Ako sa robia medicínske štúdie

„Keďže robíme z lekárov obchodníkov, nútime ich naučiť sa obchodnícke triky.“ Bernhard Shaw

…Nasledujúca metafora pochádza z knihy „Ein medizinischer Insider packt aus“ (Znalec medicínskeho zákulisia odhaľuje), od Prof. Dr. Petera Yodu.

Chcel by som vám na tomto (priznávam cielene drastickom) príklade ukázať, ako sa v súčasnosti robia štúdie. Predpokladajme, že som predavač ponožiek a chcel by som do svojej obchodnej stratégie v budúcnosti zahrnúť trh „onkologických pacientov nosiacich ponožky“. Dal by som si vypracovať nasledujúcu štúdiu: Všetci muži s rakovinou prostaty budú skúmaní, akej farby sú ich ponožky.

Bez ohľadu na to, čo v tej štúdii budem sledovať, jedna skupina celkom určite dopadne lepšie, ako druhá. Predpokladajme že v skupine s modrými ponožkami prežilo 6 % a v skupine so sivými ponožkami iba 4 %. Pre moju reklamu (vytlačím ju samozrejme na lesklom papieri a lekárom tú štúdiu predstavím v 5-hviezdičkovom hoteli) by to znamenalo: Modré ponožky zvyšujú prežitie o 50 %.

Potom potrebujete ešte nejakého vedca, ktorý teraz vysvetlí, prečo nositelia modrých ponožiek žijú dlhšie. Mohlo by sa napríklad uviesť, že modré ponožky vyžarujú vo vlnovej oblasti 400-500 nanometrov, a najnovšie výskumy z USA (to vždy zaberie) jasne ukazujú, že ak sa rakovinové bunky prostaty v laboratóriu ožarujú touto vlnovou dĺžkou, tak sú rýchlejšie zničené. A ešte nesmieme zabudnúť na formulku: Výskumy treba samozrejme ešte zintenzívniť, ale už prvé výsledky sú tak sľubné, že je tu nádej, že za 3-4 roky uvedieme na trh optimálne „rakovinové ponožky“.

Čo je na tom skutočne uletené, tieto výskumy, údaje a závery pre takúto štúdiu by vôbec nebolo potrebné falšovať, pretože všetko povedané by bola vlastne pravda.“ A čoskoro by sa už vôbec nediskutovalo o tom, či ponožky vôbec pomáhajú, ale iba o tom, ktoré ponožky pomáhajú viac. No a onedlho už aj ten posledný človek bude presvedčený o tom, že ak chce rakovinu vôbec prežiť, tak jedine s ponožkami.

Ide o cirkulárny záver: Rakovina je zlá a smrteľná. Ak vás môže niečo zachrániť, tak iba chemo. Či chemo vôbec zaberá, sa nesmie overovať, pretože chemo je predsa jediná záchrana pre pacientov. Z etických dôvodov by sa nesmeli robiť štúdie o tom, čo sa deje s pacientmi, ktorí nenosia žiadne ponožky, pretože ponožky sú jedinou šancou na prežitie, o ktorú nesmie byť nikto pripravený.

Mimochodom, presne takto je zdôvodnená chemo-„terapia“. Mechanizmy pre lieky a terapie sú tie isté, ako v príklade s ponožkami…

Tento článok – aj keď je možno úsmevný – žiaľ nemôžem zaradiť do kategórie humor.

Zdroj: Pripravovaný preklad prednášky 5 prírodných biologických zákonov, preklad ďurino máj 2010

Jeden komentár k “Ako sa robia medicínske štúdie”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *