Ďalší sfušovaný záber z ISS

Na tomto portáli už boli videá týkajúce sa zmanipulovaných záberov NASA z údajnej vesmírnej stanice ISS (odkaz).

3. januára robila NASA živý rozhovor s „astronautmi“ na palube ISS. Video v zásade nudné, plné zvyčajných voloviniek, ktoré majú dokumentovať prostredie bez gravitácie.

No na konci prenosu, keď sa „astronauti“ lúčili a mávali do kamery, stalo sa niečo nezvyčajné. Obraz sa rozsypal, ale iba na pohybujúcich objektoch. Zreteľne vidno, že obraz sa skladá zo statického pozadia, ktoré je naďalej dokonalé, a do dohto pozadia premietnutých postáv. Tam, kde mali byť postavy, sa obraz úplne rozsypal.

Chyby kodeku a výpadky spojenia by sa, prirodzene, prejavili buď na celom obraze, alebo na niektorej jeho pravouhlej časti.

Cirkus NASA. Prečo to robia?

3 komentáre k “Ďalší sfušovaný záber z ISS”

 1. S tím kodekem nemáte tak úplně pravdu. Mrkněte, jak je obraz kódován JPG formátem ve videu. Mezi klíčovými snímky (obsahují celý obraz, I-frame), je několi tzv, P-frame, které obsahují pouze změnová data.
  Viz https://cs.wikipedia.org/wiki/Typ_sn%C3%ADmku
  Takže k něčemu takovému při horším signálu dojít asi může.

  1. Áno, prenos iba zmenených údajov je prirodzene veľká úspora dát, napriek tomu si však myslím, že platí moja posledná veta v článku:

   „Chyby kodeku a výpadky spojenia by sa, prirodzene, prejavili buď na celom obraze, alebo na niektorej jeho pravouhlej časti.“

   Podľa mňa, tá chyba nevznikla pri prenose hotového obrazu, ale pri jeho skladaní z vrstvy pozadia a vrstvy pohybujúcich sa objektov.

   Vie sa k tomu azda vyjadriť niekto, kto pracuje v oblasti CGI?

 2. Možná máte pravdu, mě to napadlo, když jsem u příbuzných na samotě sledoval televizi. Mají tam mizerný signál a obraz se někdy rozsype. Jestli je to ten samý případ nedokáži posoudit. Jinak díky za zajímavý WEB, držím palce.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *