tu niečo nesedí?

3 komentáre k “Extrémne zriedený Roundup narušuje hormonálnu rovnováhu a spôsobuje rakovinu, s rozvinutím rakoviny je spájaná aj geneticky modifikovaná sója”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *